آبه در آستانه سفر به ایران: ثبات خاورمیانه با اهمیت است

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۹۸۴۰۳۷ سرخط اخبار

 «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن که تنها چند روز دیگر راهی ایران می شود، گفت که ثبات منطقه خاورمیانه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

خبرگزاری کیودو روز یکشنبه گزارش کرد آبه که بتازگی ملاقات هایی با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در توکیو داشت، افزود که برای ژاپن و آمریکا و کل جامعه بین المللی، صلح و امنیت و ثبات در خاورمیانه مهم است.

در همین حال گزارش رسانه های ژاپن از جمله ژاپن تایمز و ژاپن تودی حاکی است آمریکا از تلاش های آبه برای سفر به ایران با هدف باز کردن راهی برای ارتباط میان آمریکا و ایران استقبال و حمایت کرده است.

خبرگزاری کیودو گزارش کرده است که آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در ۴۱ سال گذشته راهی ایران می شود او قصد دارد با رهبران و مقام های کلیدی ایران مستقیماً وارد گفت و گو شود و این سفری بسیار مهم به حساب می آید.

نخست وزیر ژاپن اظهار داشته که مایل نیست چنین تنش هایی افزایش داشته باشد وی گفته است من برای کاستن از تنش ها و برون رفت از این شرایط تلاش خواهم کرد.

رسانه های ژاپن می افزایند که سفر آبه مورد توجه جامعه بین المللی قرار گرفته است این یک رویداد شاید نسبتاً بی سابقه است ژاپن دارای روابط مستحکم اقتصادی با ایران است و یک مذاکره کننده بالقوه مطلوب محسوب می شود.

رییس جمهور آمریکا با توجه به استحکام روابط اقتصادی ایران و ژاپن به نخست وزیر این کشور در ملاقات ماه گذشته میلادی گفت که آبه روابط خیلی خوبی با تهران دارد.

آبه قرار است روز چهارشنبه به تهران سفر و با مقامات ایران دیدار کند.

کلید واژه ها: شینزو آبه


نظر شما :