نشست سران شانگهای با حضور روحانی در بیشکک برگزار می شود

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۹۸۴۰۱۴ سرخط اخبار

سران 11 کشور از جمله تاجیکستان، روسیه، چین، قزاقستان، ازبکستان، هند و پاکستان و همچنین رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست سازمان همکاری های شانگهای در تاریخ ۱۳ و ۱۴ ژوئن (۲۳ و ۲۴ خرداد) در شهر بیشکک قرقیزستان گرد هم خواهند آمد.

به گزارش روز شنبه دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان روسای جمهوری افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان نیز به عنوان ناظر در این نشست شرکت خواهند کرد.در پایان این نشست ۲۰ سند منطقه ای و بین المللی به امضا سران خواهد رسید.
همچنین قرار است «عمران خان» نخست وزیر پاکستان و «نارندرا مودی» همتای هندی وی به عنوان اعضای دائم شانگهای در این اجلاس حضور داشته باشند اما وزارت امور خارجه هند اعلام کرده که هیچ برنامه ای برای دیدار عمران خان و مودی در حاشیه نشست سازمان شانگهای وجود ندارد.
سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین‌المللی بین دولتی است که در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد. در نشست این سازمان در «تاشکند» در سال ۲۰۱۶ میلادی نمایندگان هندوستان و پاکستان یادداشت‌هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همکاری شانگهای امضا کردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو کشور به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شدند. اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. در اجلاس هفدهم ریاست سازمان همکاری شانگهای از قزاقستان به چین واگذار و نشست پارسال این سازمان هم روزهای ۱۹ و ۲۰ خرداد امسال در شهر 'چینگ دایو' واقع در استان 'شاندونگ' در شرق پکن برگزار شد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای اوایل خرداد ماه جاری اعلام کرده بود: پیوستن و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در دستور کار این سازمان قرار دارد. بختیار حکیموف با بیان این مطلب به خبرگزاری تاس افزود: عضویت ایران در سازمان شانگهای همانند عضویت افغانستان و بررسی درخواست سایر کشورها برای کسب موقعیت های مختلف در این سازمان در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: این مسائله همواره مد نظر ما قرار داشته است اما اکنون در حال تنظیم جایگاه هند و پاکستان در سازمان همکاری شانگهای هستیم.

کلید واژه ها: سازمان همکاری های شانگهای


( ۱ )

نظر شما :