آخرین مکالمات خاشقچی با قاتلانش

۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۷ کد : ۱۹۸۰۵۵۴ سرخط اخبار

خبرگزاری سی‌ان‌ان بامداد دوشنبه متن پیاده‌ ‌شده از روی فایل صوتی آخرین لحظات زندگی «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل سعود و مکالمات وی با عاملان قتلش را منتشر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، خاشقچی زمانی که دوم اکتبر گذشته (10 مهر) وارد کنسولگری عربستان در ترکیه شد، به سرعت متوجه جو غیرعادی شده و با تعجب از فردی آشنا پرسیده بود که او در آنجا چه می‌کند.

بنا به فایل صوتی ضبط شده از این لحظات، صدایی که گفته می‌شود متعلق به «ماهر عبدالعزیز مطرب» مامور اطلاعاتی سعودی است، به خاشقچی گفته بود که او باید «به کشورش بازگردد».

به گفته منبع سی‌ان‌ان، این روزنامه‌نگار در پاسخ، با اشاره به نامزدش که بیرون از محوطه کنسولگری ایستاده بوده، گفته بود که آن‌ها «نمی‌توانند چنین کاری کنند» و «افرادی منتظر او هستند».

پس از آن بود که خاشقچی مورد حمله افراد قرار گرفت. آخرین مکالمه ضبط شده از او، این است که می گوید «نمی‌توانم نفس بکشم».

به نوشته سی‌ان‌ان، مقام‌های اطلاعاتی سعودی که برای کشتن خاشقچی به استانبول سفر کرده بودند، در تماس با ریاض، اتمام عملیات را گزارش دادند. این ثابت می‌کند که مرگ خاشقچی برخلاف ادعای نخست ریاض، اتفاقی نبوده و با اطلاع دقیق سران عالی‌رتبه سعودی رخ داده است.

بر اساس متن پیاده‌ شده از این فایل صوتی، «محمد الطبیقی» کالبدشکاف همراه تیم عملیات، با همکاری دیگر افراد حاضر اقدام به مثله کردن جسد خاشقچی کرده و از آن‌ها خواسته بود که در حین کار «به موسیقی گوش کنند».

به نظر می‌رسد این مکالمات، بخشی از گزارش ارائه شده از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا به نمایندگان دولت و کنگره این کشور بوده باشد.

«جینا هاسپل» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) سه شنبه گذشته برای ارائه توضیحات در خصوص این پرونده در سنای آمریکا حضور یافته بود.

پس از این جلسه، سناتورهای بسیاری از نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در این قتل ابراز اطمینان کردند.

کنگره آمریکا این هفته قطعنامه‌ای را برای قطع حمایت از ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن رای‌گیری می‌کند و پس از آن نیز لوایحی را برای توقف فروش تسلیحات به ریاض و تحریم سران این کشور مورد بررسی قرار می‌دهد.

کلید واژه ها: جمال خاشقجی


( ۱ )

نظر شما :