رفتار غیردیپلماتیک مراکش دلیل مشخصی ندارد

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۱:۵۹ کد : ۱۹۷۶۴۸۹ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ، تاکید کرد: برجام ویژگی های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان پذیر نیست.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی صبح امروز در نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مباحثی که آمریکا در ارتباط با ماندن در برجام مطرح کرده، مهار فعالیت های ایران در منطقه است، از دیگر سو در روز پنج شنبه هفته گذشته شاهد مذاکرات ایران و چهار کشور اروپای بودیم، آیا توافق جدیدی بین ایران و اروپا در این ارتباط صورت گرفته است؟ گفت: توافق جدیدی صورت نگرفته است و نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند.

قاسمی افزود: در این مذاکرات در مورد مسائل یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبرو هستند و همچنین انجام کمک های بشر دوستانه به مردم این منطقه بحث و گفت وگو شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تصمیم ترامپ در ارتباط با ماندن یا خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۲۲ اردیبهشت، گفت: من هنوز زود می دانم که در این ارتباط پیش بینی و یا صحبتی کنیم. به نظرم کمی باید صبر کرد، ما مردم صبوری هستیم.

وی افزود: برجام ویژگی های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان پذیر نیست. آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با تصمیم مراکش جهت قطع رابطه با ایران و علت این موضوع تصریح کرد: وزیر خارجه مراکش سه شنبه هفته گذشته به تهران آمد و دیداری را با آقای ظریف وزیر امور خارجه در محل وزارت خارجه داشتند. در این دیدار ایشان موضوعات و ادعاهایی را مطرح کردند که پاسخ لازم را از وزیر امور خارجه دریافت کردند. ادعاها و گفته های وزیر خارجه مراکش در این دیدار سرتاسر غلط، نادرست و احتمالا هدایت شده از کانون های مشخصی بود.

وی ادامه داد: ایشان بعد از بازگشت به مراکش اعلام کردند که مراکش رابطه خود را با ایران قطع می کند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و رباط بسته خواهد شد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تصریح کرد: ما با توجه به حسن نیت خودمان پیرامون برخی از این ادعاهای غلط و بی ربط بررسی هایی را انجام دادیم و پس از این بررسی ها پیش از گذشته این اطمینان حاصل شد که این گفت وگوها بی اساس، دروغ و کذب بوده است و هیچ مستندی در ارتباط با آنها وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه اقدام مراکش اشتباهی فاحش و استراتژیک بود، افزود: البته این بار اول نیست که مغرب از این نوع سیاست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیروی می کند و دفعات پیش هم ما شاهد این رفتار از سوی مغرب بوده ایم و آنها بعد از مدتی از رفتار خود پشیمان شدند و تلاش کردند که روابط دو کشور به حالت عادی خود بر گردد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش کننده که آیا می توان این رفتار مراکش را سیاست هماهنگ شده از سوی این کشور با برخی از کشورهای منطقه جهت اعمال فشار به ایران عنوان کرد؟، گفت: شاید بتوان این را مطرح کرد که این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت ها و برخی از کشورهای معاند ایران صورت گرفته است چرا که هر چه مقامات مراکش در این ارتباط مطرح کردند سخنان بی ربطی بود و هیچ دلیل مشخصی برای این رفتار غیردیپلماتیک وجود نداشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه سفیر ایران در مراکش چند هفته قبل با توجه به اتمام ماموریتش به تهران بازگشته است، ادامه داد: با توجه به اینکه سفیر بازگشته بود، سفارت توسط نفر دوم اداره می شد که آنها نیز طی روزهای آینده به کشور باز می گردند.

