لاریجانی: ایران، عراق و ترکیه درباره سوریه توافق کردند

۳۱ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۶ کد : ۱۹۲۱۷۳۹ سرخط اخبار

رئیس مجلس شورای اسلامی از توافق ایران، ترکیه و عراق مبنی بر اتخاذ راه حلی سیاسی پیرامون تحولات سوریه خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در نشست خبری مشترک خود با جمیل چیچک رئیس پارلمان ترکیه که بعد از ظهر امروز پس از انجام دیداری دو جانبه با حضور برخی از خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور رئیس پارلمان ترکیه در ایران گفت: ایران و ترکیه از زمان های گذشته روابط دوستانه بسیار خوبی وجود داشته اند.

وی ادامه داد: بین ما رایزنی هایی در مورد مسائل گوناگون صورت گرفت. ترکیه کشوری دوست، برادر و همسایه ماست که بسیار پراهمیت است.

رییس قوه مقننه افزود: برای ما گسترش روابط اقتصادی با ترکیه بسیار پراهمیت است که در این دیدار همچنین در مورد زمینه همکاری های سیاسی برای موضوعات حساس منطقه صحبت شد تا این همکاری ها به وجود آید.

لاریجانی حضور چیچک در ایران را فرصت مغتنمی برای گفت وگو و بحث پیرامون روابط تجاری دو کشور دانست و اظهار کرد: سطح روابط تجاری ایران و ترکیه حدود 22 میلیارد دلار است که در این دیدار هم نظر بودیم تا دو پارلمان کمک کنند که سطح روابط تجاری به رقمی بالغ بر 30 میلیارد دلار برسد. با رایزنی های پارلمانی و بین دولتی تلاش می کنیم تا در صورت وجود مشکل، این موضوع رفع شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این دیدار در مورد مسائل مهم منطقه نیز گفت وگوهای خوبی انجام شد، خاطرنشان کرد: بر این موضوع هم نظر بودیم که یکی از پایه های کار باید ارتباط صمیمانه بین کشورهای اسلامی و گسترش دموکراسی در منطقه باشد.

وی با ابراز خشنودی از موضع مشترک ایران و ترکیه برای برخورد با یکی از پدیده های زشت در منطقه یعنی مساله تروریسم، یادآور شد: برای همه کشورهای مهم در منطقه همچون ایران و ترکیه، برخورد با این پدیده زشت به خصوص مبارزه با جریان های تکفیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لاریجانی با اشاره به طرح موضوع سوریه در دیدار دوجانبه خود با رییس مجلس ترکیه گفت: در مساله سوریه نیز نگاهمان آن است که ضمن ایجاد اصلاحات در سوریه بر اساس دموکراسی باید راه حل سیاسی را پیگیری کرد تا هرچه زودتر به خشونت ها پایان داده شود.

وی به سفر رییس پارلمان عراق به ایران اشاره و اظهار کرد: در زمان حضور آقای نجیفی در ایران، توافقی بین ما به وجود آمد تا سه کشور ایران، ترکیه و عراق راه حل سیاسی را برای حل موضوع سوریه پیگیری کنند.

لاریجانی تاکید کرد که سفر چیچک به ایران منشاء خیری برای روابط دوجانبه و کمک به حل مسائل منطقه خواهد بود.

خبرنگار المیادین در بخشی از این نشست از لاریجانی پرسید که "به نظر شما همکاری های منطقه چطور می تواند به گام های عملی برای حل مشکلات به خصوص در موضوعات سوریه تبدیل شود؟"

رییس قوه مقننه در پاسخ به این پرسش گفت: اولین مساله این است که این توافق بین ایران و ترکیه وجود دارد که در مورد برخی از مسائل پیچیده در منطقه از جمله سوریه باید راه حل سیاسی وجود داشته باشد.

وی افزود: بعد از بحث هایی که با آقای چیچک داشتیم و قبل از آن با آقای نجیفی به این نتیجه رسیدیم که برای حل مساله سوریه باید راه حل سیاسی را جست وجو کرد چون گزینه و اقدام نظامی، چیز دیگری جز خسارت برای منطقه ندارد؛ لذا بعد از این موضوع بخش های امنیتی و سیاسی دو کشور باید رایزنی های بیشتری داشته باشند تا به راه حلی دست یابیم.

وی در پایان گفت: طرح عراق هم بحث شد. دیدگاه ما در این زمینه مشترک است. لذا بعد از این بخش های دیپلماتیک باید برای پیگیری امر فعال باشند.

کلید واژه ها: ترکیه حل سیاسی چیچک راه حل سیاسی عراق پارلمان


نظر شما :