فارن پالسی: رهبر طالبان احتمالا در اثر کرونا مرده است

۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۹۱۹۴۵ سرخط اخبار

نشریه فارن پالسی آمریکا در حالی که پیشتر در گزارشی به نقل از چند منبع مدعی ابتلای رهبران ارشد طالبان افغانستان به کروناویروس و ریاست موقت پسر ملا عمر بر این گروه شده بود، حالا در یک گزارش جدید از مرگ احتمالی رهبران طالبان صحبت کرده است.

به گزارش ایسنا، فارن پالسی در گزارش جدیدی نوشت، یک مقام ارشد افغان گفته است: تقریبا تمامی رهبران طالبان در شهر دوحه این ویروس را گرفته اند.

به گفته مقامهای طالبان، رهبر اصلی طالبان افغانستان مبتلا به ویروس کووید-۱۹ شده و احتمالا در طی فرآیند درمان جان خود را از دست داده است.

تایید اینکه ملا هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان به کروناویروس( که چند رهبر ارشد دیگر طالبان را گرفتار کرده) مبتلا شده روز دوشنبه از جانب یک مقام نظامی ارشد گروه به نام مولوی محمد علی جان احمد مطرح شد. احمد در مصاحبه‌ای به فارن پالسی تصریح کرد: رهبر ما بیمار است اما در حال درمان است. همچنین سه چهره دیگر طالبان در شهر کویته که نامشان را فاش نکردند گفتند،‌ به اعتقاد آنها آخوندزاده در اثر این بیماری درگذشته است. با این حال تا روز دوشنبه هیچ تایید رسمی برای این مساله مطرح نشده است.

یک مقام ارشد در دولت افغانستان اظهار کرد، دیگر رهبران طالبان از جمله بسیاری از رهبران مستقر در دفتر این جنبش در شهر دوحه قطر که بر سر یک توافق دوجانبه با آمریکا مذاکره کرده‌اند نیز به بیماری کروناویروس مبتلا شده‌اند.  این مقام که نامش را فاش نکرد گفت: تقریبا همه رهبران طالبان در شهر دوحه این ویروس را دارند.

او خاطر نشان کرد: این اتفاقی که چشمگیر است چون اگر مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان به دلیل بیماری این رهبران در عرض چند هفته آینده شروع نشود، تا کی آنها آتش بس را حفظ خواهند کرد؟

مقامهای طالبانی که نامشان را فاش نکردند گفتند، آخوندزاده در سه ماه گذشته دیده نشده و هیچ فایل صوتی از جمله پیام به مناسبت عید فطر ضبط نکرده است؛ ماه گذشته میلادی این رهبر طالبان افغانستان پیامش را به مناسبت عید فطر در قالب یک بیانیه ارائه کرد.

احمد نیز تایید کرد که آخوندزاده بستری شده اما تایید نکرد که کجا بستری شده است. او در پاسخ به اینکه آیا رهبر طالبان در پاکستان تحت درمان قرار گرفته گفت: چرا شما مردم فکر می کنید که پاکستان تنها کشور است (که او در آن می تواند بستری شود)؟ کشورهای دیگری وجود دارند که از پاکستان قوی‌تر هستند و از ما حمایت می کنند و جهان این را می داند. من نام این کشور را نخواهم برد اما این یک کشور قدرتمند و یکی از همپیمانان ما است.

کلید واژه ها: طالبان ویروس کرونا


( ۱ )

نظر شما :