وی همچنین افزود: سفیر مغرب در تهران نیز در همان روز سه شنبه به همراه وزیر امور خارجه کشورشان تهران را ترک کرد و به مغرب بازگشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه آمریکا اگر تصمیم بگیرد که از برجام خارج شود باید تاوان سنگینی را در این ارتباط بپردازد، افزود: در همین چارچوب نگاه جهانیان نیز به آمریکا تغییر می کند گرچه بدعهدی و پیمان شکنی آمریکایی ها مساله جدیدی نیست ولی در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود این موضوع تصویر روشن تری را از آمریکا ارائه می کند و اعتماد دیگر کشورها به آمریکا کمتر از گذشته خواهد شد چرا که آنها متوجه می شوند که هیچ تضمینی وجود ندارد که آمریکا به تفاهم ها و توافقاتی که کرده پایبند باشد و آن را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه ایران تدابیر لازم را در ارتباط با بحث برجام اندیشیده است، گفت: در صورت خروج آمریکا از برجام، تصمیماتی که غیرقابل تصور برای آمریکا خواهد بود اتخاذ می کنیم و همان طور که گفتم در این زمینه تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

قاسمی تاکید کرد: ایران نخستین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج می شود. ما با درایت روند تحولات را دنبال می کنیم و اگر برجام برای مردم ایران سودی نداشته باشد و نتواند منافع مردم ایران را تامین کند، ما قطعا تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ می کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه به تازگی شاهد بودیم که دادگاهی در آمریکا به صورت غیابی ایران را جریمه شش میلیارد دلاری کرده است و این بار اول نیست که چنین موضوعی از سوی دادگاه های آمریکا تکرار می شود و ایران در برابر این احکام و اقدامات چه تدابیری اندیشیده است؟، تصریح کرد: این موضوع جدیدی نیست و ما پیش از این شاهد برگزاری محاکم غیابی علیه ایران در آمریکا بوده ایم، دادگاه هایی که ایران در آن حضور نداشته و آنها به دلایل واهی ایران را محکوم کرده اند.

قاسمی با بیان اینکه قطعا وزارت خارجه با همکاری سایر نهادهای ذیربط این موضوعات را پیگیری می کند و نسبت به آن بی تفاوت نیست، گفت: این اقدامات و پیگیری ها تا حصول نتیجه و تحقق آنچه که خواست مااست، ادامه پیدا می کند و ان شاءالله در مقطع لازم جزئیات بیشتری از این اقدامات را بیان می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی که بیشتر سوالات متمرکز بر موضوع برجام بود، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه ایران یکی از گزینه های خود را در صورت خروج آمریکا از برجام، خروج از ان پی تی مطح کرده است  و آیا امکان دارد در این ارتباط توضیح بیشتری دهید؟ گفت: گزینه های بسیاری در صورت خروج آمریکا از برجام مطرح شده و از مدت ها قبل بر روی آن مطالعه شده و این موضوعی که شما اشاره کردید می تواند بخشی از مجموعه گزینه های ایران در این ارتباط تلقی شود که روی آن فکر شده است و سازوکار آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بکارگیری این گزینه ها بستگی دارد که آمریکا به چه شکلی بخواهد برخورد کند و از چه سیاستی در برابر ایران پیروی کند، افزود: من ترجیح می دهم در مورد مکانیزم ها و گزینه هایی که مطرح است صحبت نکنم. بعد از ۲۲ اردیبهشت و تصمیم احتمالی که توسط مقامات آمریکایی اتخاذ می شود در این ارتباط بیشتر صحبت می کنیم.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سال گذشته ایران و افغانستان برای تدوین سند راهبردی دو کشور در طی شش ماه پنج کمیته تشکیل دادند ولی تاکنون این سند نهایی نشده است و آیا اختلافاتی بین این کمیته ها وجود داشته که نتوانسته اند اقدام به تدوین سند مذکور کنند؟ تصریح کرد: من از کلمه اختلاف استفاده نمی کنم و از تفاوت نظر و دیدگاه ها صحبت می کنم. همان طور که شما اشاره کردید در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه به کابل پنج کمیته بین مقامات دو کشور شکل گرفت و این کمیته ها تاکنون در مقاطع مختلف در تهران و کابل نشست هایی داشتند و نتایج این کمیته های پنج گانه قرار است مقدمه ای برای رسیدن به سند جامع همکاری های فیمابین ایران و افغانستان باشد. در همین چارچوب قطعا همه کمیته ها باید به تفاهم لازم برسند تا ما بتوانیم به موضوع تدوین سند جامع بپردازیم.

