سیاست سفت و سخت کار دست تل آویو داد

شکست طرح اسرائیل برای کنترل ایران

۳۰ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۱۸۸۰۹ اخبار اصلی خاورمیانه
بنیامین نتانیاهو سال ۲۰۲۰ «‌توافق ابراهیم» را برای عادی سازی روابط دیپلماتیک با امارات متحده عربی امضا کرد. هدف اسرائیل از این اقدام همبستگی میان آن و کشورهای عرب برای کنترل ایران بود. اسرائیل همچنین آشکارا نشانه های مثبت برای برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی ارسال کرد ولی عربستان سعودی روز دهم ماه مارس اعلام کرد که پس از هفت سال برای نخستین بار روابط دیپلماتیک با ایران را از سر خواهد گرفت و به این ترتیب می توان گفت که طرح اسرائیل به نام «شبکه محاصره ایران» شکست خورده است.
شکست طرح اسرائیل برای کنترل ایران

نویسنده: ‌کومون تاکشی - جان تارو فوکوتومی 

دیپلماسی ایرانی: اسرائیل با بادهای مخالف دیپلماسی رو به رو شده است. طرح انزوای ایران با برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی به علت توافق ایران و عربستان سعودی در عادی سازی روابط دیپلماتیک به بیراهه رفته است. دولت بنیامین نتانیاهو با اتخاذ رویکرد سفت و سخت علیه فلسطین بار دیگر موجب تنش در خاورمیانه شده است. ابر تاریکی بر آینده صلح با کشورهای عرب که ستون دیپلماسی اسرائیل به شمار می آید، سایه افکنده است. ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، ‌در دیدار با بنیامین نتانیاهو درباره تشدید تنش میان اسراییل و فلسطین ابراز نگرانی کرده است.

بنیامین نتانیاهو سال 2020 «‌توافق ابراهیم» را برای عادی سازی روابط دیپلماتیک با امارات متحده عربی امضا کرد. هدف اسرائیل از این اقدام همبستگی میان آن و کشورهای عرب برای کنترل ایران بود. اسرائیل همچنین آشکارا نشانه های مثبت برای برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی ارسال کرد ولی عربستان سعودی روز دهم ماه مارس اعلام کرد که پس از هفت سال برای نخستین بار روابط دیپلماتیک با ایران را از سر خواهد گرفت و به این ترتیب می توان گفت که طرح اسرائیل به نام «شبکه محاصره ایران» شکست خورده است. از سوی دیگر این احتمال هم وجود دارد که ایران با تاثیرگذاری بر سیاست های عربستان سعودی از نزدیک شدن اسرائیل و عربستان سعودی به هم مانع شود.  

ابر دیگری که بر دیپلماسی اسرائیل سایه انداخته تنش این کشور با فلسطین به علت سیاست های سفت و سخت دولت نتانیاهو است. حملات پی در پی ارتش اسرائیل به نیروهای فلسطینی به وخیم شدن زنجیره خشونت میان دو کشور منجر شده است. بیش از هفتاد فلسطینی از ابتدای سال جاری تا کنون جان خود را بر اثر خشونت های ارتش اسرائیل از دست دادند. وزیران احزاب راست افراطی نیز هدف خشم و غضب کشورهای عرب قرار گرفته اند. هنگامی که اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل روز نوزدهم ماه مارس اظهار توهین آمیز مانند «‌فلسطینی وجود ندارد» را تکرار کرد، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب با انتشار بیانیه ای سرزنش آمیز اسرائیل را محکوم کردند. ماه ژانویه هم یکی دیگر از وزرای اسرائیل از مکان مقدس بیت المقدس دیدن کرد که با واکنش شدید کشورهای عرب رو به رو شد. همچنین مشاور ارشد رئیس امارات متحده عربی که روز بیست و سوم ماه مارس به اسرائیل سفر کرده بود، در دیدار با نتانیاهو اظهار داشت: «جهت گیری دولت اسرائیل کاملا مغایر با توافق نامه ابراهیم است.»

یک محقق ارشد کشورهای حوزه خلیج فارس در دانشگاه تل آویو که نخواست نامش فاش شود درباره روابط کشورهای عرب با اسرائیل گفت: «چنانچه اسرائیل سیاست های خود را تغییر ندهد، امکان کاهش سطح روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و کشورهای عرب وجود دارد.» 

در داخل اسرائیل نیز دولت نتانیاهو اصلاحات نظام قضایی را که اختیارات دیوان عالی را محدود می کند، دنبال می کند و همین امر به تظاهرات اعتراض آمیز و اعترضات عمومی در سطح گسترده منجر شده است. 

بنابراین هم اکنون به نظر می رسد پرداختن به وضعیت خاورمیانه و جامعه بین المللی برای اسرائیل با توجه به اوضاع داخلی این کشور از اهمیت کمتری برخوردار است.

منبع: نیکی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اسرائیل فلسطین اسرائیل و فلسطین ایران و اسرائیل تشکیل دولت افراطی افراطی ترین دولت در اسرائیل افراطی ترین دولت اسرائیل بنیامین نتانیاهو توافق ابراهیم ایران و عربستان عادی سازی روابط ایران و عربستان ایران و عربستان و اسرائیل


( ۷ )

نظر شما :

مهندس مهراب لاهیجانی ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۰۸:۴۸
دشمنان ایران با کید الهی احمق هستند ، نظام مستقر با کمک فرزندان دانشمند این کشور و با نیروی علم شرارت ایشان را پاسخ دهد.