آبه: کرونا مهار نشود، المپیک برگزار نمی‌شود

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۵۵ کد : ۱۹۹۱۰۸۶ سرخط اخبار

نخست‌وزیر ژاپن امروز در اظهاراتی تصریح کرد در صورت عدم مهار ویروس کرونا، امکان برگزاری المپیک توکیو در سال آینده میلادی وجود ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که در صورت عدم مهار ویروس کرونا، امکان برگزاری المپیک توکیو در سال سال آینده میلادی وجود ندارد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته بین‌المللی المپیک و دولت ژاپن ماه گذشته میلادی، به دنبال بحران ویروس کرونا، بازی‌های المپیک توکیو را تا ژوئیه 2021 به تعویق انداختند.

با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در جهان و پیش بینی کارشناسان بهداشت و درمان در خصوص احتمال طولانی شدن ساخت واکسن کرونا، تردید‌هایی درباره شانس برگزاری المپیک توکیو در سال آینده میلادی، به وجود ‌آمده است.

آبه در واکنش به یکی از نمایندگان پارلمانی مخالف لغو بازی‌های المپیک گفت: «ما می‌گوییم که بازی‌های المپیک و پارالمپیک باید به شکل کامل برگزار شود و ورزشکاران و تماشاچی‌ها بتوانند در ایمنی در آن شرکت کنند. امکان برگزاری این بازی‌ها به شکل کامل وجود ند ارد مگر آنکه بیماری همه‌گیر کروناویروس مهار شود».

نخست‌وزیر ژاپن همچنین تصریح کرد که المپیک «باید به شیوه‌ای برگزا شود که نشان دهد جهان در مقابله با بیماری همه‌گیر کروناویروس پیروز شده است» و ادامه داد که ژاپن «باید برای یک نبرد طولانی آمادگی داشته باشد».

توکیو امروز (چهارشنبه)، ابتلای 47 مورد جدید به کرونا ویروس را تأیید کرد که در مجموع تعداد مبتلایان به این ویروس در ژاپن به 13 هزار و 895 نفر رسید که 413 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

طبق گزارش رویترز، علیرغم آنکه آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در ژاپن در مقایسه با کشورهای دیگر پایین‌تر است، اما منتقدان می‌گویند که توکیو تست‌های کافی برای مشخص شدن حجم مشکلی که ظرفیت برخی از بیمارستان‌ها را به اتمام رسانده، انجام نمی‌دهد.

شینزو آبه در شرایطی از عدم امکانپذیری برگزاری المپیک 2021 توکیو خبر داده است که «یوریکو کویکه» فرماندار توکیو به خبرنگاران گفت که وضعیت شیوع کرونا در پایتخت ژاپن همچنان «دشوار و بغرنج» است و از کابینه آبه درخواست کرد که وضعیت اضطراری ملی را که قرار است 6 ماه می (17 اردیبهشت ماه) منقضی شود، تمدید کند.

اظهارنظرات آبه در واقع انعکاسی از اظهارات دیگر مقامات ژاپنی است که در هفته جاری درباره المپیک توکیو مطرح شده است.

«یوشیرو موری» رئیس کمیته المپیک توکیو 2020 روز گذشته (سه‌شنبه) در گفت‌وگو با رسانه «نیککان اسپورتس» گفت که اگر بازی‌های المپیک در سال آینده میلادی برگزار نشود، لغو خواهد شد.

به دنبال همه‌گیری جهانی ویروس کرونا قرار بود المپیک توکیو از 23 ژوئیه تا هشتم آگوست 2021 (دوم تا هشتم مرداد ماه 1400) برگزار شود.

از طرف دیگر، «یوشیتاکه یوکوکورا» رئیس انجمن پزشکی ژاپن نیز روز گذشته (سه‌شنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: «تا زمان ساخت یک واکسن مؤثر (برای درمان کرونا)، فکر می‌کنم میزبانی المپیک دشوار خواهد بود».

وی تصریح کرد: «من نمی‌گویم که ژاپن باید یا نباید میزبان المپیک باشد ولی برگزاری آن دشوار است. اگر بیماری در ژاپن قابل کنترل باشد اما در سایر نقاط جهان همچنان همه‌گیر باشد، باز هم برگزاری این مسابقات دشوار خواهد بود».

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی worldometers، مجموع مبتلایان به کرونا در جهان تاکنون به سه میلیون 148 هزار و 709 رسیده که از آن میان دستکم 218 هزار و 371 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بنا به گزارش شبکه بی بی سی، بیشتر کارشناسان بر این باورند که واکسن کرونا تا اواسط سال 2021 تولید خواهد شد اما برخی نیز می‌گویند که هیچ تضمینی وجود ندارد که با کمک آن واکسن بتوان در مقابل این بیماری ایمنی پیدا کرد.

کلید واژه ها: ژاپن ویروس کرونا المپیک


نظر شما :