وی بیان کرد: فکر می کنم در اکثر کمیته ها به تفاهمات لازم دست پیدا و به دیدگاه مرضی الطرفین دست پیدا کرده ایم و فکر می کنم در یک یا دو کمیته مباحث همچنان ادامه دارد و بعد از نهایی شدن کار این کمیته ها می توانیم وارد مرحله اجرایی شدن تنظیم سند همکاری ها بین دو کشور شویم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نتایج انتخابات لبنان که روز گذشته برگزار شده و نظر ایران در این ارتباط، تصریح کرد: لبنان کشور مستقلی است که در آن احزاب و گروه های مختلف فعالیت می کنند و به شیوه خوبی روند دموکراتیک در این کشور در جریان است و این می تواند نمونه خوبی برای الگوبرداری برای برخی از کشورهای منطقه باشد که در این زمینه دارای مشکلاتی هستند.

قاسمی با تاکید بر اینکه اصل برگزاری انتخابات اقدامی مبارک است، تصریح کرد: هر آنچه که مردم لبنان انتخاب کنند و به آن رای بدهند قطعا مورد حمایت ما و طرف همکاری های ایران خواهد بود. ما به کسانی که توانسته اند اکثریت آرای مردم لبنان را به دست آورند تبریک می گوییم.

وی در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد ادعای یک نشریه آمریکایی در ارتباط با اینکه در جریان سفر ظریف به نیویورک، وزیر امور خارجه ایران با همتای سابق آمریکایی خود جان کری گفت وگوهایی در مورد برجام داشته است، گفت: در سفر اخیر آقای ظریف به نیویورک که برای شرکت در اجلاس عالیرتبه صلح پایدار صورت گرفته بود، ایشان از این فرصت استفاده کردند و با بیش از ۳۰ شخصیت، اندیشمند، فرهیخته و همچنین افراد سیاسی از جمله برخی از اعضای حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا و همچنین اعضای عضو برخی از اندیشکده های آمریکایی و تحلیلگران دیدار و گفت وگو داشتند و با رسانه های مختلف نیز صحبت کردند و به تشریح مواضع ایران پرداختند.

قاسمی با بیان اینکه افرادی که با آنها صحبت و گفت وگو شد طیف های مختلفی بودند، ادامه داد: این بخشی از دیپلماسی عمومی است که ما باید در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین با تایید دیدار ظریف با کری در جریان این سفر، تصریح کرد: آقای کری سمت دولتی ندارند ولی به عنوان یک شخصیت سیاسی که با ایران کار کرده اند و می تواند تاثیرگذار باشد صحبت و گفت وگو شد چرا که ما آمریکا را فقط ترامپ و دولت فعلی این کشور نمی دانیم. در ایالات متحده افراد مختلفی هستند که دارای نگاه های متفاوت نسبت به مسائل منطقه و جهان هستند و می توانند مورد مشورت قرار بگیرند و تاثیرگذار باشند.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش کننده مبنی بر اینکه در این دیدار آیا در مورد برجام صحبت شده است؟ گفت: من در مورد آنچه که در این گفت وگوها مطرح شده صحبت نمی کنم و برجام نیز می تواند یکی از موضوعات مورد بحث باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و تلاش برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان برای تاثیرگذاری در این انتخابات، خاطرنشان کرد: اصل برگزاری انتخابات پدیده مبارکی است و باید انتخابات را به فال نیک گرفت. امیدواریم که انتخابات در عراق به خوبی برگزار شود و آنچه که مدنظر مردم عراق است محقق شود.

