زن ستیزی عیان طالب‌ها

مجلس نمایندگان بریتانیا: طالبان دولتی کاملا مردانه ساخته است

۱۹ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰ کد : ۲۰۱۵۱۴۳ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
پارلمان بریتانیا به نقل از گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته است که طالبان به دنبال این هستند تا زنان را کاملاً از جامعه طرد کنند. گزارش در زمینه محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر زنان می‌گوید که این محدودیت‌ها شامل ترک اجباری وظیفه و الزام پوشش صورت در ملاء عام می شود.
مجلس نمایندگان بریتانیا: طالبان دولتی کاملا مردانه ساخته است

دیپلماسی ایرانی: پارلمان بریتانیا می‌گوید که به‌ رغم وعده‌های اولیه از سوی رهبری طالبان مبنی بر این‌که دولت افغانستان فراگیر خواهد بود، این گروه یک دولت موقت کاملاً مردانه را اعلام کردند که تحت سلطه اعضای تندرو و ارشد جنبش اصلی طالبان و حامیان کلیدی آنان قرار دارد.

سایت مجلس نماینده‌گان بریتانیا روز دوشنبه، ۱۸ مهر، اعلام کرده است که اکثر منصوبان کابینه طالبان شامل تحریم‌های سازمان ملل هستند و شبکه حقانی که نفوذ قابل توجهی در رژیم طالبان دارد، به‌عنوان یک سازمان تروریستی در ایالات‌ متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.

این گزارش افزوده است که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان نیز تحت تعقیب پولیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) قرار دارد.

در این گزارش همچنین آمده است که تاکنون بیش از یک سال می‌شود که اعضای دولت موقت طالبان در پست‌هایشان باقی مانده‌اند؛ در حالی که افغانستان با بحران‌های متعددی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت، بر تحکیم دولت موقت‌شان، به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی و دریافت کمک‌ها متمرکز بوده‌اند.

با این حال، اختلاف نظر بین جناح‌های ایدئولوژیک رقیب در میان گروه طالبان و افزایش شکاف‌های قومی در میان صفوف آنها، به ادعاهایی مبنی بر حکومت‌داری غیرشفاف و ناسازگار منجر شده است.

این گزارش به نقل از گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته است که طالبان به دنبال این هستند تا زنان را کاملاً از جامعه طرد کنند. گزارش در زمینه محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر زنان می‌گوید که این محدودیت‌ها شامل ترک اجباری وظیفه و الزام پوشش صورت در ملاء عام می شود.

در بخش دیگر این گزارش همچنان آمده که ۵۹ درصد جمعیت افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

گزارش در این زمینه می‌افزاید که ادامه تحریم‌ها علیه طالبان و عدم دسترسی به دارایی بانک مرکزی افغانستان که در خارج از کشور نگهداری می‌شود، ارسال کمک ها را پیچیده یا محدود کرده است.

حدود یک سال پیش طالبان بر افغانستان مسلط شدند و از جامعه جهانی خواستند که به شرط پذیرش مقررات شرعی‌ای که آنان می‌گویند و احترام به قوانین و مقررات مذهبی با حکومت جدیدشان تعامل داشته باشند.

منبع: روزنامه 8 صبح (افغانستان) / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: افغانستان طالبان بریتانیا پارلمان بریتانیا طالبان و افغانستان دولت بریتانیا حکومت طالبان


نظر شما :