سناتور ارشد آمریکایی: قتل خاشقجی به دستور ولیعهدی خودسر صورت گرفته است

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۷ کد : ۱۹۷۹۵۷۸ سرخط اخبار

یک سناتور جمهوریخواه ولیعهد عربستان سعودی را به صدور دستور قتل جمال خاشقجی متهم کرد و او را یک «ولیعهد خودسر» نامید که مناسبات ریاض و واشنگتن را به خطر می‌اندازد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بسیاری از اعضای کنگره آمریکا که همواره با عربستان سعودی مناسبات خوبی داشتند، پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول از ریاض شدیدا انتقاد کرده‌اند.

سناتور لیندسی گراهام مستقیما محمد بن سلمان را مسئول این حادثه معرفی کرد و افزود دیدگاه‌های خود را با دونالد ترامپ در میان خواهد گذاشت و از تعلیق فروش تسلیحات به عربستان سعودی دفاع می‌کند.

گراهام در مصاحبه‌ با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: در عربستان سعودی بدون اطلاع ولیعهد هیچ اتفاقی نمی‌افتد. من جدی‌ترین حامی آنها در مجلس سنا بوده‌ام. این مرد ویرانگر است. او دستور قتل یک نفر در کنسولگری استانبول را صادر کرده و انتظار دارد آن را نادیده بگیریم. احساس می‌کنم از من سوءاستفاده شده است.

او در بخش دیگری از مصاحبه افزود: به نظرم محمد بن سلمان شخصیتی زیان‌بار دارد. او هیچ‌گاه نمی‌تواند در صحنه جهانی یک رهبر بین‌المللی تلقی شود.

گراهام تصریح کرد: موضوع قاتلان خودسر نیست؛ موضوع ولیعهدی خودسر است. به نظرم تا زمانی‌ که محمد بن سلمان در قدرت است، فروش تسلیحات به عربستان سعودی باید تعلیق شود.

او افزود، با وجودی که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی است، همه قدرت در دست ولیعهد این کشور است.

گراهام گفت: دقیقا نمی‌دانم دونالد ترامپ در مورد این ماجرا چه خواهد کرد ولی می‌دانم که من طرفدار تحریم شدید عربستان سعودی هستم.

او ضمن طرح این سئوال که چرا ولیعهد عربستان مهم‌ترین حامی خود یعنی دونالد ترامپ را در این موقعیت بد قرار داده است، افزود: این آدم باید برود.

در همین حال، میچ مک‌کانل، رهبر حزب اکثریت در سنای آمریکا در گفت‌وگویی با بلومبرگ اظهار کرد که روابط ریاض و واشنگتن در شرایط فعلی، «عالی» نیست.

این سناتور برجسته آمریکایی بیان کرد، قانونگذاران این کشور باید بدانند که در ماجرای مفقود شدن خبرنگار منتقد سعودی چه اتفاقی افتاده و پس از آن دست به اقدام علیه ریاض بزنند.

کلید واژه ها: جمال خاشقجی


( ۲ )

نظر شما :