لاوروف: به اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا واکنش مناسب نشان می‌دهیم

۰۶ دی ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۷ کد : ۱۹۸۸۴۲۷ سرخط اخبار

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو به دنبال درگیری با واشنگتن نیست، گفت به ستیزه‌جویی‌های آمریکا علیه کشورش واکنش مناسب نشان خواهند داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (جمعه) گفت مسکو به دنبال تقابل با واشنگتن نیست اما به اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا نیز پاسخ مناسبی نشان می‌دهد.

لاوروف در مصاحبه با شبکه «ریانووستی» توضیح داد: ‌«ما با نگرشی واقع‌بینانه به گفت‌وگوهای بین آمریکا-روسیه نگاه می‌کنیم، مخصوصا با توجه به وضعیت دشوار سیاسی داخل ایالات متحده و انتخابات ریاست‌جمهوری که پیش روی آنهاست».

وی اقدامات «غیردوستانه» اخیر آمریکا علیه روسیه را نشانه‌ای از وضعیت پرتنش سیاسی در داخل این کشور دانسته و اظهار داشت: «ما نیز به نوبه خود، به اجرای اقدامات مناسب برای تامین امنیت خود و حفظ منافع شهروندان و تجّار روسی ادامه داده و واکنش مناسبی به حملات ستیزه‌جویانه [آمریکا] نشان می‌دهیم. با این حال، ما به دنبال تقابل و درگیری نیستیم».

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو آماده گفت‌وگو با واشنگتن برای یافتن راهکارهایی برای مشکلات مهم دو کشور است، تصریح کرد: «پیشنهاد ما برای ایجاد همکاری در حوزه‌های متعدد هنوز هم پا برجاست. بسیاری از آنها را می‌توان در آینده نزدیک اجرا کرد».

به نوشته ریانووستی، لاوروف همچنین افزود که دیگر پیشنهادهای روسیه شامل تبادل ضمانت‌نامه‌های عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر، آغاز مذاکرات در حوزه امنیت سایبری که محل نگرانی ایالات متحده است، بیانیه مشترک درباره عدم پذیرش جنگ اتمی، تمدید معاهده «استارت»، مهلت قانونی برای استقرار معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) و همچنین دیگر گام‌ها برای تقویت ثبات استراتژیک می‌شود.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود، به تصویب تحریم‌های کنگره آمریکا علیه پروژه ساخت خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم 2» پرداخته و گفت این تحریم‌ها برای امنیت انرژی اروپا نیست بلکه فشار آمریکا به اروپایی‌ها برای خرید گاز مایع خود و تحمیل رقابت ناعادلانه، آنها را نگران می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در این باره توضیح داد: «هدف از این تحریم‌ها، نگرانی [آمریکا] برای امنیت انرژی اروپا نیست بلکه تحمیل گاز مایع آمریکا به بازارهای اروپایی است. این نمونه آشکاری از رقابت ناعادلانه و سیاست‌زده کردن حوزه انرژی است».

لاوروف درباره «معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک 3» موسوم به «استارت 3» بین آمریکا و روسیه نیز خاطر نشان کرد که هیچ ضرب‌الاجلی برای تمدید آن وجود ندارد بلکه فرایند آن باید تا پنجم فوریه 2021 تکمیل شود.

وی با بیان اینکه تمدید معاهده استارت 3 می‌تواند برای بررسی رویکردهای ممکن جهت کنترل تسلیحات و فناوری‌های نظامی جدید زمان کافی بخرد، ادامه داد:‌ »ایالات متحده هنوز موضع خود درباره تمدید معاهده استارت را مشخص نکرده است. با این حال، از نظر من هنوز زود است بخواهیم درباره سناریوهای مختلف صحبت کنیم».

این مقام روس در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع ترکیب نشست وزیران اقتصادی هفت کشور صنعتی جهان (آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا) که روسیه هم پیشتر عضوی از آن بود، پرداخته و گفت مسکو هیچ تمایل و انگیزه‌ای ندارد که ترکیب گروه هشت را احیا کند.

لاوروف در این باره توضیح داد:‌«به صورت کلی، روسیه نه انگیزه و نه تمایلی برای احیای فرمت [گروه هشت] ندارد. در جریان سفرم به آمریکا نیز این موضوع مورد بحث قرار نگرفت و اکنون نیز در دستور کار مشترک آمریکا-روسیه قرار ندارد».

کلید واژه ها: سرگئی لاوروف


نظر شما :