عراقچی: برای عربستان پیام فرستادیم؛ امیدواریم جواب‌های مثبتی دریافت کنیم/ به برجام متعهد نباشند به تدریج از آن خارج می‌شویم

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۰ کد : ۱۹۸۷۴۶۶ سرخط اخبار

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان می‌گوید: هدف ما از کاهش تعهدات، حفظ برجام است نه از بین بردن آن. بر اساس بند ۳۶ برجام اگر طرف‌های دیگر برجام نتوانند به تعهداتشان عمل کنند ایران حق دارد به طور کلی و یا جزئی تعهدات خود را کاهش دهد.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان که برای شرکت در کنفرانس عدم اشاعه به مسکو سفر کرده بود در گفتگو با بخش عربی شبکه آر تی در رابطه با این کنفرانس گفت: می‌دانید که این کنفرانس همزمان با رخداد‌های مهم بین‌المللی برگزار شد و مساله ممنوعیت انتشار هسته‌ای از مدت‌ها پیش در روابط بین‌المللی مهم بوده است بنابراین کارشناسان سطح بالایی در این کنفرانس شرکت کردند و این مسائل را مورد بررسی قرار دادند. من بر این باورم که کنفرانس مسکو همکاری و شراکت خوبی در راستای اهداف عالی می‌تواند ایجاد کند، ما سه مساله مهم پیش رو داریم؛ عدم اشاعه سلاح هسته، خلع سلاح و استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته ای. متاسفانه غربی‌ها تنها بر یکی از این مسائل تمرکز دارند و آن خلع سلاح هسته‌ای و کاستن از انتشار سلاح کشتار جمعی است؛ آن‌ها توافقات بین المللی را اجرایی نمی‌کنند و حق کشور‌ها در استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته‌ای را به رسمیت نمی‌شناسند و تلاش می‌کنند که موانعی پیش روی کشور‌ها قرار دهند، مساله عدم اشاعه سلاح هسته‌ای مساله بسیار مهم است، اما در کنار آن به رسمیت شناختن حق کشور‌ها در استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته‌ای نیز امری مهم است.

وی که در برنامه " قصاری القول" حضور یافته بود در پاسخ به این سوال که علیرغم اینکه مقام معظم رهبری و پیش از آن امام خمینی استفاده از سلاح هسته‌ای را حرام کرده بودند، اکنون برخی‌ها ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند، آیا این مساله درست است؟ گفت: سیاست هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران روشن و واضح است، بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) به کارگیری سلاح هسته‌ای حرام است و این برنامه در ایدئولوژی امنیتی ما نیز جایگاهی ندارد، ایران به انجام تمام مسئولیت‌ها و وظایفش پایبند است. ما به منظور رفع نگرانی برخی طرف‌ها به مدت ۱۲ سال مذاکره کردیم و حسن نیت خود را ثابت کردیم، ما به تمام تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کردیم، اما متاسفانه طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود عمل نکردند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همان ابتدا که گزارش‌هایی در رابطه با برجام منتشر می‌کرد دائما اعلام می‌کرد که ایران به تعهدات خود پایبند است بنابراین هیچ کس نمی‌تواند در این رابطه ایران را زیر سول ببرد، زیرا زمانی که آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را تشدید کردند ما به مدت یک سال صبر کردیم و این "صبر راهبردی" بود تا به طرف‌های دیگر برجام فرصت داده باشیم و آن‌ها بتوانند نبود آمریکا را جبران کنند. اروپایی‌ها به ما می‌گفتند که در برجام بمانید و ما تلاش خواهیم کرد که برنامه‌هایی جایگزین برای استفاده ایران از برجام ایجاد کنیم ما نیز به مدت یک سال کامل صبر کردیم، اما متاسفانه تلاش‌های آنان بی نتیجه بود و در نهایت در هشتم می ۲۰۱۹ تصمیم گرفتیم تعهدات برجامی خود را کاهش دهیم و این کار را تدریجی و گام به گام انجام دادیم تا فرصتی برای دیپلماسی داده باشیم.

