عرین الاسود، شریف‌ترین پدیده شناخته شده در انقلاب معاصر فلسطین؟

اسرائیل ناگزیر از پوست اندازی امنیتی است

۰۲ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۵۳۸۷ اخبار اصلی خاورمیانه
در چند ماه اخیر یک نام دیگر به گروه های مقاومت اسلامی فلسطین اضافه شده، گروهی که نام خود را «عرین الاسود» (شیران بیشه) نهاده است، ولی تولد این گروه مقاومت این بار در غزه (غرب سرزمین های اشغالی) نبوده، بلکه این گروه در نابلس و در شرق سرزمین های اشغالی متولد شده است. لذا برخی معتقدند که اسرائیل ناگزیر از پوست اندازی امنیتی است.
اسرائیل ناگزیر از پوست اندازی امنیتی است

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: این روزها تحولات فلسطین و سرزمین های اشغالی بیش از هر چیز و هر کسی با نام عرین الاسود گره خورده است. در تازه ترین اتفاق گروه عرین الاسود (بیشه شیران) از شهادت یکی از سرسخت‌ترین نیروهای این گروه توسط نیروهای اسرائیل خبر داد.

به گزارش المنار، گروه عرین الاسود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، صبح دیروز (یکشنبه) «تامر الکیلانی»، یکی از اعضای کادر این گروه در شهر نابلس واقع در شمال کرانه باختری توسط یکی از  نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

این گروه در بیانیه خود امروز را عزای عمومی اعلام و شهید تامر الکیلانی را یکی از سرسخت‌ترین مبارزان این گروه مقاومتی توصیف کرد. عرین الاسود، اشغالگران را به کارگذاری مین چسبناک تی ان تی متهم کرد که منجر به ترور این شهید فلسطینی شده است.

این گروه مقاومتی همچنین تاکید کرد، اشغالگران از شرافت نظامی برخوردار نبوده و از آن چیزی نمی‌دانند و با تکیه بر روش‌های حقیرانه و فریبکارانه، نقشه‌های خود را پیش می‌برند.

عرین الاسود اعلام داشت: «ما در این گروه قول می‌دهیم که تمام جزئیات ترور شهید تامر الکیلانی را روشن کنیم و به رژیم صهیونیستی و آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل می‌گوییم که پاسخی سخت و دردناک به آنها خواهیم داد.»

 عرین الاسود کیست؟

در چند ماه اخیر یک نام دیگر به گروه های مقاومت اسلامی فلسطین اضافه شده، گروهی که نام خود را «عرین الاسود» (شیران بیشه) نهاده است، ولی تولد این گروه مقاومت این بار در غزه (غرب سرزمین های اشغالی) نبوده، بلکه این گروه در نابلس و در شرق سرزمین های اشغالی متولد شده است.  لذا برخی معتقدند که اسرائیل ناگزیر از پوست اندازی امنیتی است.

بنابر انتشار محدود اخبار درباره این گروه فلسطینی در رسانه های منطقه، گروه عرین الاسود (شیران بیشه) یک گروه مسلح فلسطینی است که ده‌ها رزمنده مسلح در آن فعالیت دارند و شهرک «نابلس» در کرانه باختری به عنوان مقر این جنبش معرفی شده است؛ گروهی که گفته شده نظامیان و شهرک‌نشینان اسرائیلی را در هر مکان و وضعیتی هدف قرار می‌دهد. این گروه مبارز شامل جوانانی با لباس متحدالشکل و سیاه پوش است که لوله اسلحه‌های آنها با تکه‌های پارچه قرمز پوشانده شده تا نشان دهند که ترسی از شهادت و جاری شدن خون‌شان برای آزادی فلسطین ندارد.

هرچند گفته شده که حدود یک سال است که عرین الاسود پا به عرصه مقاومت ضداسرائیلی گذاشته است، اما برای نخستین بار در نیمه شهریورماه سال جاری بود که اعضای این جنبش در جریان مراسم چهلم تعدادی از شهدای فلسطینی با رژه رفتن در خیابان «حطین» در مرکز نابلس اقدام به نمایش اقتدار خود کردند تا نشان دهند که آماده انتقام از خون شهدای فلسطینی هستند.

  عرین الاسود، بازیگری جدا از مرزهاهی جناحی فلسطین

آن طور که الرحمن الصدر یکی از فعالان فلسطینی در صفحه فیس بوک خود درباره مبارزان عرین الاسود و ماهیت و خاستگاه سیاسی آنها می نویسد: «عرین الاسود شریف‌ترین پدیده شناخته شده در انقلاب معاصر فلسطین است؛ جوانانی که از مرزهای منفور جناحی عبور کرده‌ و با وحشیانه‌ترین بی‌عدالتی ها مواجه هستند. با یک تفنگ و چند گلوله، مسلح به اراده و آرزوی پیروزی هستند. خدا می خواهد که این جوانان به خواسته خود برسند.»

از این نوشته چنین بر می‌آید که عرین الاسود علیرغم اشتراکاتی با محوریت تقابل با اسرائیل، عملا بازیگری جدا از گروه های مقاومت فلسطینی است.

از این منظر تل آویو که در چهار دهه اخیر بیشتر از ناحیه غزه احساس خطر می کرد، این بار با تهدید به مراتب پررنگ تری از شرق سرزمین های اشغالی (کرانه باختری) مواجه است؛ چرا که حوزه عملیاتی عرین الاسود به مناطقی باز می گردد که در دل سرزمین های اشغالی واقع شده و می تواند مراکز حساس اسرائیل را هدف قرار دهد. 

در هیمن راستا عملیات های پی در پی عرین الاسود در یک ماهه گذشته در سرزمین های اشغالی به حدی بوده که بر نگرانی سران تل آویو افزوده و کابوس جدیدی برای اسرائیل بوده است.

در ماه اخیر که عرین الاسود در کرانه باختری و به ویژه در نابلس موفق به انجام عملیات‌های موفق خود علیه اشغالگران شده، اسرائیلی ها را به شدت نگران کرده است. پیرو این اوج گیری نگرانی های تل آویو، الون بن دیوید، خبرنگار روزنامه عبری زبان معاریو گفت: «گروه عرین الاسود در نابلس نه تنها توانسته حملات و عملیات‌هایی سخت را علیه اسرائیلی‌ها انجام دهد، بلکه در حال تشویق دیگر فلسطینیان در کرانه باختری و حتی قدس به انجام عملیات علیه صهیونیست‌ها است. » او می گوید که این گروه در اندک زمانی به یک گروه با سابقه مقاومت تبدیل شده، تا جایی که عملیات‌های آن بیشتر از دیگر گروه‌های معروف مقاومت اثرگذار بوده و اکنون این گروه تهدیدی برای موجودیت اسراییل شده است.

کلید واژه ها: اسرائیل عرین الاسود فلسطین نوار غزه نابلس کرانه باختری


( ۶ )

نظر شما :