سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران:

کنعانی: اقدام آذربایجان را توام با حسن نیت نمی‌بینیم/مانعی برای دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در دو کشور نیست

۲۲ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۵ کد : ۲۰۱۸۲۷۸ اخبار اصلی اخبار داخلی
وی درباره احضار سفیر ایران به وزارت خارجه آذربایجان گفت: این موضوع مربوط به پرواز یک هواپیما در محدوده مرزی دو کشور است. پروازی که انجام شد یک پرواز عادی و متعارف بود که به صورت دوره‌ای در چارچوب پایش مناطق مرزی ایران و در فضای داخلی ایران انجام شد و در گذشته‌ هم این پروازها انجام می‌شد. پرواز هواپیما به موازات مرز مشترک در فضای داخلی ایران و با فاصله مناسب از مرز آذربایجان انجام شد. اگر اتفاقاتی به سهو و اشتباه رخ دهد معمولا رادارها و شبکه‌های پدافندی در ارتباطات رادیویی هشدارهای لازم را می‌دهند. در ارتباط با این پرواز هیچ هشدار راداری و رادیویی داده نشد. روند معمول در قوانین پروازی بین‌المللی این است که اگر تحول خارج از عرفی رخ داده شود در همان چارچوب‌های فنی پیام و تبادل می‌شود که این اتفاق رخ نداد. ما با آذربایجان در حوزه دفاعی رابطه داریم سفارت ما فعال است و وابسته نظامی ما حضور دارد. اگر بنا به حسن نیت بود موضوع می‌توانست در ارتباط با سفارت ایران و وابسته نظامی ما طرح شود و تبادل نظر و رفع سوءتفاهم شود. نمی‌توانیم این اقدام دولت آذربایجان در احضار سفیر و رسانه‌ای کردن موضوع توأم با حسن نیت و در قالب روابط بین کشورهای همسایه تلقی کنیم.
کنعانی: اقدام آذربایجان را توام با حسن نیت نمی‌بینیم/مانعی برای دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در دو کشور نیست

دیپلماسی ایرانی: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در آخرین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال ۱۴۰۱ ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به ۲۲ اسفند ماه و روز بزرگداشت شهدا یاد شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و شهدای امنیت و مدافعان حرم، شهدای هسته‌ای، رسانه و شهدای دیپلمات را گرامی داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ پرسشی در خصوص اظهارات حسین امیرعبداللهیان درباره توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان و ادعای آمریکا مبنی بر اینکه چنین توافقی وجود ندارد و خوشبین بودن به توافق با آمریکا، اظهار داشت: در مورد موضوع زندانیان وزیر امور خارجه دیروز به این موضوع اشاره کرد و من بعد از واکنش تعجب برانگیز طرف‌ آمریکایی در این خصوص توضیحات تکمیلی دادم. برای ما آنچه حائز اهمیت است این است که روند مذاکرات باید به نتایج عملی لازم منتهی شود. ایران بارها و بارها تأکید کرد و در عمل هم نشان داد که به دیپلماسی به عنوان بهترین مسیر برای حل و فصل اختلافات و رفع مشکلات اعتقاد راسخ و عملی دارد و در مسیر عمل هم پایبندی خودش را نشان داده است.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: هم در ارتباط با زندانیان و هم بقیه مسائل مرتبط با دولت آمریکا، گفت‌وگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داشته و دارد. در برخی موضوعات از جمله زندانیان قبلا به توافق رسیدیم و در ماه مارس سال میلادی گذشته توافق مکتوبی شکل گرفت که از سوی نماینده رسمی دولت آمریکا نیز امضا شد. طرف آمریکایی در یک مرحله پذیرفت که این موضوهع بدون ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها انجام شود و مبادله صورت گیرد و در مقطع دیگری آن را به روند مذاکرات هسته‌ای گره زدند. ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همانطور که اعلام کردیم آمادگی داریم این کار به عنوان موضوع انسانی صورت بگیرد. مشکلات فنی آمریکا به خودش ارتباط دارد. در این موضوع در صورت برخورد واقع بینانه طرف آمریکایی موضوع مبادله زندانیان به عنوان موضوع کاملا انسانی قابل انجام است. درباره روند مذاکرات هسته‌ای با توجه به سابقه سوء عدم التزام و پایبندی دولت آمریکا به تعهداتش ایران همانطور که باره گفته معتقد به ضرورت اخذ تضمین‌های قابل راستی آزمایی جهت کسب اطمینان از پایبندی دولت آمریکا به توافق جدید است و در این مسیر کار را دنبال خواهیم کرد.

