عباسی: راه اندازی کامل بوشهر سه سال طول می کشد

۲۰ دی ۱۳۹۱ | ۲۳:۰۵ کد : ۱۹۱۱۳۶۲ سرخط اخبار

 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بزرگداشت شهید احمدی روشن در پاسخ به سؤالی درباره اتهامات مداوم غربی ها درباره اهداف نظامی برنامه هسته ای ایران، گفت: ایران هیچگونه برنامه مرتبط با اهداف نظامی ندارد و غربی ها نیز تا کنون در این زمینه نتوانسته اند مدرکی را ارائه کنند.

وی افزود: تمام فعالیت های اتمی ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا این ترورها توانسته است تأثیری در برنامه هسته ای ایران داشته باشد، افزود: برنامه هسته ای ایران عقبه ای در تمام دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و صنعتی دارد و موضوع به این گستردگی با حذف چند دانشمند به صورت فیزیکی ممکن نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در سه سال گذشته و پس از شهادت استاد علی محمدی و دانشمندانی همچون شهید احمدی روشن و شهید شهریاری تمام فعالیت های برنامه هسته ای ایران در تمام ابعاد فنی و علمی و لجستیکی ادامه دارد و انشالله در سال آینده شاهد دستاوردهای جدیدی در عرصه هسته ای کشور خواهیم بود.

عباسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سطح همکاری ایران و آژانس ادامه داد: ما همکاری بسیار خوبی با آژانس در چارچوب مقررات داریم. به مقررات NPT پایبند بوده ایم و بازرسی ها از تأسیسات هسته ای ما همچنان ادامه دارد و تمام فعالیت های هسته ای ما مورد بازرسی و تأیید شورای حکام و مجمع عمومی در آژانس انرژی اتمی قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سطح غنی سازی کشور و تأسیسات هسته ای گفت: غنی سازی تا ظرفیت  5درصد که در نطنز انجام می شود و هم غنی سازی 20درصد در سایت نطنز و فوردو، بر طبق برنامه و نیاز کشور صورت می گیرد.

رئیس سازمان انرژی هسته ای در ادامه تصریح کرد: ما غنی سازی را بر اساس نیاز کشور ادامه داده و خواهیم داد.

عباسی در پاسخ به سؤالی درباره برنامه کشور برای ساخت نیروگاه های هسته ای جدید کشور گفت: ما بر طبق برنامه باید ظرفیت 20هزار مگاوات انرژی برق هسته ای برسیم. اگر بخواهیم توان خود را با راکتورهای 1000مگاواتی برطرف کنیم باید 20 نیروگاه بسازیم و اگر نیاز خود را با راکتورهای قدرت متوسط رفع کنیم ممکن است به بیش از 60نیروگاه نیاز داشته باشیم.

وی افزود: برنامه درازمدت ما این است تا بر اساس برنامه و منافع کشور برای ساخت نیروگاه های جدید تصمیم گیری کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مذاکرات ایران و آژانس در آینده ای نزدیک تصریح کرد: اگر نمایندگان آژانس بدون پیش داوری وارد مذاکرات شوند و هدفشان روشن کردن حقیقت باشد و حقوق کشور ما را در نظر بگیرند به طور حتم در جلسه آینده با ما به نتیجه خواهند رسید، اما اگر بخواهند با پیش داوری قبلی وارد مذاکرات شوند فکر نکنم به نتیجه ای دست پیدا کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ترکیب و نوع مذاکره کنندگان آژانس انرژی اتمی گفت: هنوز در این باره چیزی اعلام نشده است، اما به احتمال زیاد معاون آقای آمانو به این مذاکرات خواهند آمد و تیمی نیز ایشان را همراهی خواهند کرد.

وی درباره قطعی شدن زمان این مذاکرات گفت: هنوز چیزی دراین باره اعلام نشده است و ما فکر می کنیم که همان 27 دیماه است که پیش از آن اعلام شده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا ایران در مذاکرات با آژانس، تعهدی را فراتر از NPT قبول خواهد کرد و یا نه گفت: ما هر تعهدی که خارج از چارچوب NPT باشد را نخواهیم پذیرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت: هم اکنون نیروگاه با 100درصد توان خود در حال فعالیت است و برق خود را به شبکه سراسری کشور می دهد و این نیروگاه با توان نامی 1000مگاوات به شبکه برق متصل است.

وی افزود: کار فنی به این وسعت را نمی توان با ساعت و ثانیه مشخص و معلوم کرد چرا که ایمنی نیروگاه برای ما در اولویت است و باید شرایط ایمن را برای آن فراهم کنیم و اجزای مختلف نیروگاه باید با یکدیگر سازگار باشد و صحت کارکرد آنها مورد تائید نظام ایمنی ما قرار بگیرد.

عباسی گفت : خوشبختانه تا کنون در این خصوص کارهای خوبی صورت گرفته است و ما باید این نیروگاه را از پیمانکار روس تحویل بگیریم و آن را به متخصصان خودمان تحویل بدهیم و این مستلزم این است که بسیاری از پارامترها کنترل شود و اینها زمان بر است. هم اکنون نیروگاه به شبکه وصل است و ما فکر می کنیم که تا پایان سال زمان بهره برداری مقدماتی فراهم خواهد شد.

وی افزود: انشالله تا دو سه سال آینده ما می توانیم نیروگاه را از طرف روسی به طور کامل تحویل گرفته و به نیروهای خودمان بسپاریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه آیا مذاکراتی برای خرید راکتورهای کوچک از شرکت های غربی و شرقی صورت گرفته است یا نه گفت: شرکت های غربی علی رغم سیاست خصمانه ای که دولت ها علیه ما نشان داده اند دنبال منافع خود هستند و آنها حاضر هستند همکاری های تخصصی را با ما داشته باشند و ما امیدواریم که این فضای سیاسی بالاخره حل شود.

وی با اشاره به بحران اقتصادی غرب گفت: این مسئله آنها را مجبور می کند تا دست از رفتار سوء خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران بردارند و ما هم از این مسئله و همکاری های تخصصی استقبال می کنیم.

وی افزود: اما تکنولوژی غربی به دلیل بحران اقتصادی، مقداری با سؤال مواجه شده است. آنها باید از طرف آژانس تأییدیه هایی را ارائه بکنند که ایمنی نیروگاه های آنان را تضمین کند، چرا که ما بعد از واقعه فوکوشیما در همکاری خود با شرکت های غربی تجدیدنظر کرده ایم و سعی می کنیم اطمینان لازم را به نیروگاه ها پیدا کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره زمان بهره بداری کامل از نیروگاه اتمی بوشهر نیز گفت: برای این کار باید سه سال صبر کنیم چرا که بهره برداری مقدماتی باید انجام شود و نیروهای روس در کنار نیروهای ایرانی کار کنند.

وی افزود: که این اولین نیروگاه ما است و نیروهای ما باید در کنار نیروهای روس کار کنند و ما به صورت منطقی جلو برویم.

کلید واژه ها: نیروگاه انرژی سازمان انرژی اتمی سؤال سؤال دیگری درباره غربی پاسخ به سؤال مذاکرات سؤال دیگری به سؤال به سؤال دیگری درباره در پاسخ به سؤال پاسخ به سؤال دیگری به سؤال دیگری سازمان انرژی اتمی در انرژی اتمی در برنامه هسته ای ایران اتمی در برنامه هسته


نظر شما :