با توجه به تحریم های ایران در امارات اتفاق می افتد

شکاف بین دیپلمات ها و موسسه های مالی

۲۶ مهر ۱۳۹۱ | ۰۳:۳۷ کد : ۱۹۰۸۰۵۷ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی
امارات متحده عربی با توجه به حساسیت های ناشی از جایگاه این کشور به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ جهانی و کانون فشار اقتصادی غرب علیه ایران ، موضع منفی علیه نشست های دیپلمات های خارجی با موسسه های مالی محلی اتخاذ کرده است.
شکاف بین دیپلمات ها و موسسه های مالی

دیپلماسی ایرانی: امارات متحده عربی با توجه به حساسیت های ناشی از جایگاه این کشور به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ جهانی و کانون فشار اقتصادی غرب علیه ایران ، موضع منفی علیه نشست های دیپلمات های خارجی با موسسه های مالی محلی اتخاذ کرده است.

گزارش روزنامه فایننشال تایمز حاکی از آن است که وزارت امور خارجه امارات متحده عربی به سفارتخانه ها هشدار داده است که از گفت و گوی مستقیم بین نمایندگان و بانک های محلی، صرافی ها و شرکت های سرمایه گذاری، خارج از عرف بین المللی پرهیز کنند. بنا بر این گزارش به این منظور تنها وزارت امور خارجه مورد تایید است.

این در حالی است که بیانیه شدید اللحن دولت امارات دیپلمات های خارجی را غافلگیر کرده است. آنها می گویند این اقدام امارات نشانه ای از تلاش دولت برای کنترل اطلاعات در زمانی است که تنش ها با ایران رو به افزایش است.

یک دیپلمات در ابوظبی که به طور معمول با بخش خدمات مالی امارات در ارتباط بوده در این زمینه اظهار داشت: دولت امارات هنوز در این زمینه اظهار نظر نکرده است اما شرایط جدید، ارتباط ها را دشوار تر می کند.

دیپلمات ها و بانکداران بر این باورند که اقدام جدید از موضوعاتی نظیر مذاکره دولت های غربی با ابوظبی در مورد مساله تحریم های ایران ناشی می شود.

از زمانی که در سال گذشته تحریم های بانکداری آمریکا علیه ایران اعمال شده است، هر بانکی که با موسسه های مالی تحریم شده ایرانی در ارتباط باشد از دسترسی به سیستم بانکداری ایالات متحده منع می شود. این در حالی است که بانک اسلامی نور وابسته با خانواده سلطنتی امارات از مدت ها پیش به دلیل روابط خود با جمهوری اسلامی تحت فشار قرار گرفت و در نهایت اعلام کرد نقل و انتقال مالی با ایران را متوقف می کند. از سوی دیگر در یک سال گذشته امارات قوانین سختگیرانه ای را در مورد نقل و انتقال های مالی با ایران اعمال می کند.

این در حالی است که اخیرا موج تازه ای از تنش ها بر سر جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی بین ایران و امارات متحده عربی ایجاد شده است. به دنبال اظهارات ضد ایرانی مقامات اماراتی، وزارت امور خارجه ایران ضمن ایرانی بودن این جزایر بر لزوم تجدید نظر ابوظبی در رفتار خود تاکید کرد.

به گزارش تایم؛ روابط امارات با ایران به صورت گسترده ای مورد توجه آمریکا قرار دارد  چرا که راحت ترین مسیری است که از آن برای انتقال کالا به ایران استفاده می شود.

واشنگتن معتقد است دبی که دارای روابط بازرگانی گسترده ای با تهران است می تواند شریک مهمی برای توقف  انتقال  وسایل و لوازم نظامی به ایران باشد. از سوی دیگر بخشی از تحریم های مالی اعمالی علیه ایران نیز در امارات متحده عربی دور زده می شود.

آمریکا همچنین سعی می کند با کنترل دبی،  بتواند ایران را از واردات وسایل و تجهیزات لازم برای اصلاح زیرساخت های قدیمی صنعت نفت خود باز دارد.

این نشریه اضافه می کند: مشارکت عمیق ایران در اقتصاد دبی مانع مهم دیگری برای  آمریکا  در مسیر تحریم ایران به شمار می رود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

 

 

کلید واژه ها: مالی تحریم امارات متحده عربی دیپلمات ها موسسه های مالی


نظر شما :