چین خواستار آزادی فوری مدیر هواوی شد

۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۴ کد : ۱۹۸۰۵۳۱ سرخط اخبار

 معاون وزیر امور خارجه چین از سفیر کانادا در پکن خواست، اتاوا هر چه سریعتر خانم 'منگ وانژو' مدیرمالی و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی که به اتهام آنچه «نقض تحریم های آمریکا علیه ایران می خوانند» در کانادا در بازداشت است را آزاد کند.

به گزارش ایرنا از شینهوا، 'لی یو چنگ' معاون وزیر خارجه چین روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای از 'جان مک کالوم' سفیر کانادا در چین خواست این مدیر بازداشت شده چینی را بلافاصله آزاد کند و از حقوق و منافع مشروع و قانونی او محافظت کرده در غیر این صورت باید مسئولیت کامل تبعات آن را بپذیرد.
معاون وزیر خارجه چین تاکید کرد بازداشت مدیر مالی شرکت هواوی، «نقض شدید حقوق و منافع مشروع شهروندان چینی است».

لی در این بیانیه آورده است: «این اقدام حرکتی غیرقانونی، غیرمنطقی، ناخوشایند و غیرقابل قبول است».

خانم 'سابرینا منگ وانژو' روز یکم دسامبر در کانادا دستگیر شد و روز جمعه در دادگاه تفهیم اتهام شد.

اتهام او بر اساس نظر قاضی دادگاه ونکوور کانادا، نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در سال های 2009 تا 2013 از طریق راه اندازی یک شرکت هنگ کنگی به نام 'اسکای کام' است، چنانچه این اتهام ها ثابت شود خانم 'وانژو' به اتهام فریب بانک ها و نهادهای آمریکایی به 30 سال حبس محکوم خواهد شد.

آمریکا و کانادا تا کنون شواهد و مستندات قاطعی در مورد اتهامات خانم وانگژو ارایه نکرده اند و مدیران شرکت 'هواوی' هم هرگونه تخلف از قوانین بین المللی را رد کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر از کانادا خواسته بود ضمن آشکار کردن دلیل بازداشت، فورا او را آزاد کند.

'گنگ شوانگ' گفته بود: تاکنون کانادا یا آمریکا هیچگونه شواهد یا مدارکی دال بر نقض قانون این دو کشور از سوی «منگ وانژو » به چین ارایه نکرده اند.

شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.

در بیانیه شرکت فناوری هواوی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین المللی از جمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت کرده است.
این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم های قضایی کانادا و آمریکا در نهایت به یک نتیجه گیری درست برسند.

کلید واژه ها: چین هواوی امریکا تحریم


نظر شما :