کنعانی درباره توافق ایران و عربستان افزود: این توافق نتیجه یک سال و نیم تلاش و مذاکره بود. دوره‌های مختلفی از گفت‌وگوی دوجانبه بین ایران و عربستان با نقش آفرینی و میزبانی مثبت برخی کشورها انجام شد از جمله پنج دور نشست دوجانبه در بغداد و سه دور نشست دوجانبه به میزبانی عمان در مسقط. قبل از سفر آقای شی به ریاض و قبل از سفر آقای رئیسی به پکن در ضمن گفت‌وگوها و مشورت های دیپلماتیک ایران و عربستان ایده‌ها و پیشنهاداتی هم مطرح بوده است. ما در چارچوب ایده‌هایی که طرف چینی مطرح کرد و قبلا گفت وگوهایی را داشتیم با این ایده از سوی چین مواجه شدیم که همزمان با سفر آقای رئیس جمهور به پکن نمایندگانی از دو کشور ایران و عربستان در پکن در حاشیه سفر رئیس جمهور نشست‌های دوجانبه‌ای داشته باشند و درباره روابط دوجانبه به تصمیم گیری برسند. طرف ایرانی با اصل موضوع بر مبنای حسن نیت برای اینکه روند دیپلماتیک برای بازگشت روابط دو کشور به ریل طبیعی محقق شود موافقت کرده بود ولی معتقد بود با توجه به اهمیت سفر دوجانبه و موضوعات مختلف در قالب این سفر با دولت چین داریم گفت‌وگوهای ایران و عربستان به بازه زمانی مناسب دیگری موکول کنیم.

وی ادامه داد: در زمان سفر و حضور آقای رئیسی در پکن در دیدار خصوصی دو رئیس جمهور ایران و چین در خصوص این موضوع مجددا گفت‌وگو شد و شی پیام طرف سعودی را به رئیس جمهور منتقل کرد. در همین چارچوب علاوه بر گفت‌وگوهای دو رئیس جمهور گفت‌وگوهای وزرای امور خارجه ایران و چین به تفصیل انجام و ابعاد موضوع مورد توافق قرار گرفت. به دلیل اینکه بخش مهمی از موضوعات جاری در گفت‌وگوها بین ایران و عربستان مرتبط با مشکلات امنیتی بود توافق شد گفت‌وگوی جدید در سطحی بالاتر از گفت‌وگوهایی که قبلا در بغداد و مسقط انجام شده بود صورت بگیرد و در همین چارچوب توافق شد گفت‌وگو در سطح دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و همتای عربستانی آن انجام شود. البته در ترکیب هیأت دیگر مسؤولان ذیربط دو کشور از حوزه‌های سیاسی، امنیتی و نظامی از جمله دو مدیرکل ذیربط وزارت خارجه حضور داشتند.