عراقچی افزود: در حقیقت هدف ما از کاهش تعهدات، حفظ برجام است نه از بین بردن آن. بر اساس بند ۳۶ برجام اگر طرف‌های دیگر برجام نتوانند به تعهداتشان عمل کنند ایران حق دارد به طور کلی و یا جزئی تعهدات خود را کاهش دهد بنابراین ما این کار را تدریجی انجام دادیم تا برای دیپلماسی فرصت باقی بماند؛ بنابراین در این مساله هیچ شکی وجود ندارد که ایران خواهان سلاح هسته‌ای نیست بلکه دشمن آن است.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران زمانی که از ظریف انتقاد کردند و گفتند که وی در مساله هسته‌ای سیاست نرم را در پیش گرفته بود آقای ظریف از عبارتی اسفاده کرد که سوال‌های زیادی در اذهان عمومی ایجاد کرد، جمله ظریف این بود" من مسئول سیاست خارجه نیستم" نظر شما در رابطه با این عبارت چیست؟ گفت: شما می‌دانید که در تمام کشور‌ها وزارت خارجه مجری سیاست‌های خارجه است و در اجرای این سیاست‌ها نقش دارد، اما تصمیمات در سطوح مختلف کشور اتخاذ می‌شود و این مساله در تمام کشور‌ها وجود دارد.

وی در رابطه ابتکار "صلح هرمز" گفت: امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس برای ما اولویت است و ما می‌خواهیم که تمام کشور‌های منطقه در امنیت و آرامش زندگی کنند و نفت خود را در شرایط امن تولید و صادرات کنند، سیاست جمهوری اسلامی ایران "سیاست صلح، ثبات و آرامش" در منطقه است و ما آماده همکاری و تعامل با تمام طرف‌های منطقه‌ای هستیم. امنیت باید در داخل ایجاد شود و وجود دست‌های بیگانه تنها تنش‌ها را بالا می‌برد بنابراین رئیس جمهور ما این ابتکارعمل را پیشنهاد داد و برنامه‌هایی برای صلح مطرح کرد و پیش از آن نیز آقای ظریف پیشنهاد مجمع گفت وگوی منطقه‌ای را مطرح کرد که متاسفانه خیلی از آن استقبال نشد. بعد از آن نیز آقای ظرف پیشنهاد امضای معاهده عدم تعرض را مطرح کرد و اکنون آقای روحانی ابتکار صلح هرمز را پیشنهاد داد تا بتوانیم از طریق گفتگو به صلح پایدار برسیم و هدف اصلی"صلح هرمز" عدم دخالت در امور داخلی دیگران و عدم تجاوز به کشور‌های دیگر، آزادی کشتیرانی و ایجاد امنیت و ثبات برای تمام کشور‌های منطقه است. ما به تمام کشور‌های منطقه حتی کسانی که با آن‌ها رابطه نداریم از جمله عربستان پیام فرستادیم و همه طرف‌ها را به گفتگو و همکاری مشترک دعوت کردیم و امیدواریم که جواب‌های مثبتی دریافت کنیم در همین چارچوب می‌توانیم مسائل دیگر از جمله مساله یمن را حل کنیم، زیرا مردم یمن اکنون از بحران و مشکلات انسانی رنج می‌برند و کشور‌های منطقه مسئول پایان دادن به این بحران هستند. برای بحران‌های تمام کشور‌ها از جمله عراق، لبنان و فلسطین نیز باید راه حل سیاسی ایجاد کرد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌ها اخیرا اعلام کردند هیات‌های عالی رتبه از عربستان و امارات به تهران آمده اند گفت: ما منتظر بررسی طرح صلح هرمز از سوی کشور‌های منطقه هستیم و در خصوص مساله حج تماس‌هایی میان مسئولان ایرانی و سعودی انجام شده است و اکنون نیز تماس‌هایی در این رابطه وجود دارد، زیرا این وظیفه اسلامی ماست که مشکلات حجاج را حل کنیم، در رابطه با امارات نیز ما روابط گسترده‌ای داریم، زیرا سفر‌هایی در سطح سیاسی بین دو کشور انجام شده و دیدار‌هایی با مقامات و مسئولان امارتی انجام دادیم و ما معتقدیم که به تفاهم بهتری خواهیم رسید، بنابراین من می‌دانم که تماس‌هایی میان دو کشور برقرار شد و مفید بود.