وی ادامه داد: با توجه به ویژگی های خاص عراق، کشورهای مختلفی در مجموعه منطقه و فرامنطقه ممکن است که درصدد ایجاد اخلال و مشکل در روند تحولات عراق باشند. همانطور که دیدیم در چند سال گذشته برخی از حاکم شدن داعش در این کشور حمایت کردند و این گروه تروریستی را مورد حمایت خود قرار دادند ولی با تلاش مردم عراق، آنها توانستند بر این پدیده شوم غلبه کنند و داعش را از این سرزمین بیرون کنند.

قاسمی ادامه داد: کشوری مثل عربستان علاقه مند به توسعه و وجود امنیت در منطقه نیست. استمرار و حاکمیت نوجوان های تازه به قدرت رسیده در این کشور باعث شده که آنها بقا و استمرار خود را در ایجاد آشوب در منطقه ببینند و با همین نگاه شاهد دخالت های بیجا و غلط سعودی ها در برخی از مسائل منطقه بخصوص بحران یمن هستیم.

وی با اشاره به فجایای اقدامات عربستان در یمن، تصریح کرد: امیدواریم جامعه جهانی با تلاش بیشتری که انجام می دهد این زمینه را فراهم کند که هر چه بیشتر بحران در یمن به پایان برسد.

قاسمی همچنین در مورد اقدام اخیر رودی جولیانی یکی از نزدیکان ترامپ در جمع منافقین در ارتباط با برجام و پاره کردن این توافق بین المللی از سوی وی، تصریح کرد: تروریست ها و مدافعین تروریسم وقتی کنار هم جمع می شوند اقدامات غیرخردمندانه ای انجام می دهند و این اقدامات غیرخردمندانه و نادرست ارزش فکر کردن و پاسخ دادن ندارد. در واقع پاسخ دادن به این افراد که مسئول کشته شدن بسیاری از افراد بیگناه در نقاط مختلف شده اند صورت خوشی ندارد و نباید به آن توجه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نادر قاضی پور یکی از نمایندگان مجلس به دنبال جمع آوری امضا جهت سوال از وزیر خارجه است که چرا در جریان حمله پلیس فرانسه به خبرنگار صداوسیما، ایران سفیر فرانسه را احضار نکرده است، گفت: من از ابتدای منتشر شدن این خبر با سفارت ایران در فرانسه در ارتباط بودم و در جریان روند اتفاق ها قرار گرفتم. فیلمبردار صداوسیما برای تهیه خبر و فیلم از اعتراضات مردم پاریس در جمع آنها حضور پیدا می کند و بعد از اینکه تظاهرات به خشونت کشیده می شود و احتمالا درگیری هایی بین پلیس و مردم انجام می شود و در آن موقع فکر می کنم شیئی که احتمالا سنگ بوده است به سر فیلمبردار صداوسیما برخورد می کند و ایشان با جراحت مختصری روبرو می شوند. در همین چارچوب برای احتیاط بیشتر ایشان به بیمارستان منتقل می شوند تا بررسی های پزشکی صورت بگیرد. از همان ابتدای حضور ایشان در بیمارستان، همکاران ما در سفارت ایران در فرانسه در بیمارستان حضور پیدا می کنند و در جریان این موضوع قرار می گیرند و در نهایت خبرنگار و فیلمبردار صداوسیما از اقدامات سفارت و همکاری که با آنها انجام شده تشکر و قدردانی می کند.

وی با بیان اینکه سفارت ایران در فرانسه موضوع را به صورت جدی دنبال کرده و با وزارت خارجه فرانسه نیز در تماس بوده و یادداشت لازم را نیز در این ارتباط به آنها داده است، گفت: من فکر می کنم در برخی از رسانه ها این موضوع به گونه ای دیگر مطرح شده است و با آنچه که ما از سفارت کشورمان در فرانسه دریافت کردیم، چندان همخوانی ندارد.