کنعانی ادامه داد: در این گفت‌وگوها در خصوص موضوعات مختلف مورد اهتمام دو کشور که می‌توانست گره‌گشای ازسرگیری روابط دو کشور باشد انجام شد و با حسن نیتی که در دو طرف وجود داشت و نقش آفرینی بسیار مثبت دولت چین طرفین به از سرگیری روابط دو کشور رسیدند و توافق انجام شد که بلافاصله بعد از امضای توافق روابط دو کشور از سرگیری شود و حداکثر تا سقف دو ماه امضای بیانیه سفارتخانه ها در تهران و ریاض و سرکنسولگری‌ها بازگشایی شوند. وزارت امور خارجه‌های دو کشور در حال فراهم کردن دیدار و تماس وزرای امور خارجه دو کشور هستند و امیدواریم این دیدار در آینده نزدیک شکل بگیرد. درباره مکان دیدار توافقات انجام شده و اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. مانعی برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم دو وزیر خارجه در دو کشور وجود ندارد و در کانال‌های دیپلماتیک این روند انجام خواهد شد. لازم است از نقش ارزنده و قابل تقدیر دو کشور عراق و عمان نقش بسیار سازنده‌ای داشتند و میزبان هشت دور گفت‌وگوهای هیأت‌های دو کشور بودند قدردانی کنم چرا که تلاش این دو کشور و نقش مکمل و انتهایی دولت چین در این زمینه در دستیابی دو کشور ایران و عربستان به ازسرگیری روابط سیاسی بسیار حائز اهمیت بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی از نقش ارزنده چین در این توافق قدردانی کرد و افزود: نقشی که دولت چین ایفا کرد حائز اهمیت است و نشان داد دولت چین با نگاه توأم با حسن نیت برای کمک به صلح و ثبات در منطقه و آسیا می‌تواند ایفا کند از این ظرفیت با توان خوب استفاده کرد و با میزبانی از هیأت‌های دو کشور در پکن و زمینه‌سازی‌های قبلی توأم با حسن نیت و مبادله پیام‌ها توانست زمینه برگزاری این نشست موفق را در پکن فراهم کند. این نقش‌ها از منظر ایران قابل تقدیر است. ایجاد صلح و ثبات در منطقه به امنیت جمعی منطقه کمک می‌کند. توافق ایران و عربستان می‌تواند آثار مثبت در زمینه‌های مختلفی داشته باشد هم در زمینه کمک به بازگشت طبیعی مناسبات ایران و عربستان سعودی به ریل طبیعی خودش و فعال سازی مجدد ظرفیت‌های بالای دو کشور در زمینه‌های مختلف. این موضوع تاثیرات  مطلوبی بر تقویت همکاری و همگرایی مشترک در منطقه برای کمک به تحکیم صلح و ثبات در منطقه به ویژه در حوزه راهبردی خلیج فارس دارد. چین از ایجاد ثبات در غرب آسیا و خلیج فارس منافع قابل توجهی را کسب می‌کند. نقش دولت چین به زمینه سازی برای تامین منافع همه طرف‌های ذیربط از جمله چین کمک می‌‌کند . این توافق پیامدهای مثبتی هم در حوزه مسائل و موضوعات مورد توجه بین‌المللی دارد. نقش دولت چین عام المنفعه‌ای بود که می‌تواند با برداشتن گام‌های تکمیلی در منطقه کمک کند.

وی در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: در بحث مذاکرات از طریق واسطه‌هایی که در حال ایفای نقش هستند پیام‌های متعددی بین دو کشور رد و بدل می‌شود هم در بحث زندانیان پیش از این توافق مکتوب از طریق واسطه امضا کردیم. طرفی که تکذیب می‌کند دولت آمریکاست. به مواضع پرایس سخنگوی وزارت خارجه شما را ارجاع می‌دهم که مروری بر مواضع خود در نشست‌های خبری خود کند. سؤال من از طرف آمریکایی این است آیا آمریکا در خلأ روی این موضوع کار می‌کند یا از طریق واسطه‌ها. در مذاکرات رفع تحریم‌ها دیپلماسی فعال است و واسطه‌ها فعال هستند. آیا مشکلات آمریکا به موضوعات داخلی آمریکا و رقابت‌های درونی برمی‌گردد. دیپلمات‌ها همواره خوشبین هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره از سرگیری روابط ایران و بحرین گفت: دیپلماسی نتیجه خود را به خوبی نشان داده است. ازسرگیری روابط سیاسی ایران و عربستان نشان دهنده موثر بودن و موفق بودن راهکار دیپلماتیک برای رفع سوء تفاهمات و گام گذاشتن در مسیر جدید برای توسعه مناسبات بر مبنای منافع و مصالح مشترک خوشبختانه بازخوردهای مثبتی که این توافق در زمینه های مختلف نشان داد و استقال گسترده تعداد قابل توجه کشورها در حوزه‌های مختلف جغرافیایی از جمله منطقه نشان دادند نشانگر این است که اینن تحول مهم دیپلماتیک می‌تواند آثار و پیامدهای مثبتی در مناسبات منطقه‌ای ایران و کشورهای حاضر در این جغرافیایی و از جمله بین ایران و دیگر کشورها بگذارد. روابط ایران و بحرین از این قاعده مستثنی نیست اراده سیاسی ایران با تاکید بر همسایه محوری و سیاست همسایگی و گسترش مناسبات با کشورهای همسایه و حوزه آسیا دلیلی بر وجود اراده سیاسی مثبت ایران برای دستیابی به نتایج عملی در این مسیر است خوشبختانه با فضای مثبتی که در منطقه شاهدیم این تحول مثبت می‌تواند در قبال دیگر کشورهای منطقه از جمله بحرین اتفاق بیفتد باید به مسیر دیپلماسی اعتماد بیشتری کنیم و در این مسیر گام برداریم.