وی در مورد روابط اقتصادی و تجاری ایران و امارات گفت: روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و امارات از قدیم وجود داشت، زیرا امارات از نظر تجاری جایگاه مهمی در خلیج فارس دارد و از سال‌های دور امارات نقش مهمی در ایجاد روابط اقصادی ایفا می‌کرد و این نقش همچنان وجود دارد، این روابط فراز و فرود‌هایی داشت، اما هیچ وقت و حتی در زمان تحریم قطع نشد.

معاون سیاسی ظریف در رابطه با ناآرامی‌های عراق و متهم کردن ایران به دخالت در امور این کشور خاطرنشان کرد: عراق همسایه بزرگ ما است و ما در چارچوب گسترده‌ای با دولت و ملت این کشور تماس داریم و بیشتر ملت عراق را شیعیان تشکیل می‌دهند؛ بنابراین اشتراکات زیادی میان دو ملت وجود دارد و ما مرز‌های زیادی با این کشور داریم. روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری عمیق با عراق داریم و این روابط براساس منافع متقابل است. ما اتفاقات عراق را با حساسیت دنبال می‌کردیم، زیرا این مساله طبیعی است و هر کشوری که در همسایه‌اش اتفاقاتی رخ دهد آن‌ها را با حساسیت دنبال می‌کند. ما خواهان بازگشت آرامش به عراق هستیم، اما این مساله به معنای دخالت در امور داخلی عراق نیست. این حق مردم عراق است که در رابطه با اوضاع اقتصادی و مسائل دیگر دیدگاه خود را اعلام کند و این دولت عراق است که باید به مطالبات پاسخ دهد. برخی به دنبال استفاده از فرصت و برهم زدن روابط ایران و عراق هستند، اما ما بر این باوریم که تلاش‌های آنان نتیجه نخواهد داد.

وی افزود: درست است که چند نفر به کنسولگری ایران در کربلا تعرض کردند و این مساله مهمی است، اما باید به یاد داشته باشیم که دو هفته قبل از این اتفاق میلیون‌ها ایرانی به کربلا رفتند و عراقی‌ها به گرمی از آنان استقبال کردند.

عراقچی در پاسخ به سوالی در رابطه با بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر دست داشتن اسرائیل، آمریکا و عربستان در اعتراضات عراق و لبنان گفت: نشانه‌ها و اطلاعات زیادی وجود داد که ثابت می‌کند دست‌های خارجی در این اعتراضات دخیل هستند و با تحلیل و نتیجه گیری نیز می‌توان به این مساله پی برد. زمانی که به فضای مجازی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که منبع توئیت‌ها کجاست و چه کسانی مردم عراق را تحریک می‌کنند بنابراین دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد بیانات مقام معظم رهبری درست است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما مطمئن هستید میان آمریکا و ایران جنگی رخ نخواهد داد گفت: ما کاملا مطمئنیم به دلیل اینکه کاملا آماده ایم؛ ما کاملا آماده دفاع از کشور هستیم و آمریکایی‌ها هم این مساله را می‌دانند بنابراین به نظر من آن‌ها جرات تعرض به ما را ندارند و در نتیجه ما معتقدیم که جنگی در منطقه رخ نخواهد داد.
 

کلید واژه ها: سیدعباس عراقچی برجام کاهش تعهدات ایران در برجام ایران و عربستان


نظر شما :