عصبانیت ترکیه از عربستان در ارتباط با پرونده «خاشقجی»

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۹:۵۰ کد : ۱۹۷۹۵۴۱ سرخط اخبار

یک کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به آزادی کشیش «اندرو برانسون» از سوی دولت آنکارا و هم‌زمانی این موضوع با پرونده جمال خاشقجی اظهارکرد: هم‌زمانی این دو اتفاق عمدی نیست و با یک برنامه‌ریزی قبلی صورت نگرفته است.

محمد علی دستمالی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد هم‌زمانی این دو اتفاق عمدی باشد و اینکه ترک‌ها  به عمد در حالی که جهان بر روی پرونده خاشقجی زوم کرده اقدام به آزادسازی این کشیش  آمریکایی کنند تا نگاه افکار جهانی را به موضوع دیگری جلب کنند، خاطرنشان کرد: در حاشیه برگزاری هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، رجب طیب اردوغان در مصاحبه‌ای تاریخ محاکمه این کشیش را اعلام کرده بود و به نظر می‌رسد در جریان دیدار پمپئو و چاووش اوغلو، وزیران امور خارجه آمریکا و ترکیه در مورد آزادی این کشیش به توافقات اولیه دست پیدا کرده بودند.

وی در پاسخ به این سوال که آزادی کشیش برانسون چه تاثیری بر روابط آنکارا و واشنگتن خواهد گذاشت و آیا می‌تواند از چالش‌های موجود بین دو کشور بکاهد؟ افزود: روابط ترکیه و آمریکا با روی کار آمدن ترامپ به صورت جدی آسیب دید . از دیگر سو موضوع کشیش برانسون مسئله کم اهمیتی برای آمریکایی‌ها نبود چنانکه دولت ترامپ به خاطر این موضوع اقدام به وضع تحریم‌هایی علیه این کشور و برخی از مقامات آن کرد و این موضوع عملا میلیاردها دلار به اقتصاد ترکیه ضربه زد و ترک‌ها به دنبال راهکاری برای جبران این ضربه بودند .

وی همچنین با بیان اینکه با آزادی این کشیش راه‌ برای انجام  گفت‌وگو های جدید بین مقامات دو کشور باز شده است، خاطرنشان کرد: بعد از آزادی این کشیش ، ترامپ اعلام کرد که ما می‌خواهیم به دوران شکوفایی  روابط دو کشور بازگردیم، گرچه این موضوع شرط و شروط‌هایی را  نیز دارد.

دستمالی با اشاره به برخی موارد اختلافی دیگر بین ترکیه و آمریکا اظهارکرد: این دو کشور در ارتباط با موضوع سوریه علیرغم اشتراک نظرهایی که دارند با اختلافات جدی  نیز روبرو هستند. دو کشور معتقد هستند که بشاراسد باید برود و نظام سیاسی سوریه نیز عوض شود ولی هر دو در مورد آینده سوریه با یکدیگر اختلاف نظرهایی دارند. آمریکایی‌ها از کردها در سوریه حمایت می‌کنند و معتقدند که باید در دولت آتی به آن‌ها نقش داد ولی ترک‌ها آن‌ها را جزو گروه تروریستی «پ‌ک‌ک »می‌دانند و از حمایت  آمریکا کردها ناراضی و ناخشنود هستند.

این کارشناس مسائل ترکیه همچنین موضوع ایران را یکی دیگر از موارد اختلافی بین آنکارا و واشنگتن عنوان کرد و گفت: آمریکایی‌ها توقع داشتند که وقتی وزیر خزانه‌داری این کشور در ارتباط با موضوع تحریم‌های ایران به ترکیه سفر کرد، مقامات دولت آنکارا از این تحریم‌ها حمایت کنند ولی ترک‌ها به صورت صریح به آمریکایی‌ها اعلام کردند که از این تحریم‌ها حمایت نخواهند کرد، چرا که از بابت آن خسارت عمده‌ای به این کشور وارد می‌شود.

دستمالی همچنین با اشاره به قرارداد چند میلیارد دلاری که دو سال پیش بین آمریکا و عربستان در آغاز روی کار آمدن دولت ترامپ  منعقد شد، خاطرنشان کرد : این توافق بیانگر اهمیتی است که آمریکایی‌ها به عربستان می‌دهند و ترک‌ها از بابت این میزان اهمیت دولت واشنگتن به دولت ریاض چندان خشنود نیستند، چرا که انتظار دارند که آمریکایی‌ها از ترکیه به عنوان یک عضو ناتو و هم پیمان قدیمی آمریکا حمایت بیشتری انجام دهند و ازاین که این حمایت‌ها بیشتر به سمت دولت ریاض سوق پیدا کرده است ناراضی هستند .

وی همچنین در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با ایسنا در ارتباط با تاثیر پرونده جمال خاشقجی بر روابط ترکیه و عربستان اظهارکرد: دولت آنکارا در ارتباط با این موضوع نوک اتهامات را متوجه دولت عربستان کرده است و معتقد است که از نظر سیاسی و دیپلماتیک ممکن است که این موضوع تبعاتی را برای ترکیه به همراه داشته باشد. آن‌ها از این که شهر استانبول به عنوان یکی از مهم‌ترین کانون‌های گردشگری جهان از بابت اینگونه حوادث بدنام شود، نگران هستند، چرا که مقامات ترکیه همواره خواسته‌شان بر این موضوع بوده که همه شهرهای ترکیه را به عنوان نقاطی امن به جهانیان برای گردشگری معرفی کنند. در همین چارچوب گله‌مند هستند که  اگر سرویس‌اطلاعاتی عربستان این قتل را انجام داده ، چرا پیش از انجام این کار با سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه هماهنگی نکرده است .

دستمالی همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با بیان اینکه عربستان به دلیل ثروت ملی بالا توانسته نفوذ قابل توجهی در بین کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد، ادامه داد: به خاطر همین موضوع ترکیه نمی‌تواند عربستان را به صورت شفاف در مورد پرونده خاشقجی مورد هجوم قرار دهد و گویی به نوعی در یک حالت رودربایستی و تعارف گیر افتاده است، گرچه در طی روزهای اخیر با توجه به فشار افکار عمومی و رسانه‌ها مقامات ترکیه تا حدودی این تعارف را کنار گذاشته‌اند، چنانکه وزیر خارجه ترکیه روز شنبه تاکید کرد که عربستان باید در ارتباط با این پرونده همکاری بیشتری با دولت آنکارا  داشته باشد.

وی در پایان گفت: در واقع استراتژی ترکیه این است که در مورد این پرونده تمام اتهامات را متوجه عربستان کند و از طرف دیگر روابط ترکیه و آمریکا نیز دچار خدشه جدی نشود.

کلید واژه ها: جمال خاشقجی


( ۱ )

نظر شما :