راز ناپدید شدن بن‌سلمان چیست؟

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۱ کد : ۱۹۷۶۷۲۱ سرخط اخبار

به گزارش فرارو، مدتی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در انظار عمومی ظاهر نمی شود. غیبت نسبتا طولانی این مقام سعودی، باعث گمانه زنی هایی درباره سرنوشت او شده است.


حسین شریعتمداری در شماره روز پنج‎ شنبه روزنامه کیهان، از احتمال کشته شدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خبر داد. شریعتمداری به نقل از منابع اطلاعاتی و با استناد به "یک خبر به کلی سرّی ... که از سرویس اطلاعاتی و امنیتی یکی از کشور های عربی منطقه درز کرده و به گونه ای در اختیار کیهان قرار گرفته " نوشت: "این سرویس اطلاعاتی در گزارش محرمانه خود برای مقام عالی کشور متبوع خویش با قاطعیت آورده است که در جریان درگیری های شنبه شب ریاض- اول اردیبهشت/۲۱ آوریل- حداقل دو گلوله به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اصابت کرده و احتمال اینکه از دنیا رفته باشد نیز وجود دارد".

علاقه بن سلمان به ظهور در رسانه ها و قرار گرفتن در کانون انظار عمومی، باعث شده غیبت نسبتا طولانی اش، پرسش هایی مطرح کند.

کنجکاوی درباره "راز ناپدید شدن" بن سلمان حتی به مقامات غربی هم سرایت کرده است. روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم، در گزارشی از عمان، پایتخت اردن، نوشت: " در حاشیه یک کنفرانسی که اخیرا در عمان، پایتخت اردن، برگزار شده، دیپلمات های اروپایی با حرارت درباره راز غیبت شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در صحنه رسانه ای کشورش در روز های اخیر، (سوالاتی) پرسیده اند".

آنچه باعث مطرح شدن این سوالات شده، حضور یک هیئت سعودی در نمایشگاه صنایع نظامی در اردن در روز های اخیر، بوده است. بن سلمان در این هیئت هم حضور نداشته است.

به نوشته رأی الیوم، هنوز منظور پرسش های دیپلمات های غربی درباره بن سلمان روشن نشده است.

به گفته این روزنامه، یک دیپلمات بریتانیایی به یک مسئول اردنی نزدیک شد و از او پرسید: " آیا شما درباره دلیل ناپدید شدن شاهزاده بن سلمان و عدم حضور او در برابر دوربین ها در روز های اخیر، اطلاعی دارید؟ "
 
گفتنی است در اوایل اردیبهشت ماه به طور ناگهانی صدای تیراندازی شدید در ریاض، پایتخت عربستان، شنیده شد. برخی در شبکه های اجتماعی از وقوع کودتا در عربستان خبر دادند، اما مقامات رسمی عربستان ضمن تکذیب کودتا مدعی شدند که یک پهپاد به محوطه ساختمان های حساس سلطنتی نزدیک شد و سپس نیروهای دولتی به سمت آن شلیک کردند. پس از این واقعه، بن سلمان در انظار عمومی حضور جدی نداشت. 

کلید واژه ها: ولیعهد عربستان


نظر شما :