وی در پاسخ به پرسشی عنوان کرد: آزادسازی دارایی‌های ایران یکی از موضوعات مورد توجه ماست که با اهتمام جدی در حوزه‌های سیاسی قابل پیگیری است. راجع به اصل بلوکه کردن این پول ها معترضیم و اقدام غیرقانونی است و دولت آمریکا چنین حقی را ندارد در ارتباط با مناسبات دوجانبه و قانونی و رسمی ایران و دیگر کشورها مداخله و از ابزارهای غیرقانونی برای ایجاد خلل در مناسبات پولی و مالی ایران و دیگر کشورها مانع ایجاد کند. ایران در مذاکراتی که در حال انجام است این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند و امیدوار است در روند گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها و گفت‌وگوهای دیپلماتیک شاهد آزادسازی این دارایی‌ها باشیم. روند را مثبت می‌دانیم و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.در ارتباط با عراق روند مناسبات ما در مجموع از این قاعده مستثنی است چارچوب‌های خوبی برای مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور داریم. دولت عراق متعهد و ملتزم است و همواره تلاش‌های حداکثیری انجام داده که فشارهای دولت آمریکا را حل و فصل کند. در مورد عراق مکانیسم‌ها و چارچوب‌های خود را داریم و همکاری‌های مالی و پولی ما در چارچوب‌های مورد توافق ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره یمن اظهار داشت: امیدواریم این توافق نتایج مثبتی در موضوع یمن داشته باشد. موضوع یمن و تصمیم گیری درباره مسائل این کشور در اختیار خود یمن است. از ابتدای جنگ در یمن معتقد بودیم جنگ راهکار نیست و خسارت برای یمن، عربستان و کل منطقه خواهد بود. در موضوع یمن معتقدیم در ارتباط با تحولات این کشور خود یمنی‌ها تصمیم می‌گیرند. این سفر به دعوت آیت‌الله رئیسی انجام شده و مجموعه‌ای از اسناد نیز برای امضا آماده شده از جمله در زمینه همکاری‌های تجاری و صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل و ترانزیت جاد‌ه‌ای که موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت برای ایران و بلاروس است به دلیل مزیت‌های ژئوپلتیکی ایران و در بحث همکاری‌های قضایی و فرهنگی و بحث استاندارد که کمک کننده همکاری‌های تجاری است. خوشبین هستیم این سفر پرباری باشد که زمینه تقویت بیش از پیش مناسبات دو کشور را فراهم کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مناسبات ایران و اردن اظهار داشت: گفت‌وگوهای سیاسی ایران و اردن متوقف نبوده است. در نشست بغداد ۲ شاهد گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با پادشاه اردن بودیم. فضای مثبتی که بعد از احیای روابط سیاسی ایران و عربستان شکل گرفته می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روابط با دیگر کشورها از جمله اردن بگذارد و در این زمینه محدودیتی قائل نیستیم. هم رابطه سیاسی بین دو کشور برقرار است و تماس‌ها و گفت‌وگوها در سطوح مختلف برگزار شده است. ایران مبتنی بر رویکرد اصولی خود که تقویت مناسبات با همسایگان مرزی و منطقه‌ای است برای توسعه روابط با اردن آمادگی داریم و باید روند آتی را دنبال کند. وی در پاسخ به سؤالی از نقش خوب دولت عراق در بحث مناسبات ایران و عربستان تشکر کرد و گفت: دولت عراق زمینه ساز و بنیانگذار مذاکرات روابط ایران و عربستان بود. مقصود دولت عراق که با نقش آفرینی سیاسی و استفاده از ظرفیت‌ها زمینه این روابط را فراهم کند محقق شد. دولت عراق به مقصود خود دست یافته است. شمخانی از پکن در تماس با نخست‌وزیر عراق و هم در تماس امیرعبداللهیان با همتای عراقی از نقش دولت عراق قدردانی شد. جایگاه دولت عراق در این زمینه حائز اهمیت بود و سهم و نقشی که ایفا کند محل قدردانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مسائل مربوط به خلع سلاح گروه‌های تجزیه طلب و تروریستی در اقلیم کردستان عنوان کرد: نتایج مذاکرات به تشکیل کمیته عالی امنیتی شد که مسؤول پیگیری مسائل مربوط به مرزهای دو کشور است. ایران از یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌‌کند. تأکید مجدد ایران این است که به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق احترام بگذاریم. دولت عراق به عنوان مسؤول ایجاد امنیت و کنترل مرزها به مسؤولیت‌های خود عمل کند و دولت عراق را مسؤول برقراری امنیت در مرزها و از جمله اقلیم کردستان عراق می‌دانیم. معتقد به ضرورت خلع سلاح این گروه‌ها هستیم که باید دولت عراق به توافقات گذشته عمل کند و شاهد فعالیت مسلحانه و اردوگا‌ه‌ها و نباشیم و مجرمانی که تحت تعقیب هستند تحویل داده شوند.

