نگرانی سازمان های امنیتی هند از آسیب پذیری تاسیسات نفتی این کشور

۰۲ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۶ کد : ۱۹۸۶۴۵۴ سرخط اخبار

ایرنا- سازمان های امنیتی هند پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در هفته گذشته نگران حمله به تاسیسات و سکوهای نفتی در سواحل این کشور هستند.

تارنمای "دیفنس نیوز" روز سه شنبه نوشت:  ۷۰ درصد از نفت هند  از  سواحل  بمبئی و  گجرات  تامین  می شود.

همچنین بیش از ۱۲  پالایشگاه بزرگ نفتی هند در غرب این کشور قرار دارد که حمله  ای  مشابه حمله  به تاسیسات  نفتی  آرامکو  می  تواند تاثیر مخربی بر  اقتصاد هند داشته باشد.

یک مقام ارشد امنیتی هند گفت: هند به یک پوشش قوی هوایی برای محافظت از تاسیسات نفتی خود  نیاز دارد و تا زمانی که این پوشش هوایی تامین نشود،کشور  مانند عربستان سعودی در مقابل حملات پهپادی آسیب پذیر است.

وی افزود: با توجه به حضور یک همسایه هسته ای در مرزهای غربی، هند باید هرچه زودتر خود را برای محافظت از زیرساخت های نفتی آماده کند.

یک مقام ارشد در سازمان مرکزی امنیتی هند (CISF) گفت: ما برای مقابله با حملات زمینی آموزش دیده ایم و تمرین های ما شامل حملات پهپادی مشابه عربستان سعودی که با وجود سپر های موشکی تولید نفت آنها را کاهش داد، نبوده است.

مجموع تقاضای نفت خام هند حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد.

این کشور به دلیل پیشرفت سریع اقتصادی، افزایش طبقه متوسط جامعه و افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری بسیار به انرژی  احتیاج دارد.

جنبش انصار الله یمن، روز شنبه هفته گذشته  در واکنش به تداوم حملات جنگنده های سعودی به یمن و محاصره چندین ساله این کشور در عملیاتی تحت عنوان "توان بازدارندگی دوم" پالایشگاه های بقیق و خریص واقع در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی خود قرار داد.

میدان نفتی بقیق در شرق عربستان سعودی واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است.

۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستاه به طور موقت مختل شد.

کلید واژه ها: هند


نظر شما :