منوچین تلاش می‌کند تندروی‌های اقتصادی ترامپ را مهار کند

وزیر خزانه‌داری امریکا، عامل مخفی اختلال در تحریم سوئیفت ایران

۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | ۲۰:۰۰ کد : ۱۹۷۸۹۸۵ اخبار اصلی آمریکا پرونده هسته ای
سه مقام ارشد دولتی می گویند که منوچین و وزارتخانه اش از درون با اعمال فشار بر سوئیفت برای انجام چنین اقدامی مخالفت می کنند.
وزیر خزانه‌داری امریکا، عامل مخفی اختلال در تحریم سوئیفت ایران

نویسنده: جاش روجین

دیپلماسی ایرانی: تنها راه دستیاران دونالد ترامپ برای ممانعت از انجام اقدامات وی در سیاست خارجی سرقت مدارک و اسناد از روی میز او نیست.

چندین تن از مقامات دولتی مدعی هستند که استیون منوچین، وزیر خزانه داری، راه دیگری برای "مقاومت" در برابر فشارهای حداکثری رئیس جمهور در قبال ایران یافته است: صرفا غفلت در دادن مدارکی که چند هفته پیش رئیس جمهور آنها را خواسته بود.

دولت ترامپ با تمام قوا فشار بر ایران را افزایش می دهد، از جمله اینکه محاصره مالی را به دور بانک هایی که ایران برای انجام فعالیت های خود در خاورمیانه از آنها استفاده می کند تنگ تر کرده است. یک ابزار کلیدی که ترامپ در نظر گرفته خارج کردن بانک های ایرانی از سوئیفت است، نظام بین المللی که تراکنش های فرامرزی مالی را شفاف می کند. ممنوع کردن ایران از سوئیفت یکی از حیاتی ترین بخش های کارزار تحریمی بود که چند سال پیش ایران را پای میز مذاکره آورد.

ایران در سال 2016 بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که امسال ترامپ از آن خارج شد به سوئیفت بازگشت. اینک دیگر مقامات ارشد و قانون گذاران بار دیگر از سوئیفت می خواهند تا حضور ایران را ممنوع کند. اما سه مقام ارشد دولتی می گویند که منوچین و وزارتخانه اش از درون با اعمال فشار بر سوئیفت برای انجام چنین اقدامی مخالفت می کنند.

این مقامات در مصاحبه هایی گفتند که منوچین در روند تصمیم گیری سنگ اندازی می کند تا در تامل نهایی رئیس جمهور تاخیر ایجاد کند. بر اساس جلسه کمیته کابینه در شورای امنیت ملی آمریکا در 26 جولای مقرر شد که وزارت خزانه داری گزینه های احتمالی برای اعمال تحریم ها بر سوئیفت، اعضای هیات مدیره و بانک های آن را بررسی کند. با گذشت دو ماه هنوز اسناد و مدارک در دسترس نیست – امری که مانع از تصمیم گیری ترامپ می شود.

من به وزارتخانه رفتم اما یکی از سخنگویان وزارت خزانه داری از اعلام موضع بر در خصوص ابزارهای ویژه برای تحریم ایران سرباز زد. این سخنگو گفت: "آقای منوچین کارزار فشارهای شدید اقتصادی علیه ایران به عنوان بخشی از استراتژی منسجم برای مقابله با تمامیت خواهی ایران و فعالیت های بی ثبات کننده را رهبری می کند."

وزیر امورخارجه آلمان در پی این است که اتحادیه اروپا جایگزینی برای سوئیفت ایجاد کند. اما این اقدام به این زودی ها عملی نخواهد شد. هرچند که سوئیفت در بلژیک مستقر است و تحت قوانین بلژیک عمل می کند اما ایالات متحده از اهرم فشار بزرگی برخوردار است.

مطمئنا، این استراتژی بحث برانگیز و همراه با مخاطرات جدی است. این اقدام می تواند روابط همین حالا پرتلاطم ایالات متحده و اتحادیه اروپا را با لطمات بیشتری همراه کند. حتی اگر هم سوئیفت تسلیم شود، تضمینی نیست که ایران وارد مذاکره شود. استراتژی فشار حداکثری ترامپ ممکن است با شکست همراه شود.

اما ریچارد گلدبرگ که به عنوان دستیار سناتور مارک کیرک طرح اولیه تحریم سوئیفت را به نگارش در آورد می گوید هیچ گاه نخواهیم فهمید آیا ترامپ به راستی قادر خواهد بود که فشار حداکثری را اعمال کند. او می گوید: "تنها امید برای موفقیت استراتژی رئیس جمهور این است که سوئیفت رابطه اش را با تمام بانک های ایران قطع کند. و اگر وزارت خزانه داری یک واو را جا بیندازد به این معنا است که مقدمات شکست رئیس جمهور را فراهم می کند."

مارک دوبویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها می گوید: "وظیفه منوچین به عنوان وزیر خزانه داری حفاظت از تمامیت نظام مالی جهانی است؛ و اگر او اجازه بقا به بانک های ایرانی را می دهد به این معنا است که او از این تمامیت محافظت نمی کند."

سالیان دراز است که مقامات ارشد تلاش می کنند با دستکاری در روندهای سیاسی رئیس جمهورهای خود را مهار کنند. تیم امنیت ملی کارتر مخفیانه تلاش می کرد خواسته پرزیدنت جیمی کارتر برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از کره شمالی را نقش بر آب کند. مورتون آبرامویتز از مقامات ارشد پنتاگون در آن زمان می گوید: "ما اقدام محافظتی پشت پرده را آغاز کردیم – آن را به تاخیر انداختیم. تضعیفش کردیم. تصمیم را تا جایی که امکان داشت خورد کردیم."

منبع: واشنگتن پست / ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

کلید واژه ها: تحریم ایران در سوئیفت منوچین سوئیفت مقاوم علیه ترامپ در دولت


( ۲ )

نظر شما :