وی درباره افتتاح سفارت ایران در لیبی و سفارت لیبی در تهران گفت: گفت‌وگوهای خوبی بین ایران و دولت لیبی برقرار است اخیرا در دیدار سفیرغیرمقیم ما با وزیر خارجه لیبی در سفر سفیر ما با طرابلس در خصوص موضوعات مورد اهمتام دوجانبه از جمله از سرگیری سفارتخانه‌ها گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و در مسیر خوبی هستیم و بررسی‌های مقدماتی انجام شده و امیدواریم شاهد فعالیت‌های سفارتخانه‌های دو کشور باشیم.

کنعانی درباره سفر علی باقری به مسقط اظهار داشت: سفر ایشان به مسقط به منظور مشارکت و برگزاری نهمین دور مشورت‌های سیاسی بین ایران و عمان انجام شده و در این ارتباط علاوه بر برگزاری این نشست با همتای عمانی با وزیر خارجه عمان دیدار خوبی داشت و موضوعات دوجانبه و مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو قرار گرفت. از جمله در ارتباط با تحول مثبت در مناسبات ایران و عربستان گفت‌وگو شده است. با توجه به جایگاه عمان در ارتباط با موضوعات مهم مورد توجه ایران، کاملا طبیعی است در این نشست‌ها در ارتباط با موضوعاتی که عمان نقش آفرینی کرده گفت‌وگو می‌کنیم. مسیر دیپلماسی باز است و هم به آن اعتقاد داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره خبر منتشر شده مبنی بر تلاش چین برای انجام گفت‌وگوی ایران با شورای همکاری خلیج فارس اظهار داشت: موضع ایران استقبال از هرگونه تحرک دیپلماتیکی است که می‌تواند به همگرایی سیاسی در منطقه کمک کند. 

