مبادله اروپا و ایران،ترامپ را نگران کرده است

۰۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۸:۵۳ کد : ۱۹۷۹۲۶۹ سرخط اخبار

رادیو بین المللی فرانسه گزارش داد که اتحادیه اروپا برای جلب اعتماد ایران،یک نظام ویژه مبادله پایاپای نفت در مقابل کالا با این کشور ابداع کرده که این موضوع به شدت رئیس جمهوری آمریکا را نگران و خشمگین کرده است.
مبادله اروپا و ایران،ترامپ را نگران کرده است
به گزارش عصر یکشنبه ایرنا به نقل از رادیو فرانسه، تنش میان ایران و آمریکا بر سر ادامه حیات توافق هسته ای 2015 به اوج خود رسیده است و هر چه که به ماه نوامبر(آبان) نزدیک تر می شویم، این تنش افزایش می یابد.
بر اساس این گزارش، به منظور جلب اعتماد ایران و به منظور جلوگیری از خروج تهران از توافق هسته ای سال 2015، بروکسل یک نظام ویژه مبادله پایاپای نفت در مقابل کالا با این کشور ابداع کرده که به شدت با انتقاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روبه رو شده است.
از نظر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، این فرایند هیچ تاثیری بر تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ندارد اما با این حال مشوق خوبی برای تهران است تا در توافق هسته ای وین باقی بماند.
رادیو فرانسه ادامه داد:فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این باره معتقد است که این فرایند به خوبی در برابر تهدیدهای آمریکا کارایی دارد و از نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.
با این حال، رئیس جمهوری آمریکا در نشست روز چهارشنبه 26 سپتامبر(4 مهر) شورای امنیت هشدار داد که هر کس تحریم های نفتی و مالی آمریکا را علیه ایران نقض کند، خود را در معرض پیامدهایی سنگین و خطرناک قرار خواهد داد.
ترامپ و تیم سیاست خارجی اش معتقدند که برای رسیدن به هدف خود در قبال ایران، باید همراهی کامل اروپا را با خود داشته باشند در غیر اینصورت تحریم های یکجانبه واشنگتن راه به جای نخواهد برد.
رئیس جمهوری فرانسه معتقد است که گفت و گوهای اروپا با تهران می توانند به تحولی مثبت منجر شوند. وی از همان ابتدا مخالف خروج آمریکا از توافق هسته ای سال 2015 بود و در این زمینه بارها با همتای آمریکایی خود دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس جمهوری آمریکا یک سال پس از آنکه جامعه بین الملل را با موفقیت علیه کره شمالی متحد کرد، حالا تلاش می کند تا ایران را وادار به مذاکره کند. 

کلید واژه ها: فرانسه


نظر شما :