هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

۳۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۱ کد : ۱۹۸۱۲۳۸ سرخط اخبار

وب‌سایتی در آمریکا فاش کرد که سفارت عربستان سعودی در واشنگتن مبلغی نزدیک به نیم میلیون دلار آمریکا برای بهبود وجهه ریاض بعد از ترور جمال خاشقچی به یک سناتور سابق آمریکا پرداخت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های سعودی به فاصله چند روز از قتل «جمال خاشقچی»، منتقد سیاست‌های ریاض، مبلغی به عنوان حق الزحمه به یکی از سناتورهای سابق آمریکا پرداخت کرده است تا خود را از فشارها و تبعات پس از این قتل رها کنند.

وبگاه آمریکایی «اُپن سکرتس» با اعلام این خبر نوشت «هاوارد بوک مکئون»، سناتور سابق کنگره آمریکا در مقابل دریافت نیم میلیون دلار آمریکا، از لابی فشار سعودی‌ها در واشنگتن آن‌ هم بعد از ترور خاشقچی حمایت کرده است.

به گفته این وبگاه، مجموعه شرکتی «مکئون» (شرکت روابط عمومی) که مدیریت آن برعهده سناتور سابق کنگره آمریکاست، اخیرا اعلام کرده که از سفارت سعودی در واشنگتن طی ماه‌های اکتبر و نوامبر گذشته نیم میلیون دلار دریافت کرده تا به فشارهای خود در راستای منافع ریاض ادامه دهد.

براساس این گزارش، وزارت دادگستری آمریکا پنجشنبه هفته گذشته از طریق سیستم نظارت بر کار گروه‌های لابی و فشار خارجی «سی‌آرپی» که مأموریت رصد پول‌های گروه‌های لابی و فشار در انتخابات آمریکا را بر عهده دارد، انتقال این مبلغ را رصد و تأیید کرده است.

مطابق قانون «ثبت عوامل خارجی» موسوم به قانون «اف.ای.آر.ای» که در سال ۱۹۳۸ میلادی به تصویب کنگره آمریکا رسیده، نمایندگان منافع قدرت‌های خارجی موظف هستند اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و کمک‌های مالی خود در این کشور را اعلام کنند.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید سفارت عربستان سعودی در واشنگتن سه روز بعد از ترور خاشقچی ۴۵۰ میلیون دلار آمریکا را به حساب شرکت مکئون واریز کرده است. این در حالی است که این شرکت به طور معمول در قبال خدماتی که ارائه می‌کند، ماهانه ۵۰ هزار دلار دریافت می‌کند.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا که به سیاست‌های سران سعودی انتقاد داشت، دهم مهر ماه (دوم اکتبر 2018) به دست نیروهای اطلاعاتی سعودی و نزدیک به شخص «محمد بن سلمان» در ساختمان کنسولگری سعودی واقع در شهر استانبول به طرز فجیعی به قتل رسید. ارزیابی‌های سرویس‌های اطلاعاتی غرب نشان می‌دهد که احتمالا شخص بن سلمان آمر ترور خاشقچی است.

مطابق گزارش مرکز قانون ثبت عوامل خارجی، سناتور مکئون در گذشته به همتایان خود در کنگره آمریکا فشار آورده بود تا اعضای شورای نمایندگان جمهوی‌خواه را به سمت حمایت از تصویب قانون وضع تحریم‌ها علیه ایران به بهانه حمایت تهران از انصار الله یمن سوق دهد. تصویب قانون تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران مورد حمایت سعودی‌ها بود.

کلید واژه ها: جمال خاشقجی


( ۲ )

نظر شما :