خبرنگار تلویزیون فرانسه از کنعانی درباره زندانیان فرانسوی در ایران و اینکه آیا ایران قصد آزاد کردن آنها را دارد؟ که وی پاسخ داد: بارها در این زمینه مواضع ایران اعلام شد. افرادی که بازداشت شده‌اند در داخل ایران در ارتباط با اغتشاشات اخیر دارای نقش آفرینی‌هایی بودند و اقدامات آنها منطبق با قوانین ملی ایران اقدامات مجرمانه‌ای بود و در این ارتباط بازداشت شدند و روند قضایی در خصوص آنها در حال اجرا و انجام است. در ارتباط با اینگونه بازداشت شدگان گفت‌وگوها و ارتباطات سیاسی و کنسولی بین طرف‌‌های ذیربط ایران و کشورهای متبوع این شهروندان در حال انجام است. موضع کلی ایران برخورد توأم با رأفت اسلامی است اما این مرتبط به سیاست کلی ایران است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: عفو حق هیچ مجرمی نیست و نمی تواند مورد مطالبه یکجانبه دولت متبوع آن شهروند قرار بگیرد. اما ایران نگاهش به اینگونه موضوعات توأم با ابعادوزویایای انساسنی است. در مورد شهروندان فرانسوی و گفت‌وگوهای دیپلماتیک و قضایی و کنسولی برقرار است. به عنوان سخنگوی وزارت خارجه می‌توانم ابراز امیدواری کنم که شاهد رخدادهای خوبی در این زمینه باشیم البته مواضع و اقدامات کشورها در این زمنه می‌تواند نقش مثبت و تسهیل کننده ایفا کند. دولت فرانسه در ارتباط با تحولات داخلی اخیرا ایران رویکردی غیرسازنده و نقش مداخله آمیزی داشته است. استمرار چنین مواضع نمی‌تواند در مورد موضوعات زندانیان کمک کننده باشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فرانسوی درباره اوضاع داخلی ایران اظهار داشت: شما در ایران حضور دارید و تقریبا حدود ۲ ماه است در داخل کشور شاهد شرایط آرامی هستیم و هیچ گونه تجمعی نیست و زندگی آرام و روزمره مردم در حال انجام است. عده‌ای در اروپا و بعضی کشورها با محاسبه غلط و با سوءنیت در خصوص تحولات داخلی ایران مواضع کاملا مداخله جویانه اتخاذ و با روش‌های مختلف به تحریک اغتشاشات به صورت مستقیم و غیرمستقیم دامن زدند و مقامات عالیرتبه این کشورها در خصوص تحول داخلی و اجتماعی ایران به صورت روزمره مواضع مداخله آمیز و سیاسی اتخاذ کردند که از منظر عرف رایج بین کشورها و قواعد بین‌المللی غیرقانونی بود.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کردک برخی کشورها این مواضع را دنبال می‌کنند آنها که بر بی ثباتی ایران شرط بندی کرده بودند شاهدیم شرط بندی آنها غلط بود. بخشی از مردم ایران خواسته‌هایی داشتند که شنیده شد اما عده‌ای با سوءاستفاده از شرایط خواسته‌های مسالمت آمیز را به سمت بی ثباتی جهت دهی کردند. ایران سیاست ملی خود را اعمال می‌کند و انتظار دارد دولت‌های خارجی در امور داخلی ایران مداخله نکنند. حتما دولت ایران به خواسته‌های شهروندانش توجه می‌کند. دولت ایران گوش شنوایی دارد. آیا طرف‌های خارجی و مشخصا فرانسه به خواسته‌های اکثریت ملت ایران توجه می‌کند؟ آیا اجتماعات میلیونی ملت ایران در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب در خیابان‌ها و میادین تهران و شهرها و حتی کوچه پس کوچه‌های روستاهای ایران ملاحظه کردند. اینها صدای رسای ملت ایران است. مایل هستم دولت فرانسه و اروپایی این صدای رسا را بشنوند و سیاست‌های اشتباه خود را اصلاح کنند.

وی درباره یمن نیز اظهار داشت: موضوع مذاکرات ایران و عربستان دوجانبه است و ایران به نیابت از کشور دیگری مذاکره نمی‌کند. مگر اینکه از ایران خواسته شود نقش مثبت خود را ایفا کند و موضوع یمن هم مستثنی نیست. ایران در خصوص یمن نقش مثبت ایفا می‌‌کند ولی ملت یمن هستند که در ارتباط با سرنوشت خود تصمیم گیری می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که ایران در نشست آتی درباره سوریه در مسکو حضور خواهد داشت و درباره مناسبات ترکیه و سوریه اظهار داشت: بهبود روابط سوریه با همسایگان از اولویت‌های مهم مورد توجه ایران است. معتقدیم حسن همجواری بین سوریه با کشورهای مهم منطقه از جمله ترکیه به صلح و ثبات در منطقه و سوریه کمک خواهد کرد. از چند سال پیش تلاش‌هایی را به منظور بهبود مناسبات دو کشور انجام داده بودیم و ایران قبلا میزبان اولین نشست مقامات امنیتی دو کشور در تهران بود. ایران در قالب روند آستانه به همراه روسیه و ترکیه حضور داریم که مهمترین و موثرترین روند برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی سوریه بود و نقش تعیین کننده‌ای ایفا کرد. در این مسیر به نقش موثر خود ادامه خواهیم داد.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: بعد از زلزله اخیر شاهد شرایط جدید در دو کشور بودیم که موضوعات انسانی بسیار حائز اهمیت بود و این رخداد انسانی به شکل گیری فضای جدیدتری کمک کرد. نگاه مثبتی در ترکیه و دمشق دیده می‌شود و ایران به این فضا کمک کرد و در سفری که امیرعبداللهیان اخیرا داشت برای تقویت این روند کمک کرد. می‌توانیم در مناسبات دو کشور در آینده شاهد تحولات مثبتی باشیم. ایران نقش مکمل و موثر خود را ایفا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه سردار شهید قاسم سلیمانی در سفر به عراق حامل چه پیامی بوده است که وی گفت: این تلاش برای حل و فصل اختلافات بین ایران و عربستان و کمک به ایجاد صلح و ثبات در منطقه بود. با توجه به اینکه سردار سلیمانی همواره مرد صلح بودند پیش از آنکه مرد جنگ باشند این در ادبیات و جملات مکتوب این مرد بزرگ وجود دارد به ویژه دلنوشته‌ای که برای دخترش نوشته بود. آمریکا با آن اقدام عملا یک مرد صلح را از میان برداشتند و هم قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم و هم در روند ایجاد مناسبات سیاسی ایران و عربستان خلل ایجاد کردند.

کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگار رادیو فرانسه اظهار داشت: ایران در ارتباط با جنگ اوکراین موضع خود را اعلام کرده است. ایران از ابتدا مخالف جنگ اوکراین بوده است.هیچ موقع از استمرار جنگ در اوکراین حمایت نکردیم و بارها اعلام کردیم تجهیزات و تسلیحات را به هیچ کدام از طرفین ندادیم. حتی در ارتباط با مناطقی که به روسیه الحاق شد به رغم دوستی با دولت روسیه در ارتباط با این مناطق از چنین اقدامی حمایت نکرد. برای اینکه تأکید ایران بر پایبندی به حقوق و مقررات بین‌المللی بود. حتما اتهامات وارده در خصوص صادرات تسلیحات از جمله پهپاد به روسیه برای استفاده از جنگ در اوکراین را تکذیب می‌کنیم. بارها به دولت اوکراین اعلام کردیم آمادگی داریم از ظرفیت خود برای توقف جنگ استفاده کنیم. ایران معتقد است باید به علل و ریشه‌های این جنگ ویرانگر توجه کرد که همانا تلاش برای توسعه ناتو به سمت شرق بوده است. در ارتباط با اوکراین طرف جنگ نیستیم طرف صلح هستیم آمادگی داریم برای توقف جنگ کمک کنیم این موضع اصلی و سیاست عملی ما در ارتباط با اوکراین است.

وی درباره سفر الکاظمی به تهران نیز گفت: سفر مقامات عراقی به ایران امر رایج و مسبوق به سابقه است و تحول جدیدی نیست و تمام نخست‌وزیران سابق از کانال‌های ارتباطی و گفت‌وگو با ایران برخورداند و به ایران سفر می‌کنند و الکاظمی از این قاعده مستثنی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه درباره خبرهای منتشر شده درباره جزییات توافق ایران و عربستان از جمله در بحث پرداخت خسارت در خصوص حادثه آرامکو گفت: بلافاصله بعد از توافق شاهد شکل گیری جریانات رسانه‌ای با برخی موضوعات حاشیه‌ای هستیم که روشن است می‌خواهند حاشیه را بر متن غلبه دهند. این موضوعات که توسط برخی رسانه‌ها دیده می‌شود تلاش‌هایی است در جهت تحت الشعاع قرار دادن تحول مثبت در مناسبات ایران و عربستان.  

وی درباره احضار سفیر ایران به وزارت امور خارجه آذربایجان گفت: این موضوع مربوط به پرواز یک هواپیما در محدوده مرزی دو کشور است. پروازی که انجام شد یک پرواز عادی و متعارف بود که به صورت دوره‌ای در چارچوب پایش مناطق مرزی ایران و در فضای داخلی ایران انجام شد و در گذشته‌ هم این پروازها انجام می‌شد. پرواز هواپیما به موازات مرز مشترک در فضای داخلی ایران و با فاصله مناسب از مرز آذربایجان انجام شد. اگر اتفاقاتی به سهو و اشتباه رخ دهد معمولا رادارها و شبکه‌های پدافندی در ارتباطات رادیویی هشدارهای لازم را می‌دهند. در ارتباط با این پرواز هیچ هشدار راداری و رادیویی داده نشد. روند معمول در قوانین پروازی بین‌المللی این است که اگر تحول خارج از عرفی رخ داده شود در همان چارچوب‌های فنی پیام و تبادل می‌شود که این اتفاق رخ نداد. ما با آذربایجان در حوزه دفاعی رابطه داریم سفارت ما فعال است و وابسته نظامی ما حضور دارد. اگر بنا به حسن نیت بود موضوع می‌توانست در ارتباط با سفارت ایران و وابسته نظامی ما طرح شود و تبادل نظر و رفع سوءتفاهم شود. نمی‌توانیم این اقدام دولت آذربایجان در احضار سفیر و رسانه‌ای کردن موضوع توأم با حسن نیت و در قالب روابط بین کشورهای همسایه تلقی کنیم. با آذربایجان همسایه هستیم و در منطقه همسایگی و تعامل سازنده مورد انتظار و توقع ماست. اینگونه موضوعات تخصصی را انتظار داریم در چارچوب‌های تخصصی مطرح و حل و فصل شود. در موضوعات اختلافی طرح مسائل در فضای رسانه‌ای و از پشت تریبون‌ها کمکی به حل و فصل نمی‌کند و نشانه حسن نیت نیست.

وی در خصوص توافق ایران و عربستان اظهار داشت: توافق بین دو کشور در چارچوب گفت‌وگوهای محرمانه و در سطح عالی انجام شده است. حق را به سخنگو بدهید در مورد گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای اظهارنظر نکند. در ارتباط بین کشورها وجود اختلاف نظرها و مشکلات یک امر طبیعی است و مهم این است که در ارتباط با موضوعات اختلافی طرف‌ها به روند گفت‌وگوها برای حل و فصل اختلافات پایبند باشند. 

کنعانی در پایان سال نو و ماه رمضان را تبریک گفت.

کلید واژه ها: ناصرکنعانی ایران و عربستان ایران و عراق ایران و آذربایجان ایران و امریکا سخنگوی وزارت خارجه ایران نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه تبادل زندانیان ایران و ترکیه


( ۵ )

نظر شما :