قاسمی خطاب به خبرنگار گفت: در واقع من از این مساله با آن حدتی که شما مطرح کردید مطلع نیستم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ظریف در جریان سفر اخیر خود به آمریکا با مقامات دولتی این کشور و یا مقامات کنونی وزارت خارجه آمریکا نیز دیدار و رایزنی داشته است؟ تصریح کرد: همان طور که اشاره کردم آقای ظریف در این سفر با افراد غیردولتی دیدار و رایزنی داشتند و با مقامات دولتی آمریکا دیدار و گفت وگویی انجام نشده است.

وی ادامه داد: ما با هیچ مقام رسمی و دولتی آمریکا در گذشته مذاکره نداشته ایم و در این سفر نیز هیچ ملاقات رسمی با مقامات دولت فعلی آمریکا صورت نگرفته است و همه آنهایی که مورد گفت وگو و مشورت قرار گرفته اند شخصیت های مستقلی هستند که سمت دولتی ندارند.

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست مطبوعاتی که بیش از ۶۰ دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد ادعاهای اخیر مقامات صهیونیستی مبنی بر دست یافتن به اسنادی در ارتباط با فعالیت هسته ای ایران و اظهارات مقامات این رژیم مبنی بر اینکه آنها در حمله به یکی از نقاط تهران به این اسناد دست پیدا کرده اند، تصریح کرد: من معمولا در مورد اظهارات و گزافه گویی های سران رژیم اشغالگر قدس کمتر صحبت می کنم و این اظهارات را جدی نمی گیرم.

وی نتانیاهو را شومنی درجه سه عنوان کرد که باید تمرین بیشتری کند که جایگاه خود را به عنوان شومن و شعبده باز باز کند، گفت: نتانیاهو دارای مفاسد و پرونده های متعددی در دولت خود است و به روش های مختلف درصدد انحراف افکار عمومی از این پرونده ها است. او در همین چارچوب به داستان سرایی می پردازد.

قاسمی اظهارات او را دروغین عنوان کرد و گفت: این اظهارات دروغین نیاز به انجام اقداماتی برای پیگیری ندارد و طبق گزارش های آژانس و دیگر کشورهای عضو برجام، پرونده ایران در این خصوص شفاف و روشن است و آنها بارها اعلام کرده اند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه ترکیه قصد دارد حملات جدیدی را به سوریه انجام دهد، این در حالی است که ترکیه در روند آستانه حضور دارد و به نظر می رسد که دو کشور ایران و روسیه با ترکیه در مورد سوریه دارای اختلاف هستند، تصریح کرد: ترکیه کشور مستقلی است، ما روابط خوبی با این کشور داریم و در زمینه های دوجانبه و مسائل منطقه گفت وگو و رایزنی داریم.

وی با اشاره به موفقیت های روند آستانه، تصریح کرد: روند آستانه تنها روندی است که توانسته به صورت موفقیت آمیز در ارتباط با موضوع سوریه به کار خود ادامه دهد، این همکاری ها بین سه کشور ادامه خواهد داشت و مقامات سه کشور در سطوح مختلف با یکدیگر در تماس هستند و این تماس ها و گفت وگوها توانسته بسیاری از مشکلات و موانع را برطرف کند و دیدگاه های سه کشور را به یکدیگر نزدیک کند اما شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که بدیهی است که ممکن است کشورها در مورد تمام موضوعات هم نظر نباشند و اختلاف نظرهایی بین آنها وجود داشته باشد.

قاسمی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری حق دخالت در امور سوریه بدون اذن این کشور را ندارد و باید همه به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند، تصریح کرد: بدون درخواست دولت سوریه نباید دیگران در امور این کشور دخالت داشته باشند.

وی ادامه داد: ایران، روسیه و ترکیه علیرغم برخی از اختلاف نظرها در مسیر درستی در ارتباط با این بحران در حال حرکت هستند و امیدواریم که این روند مثبت و رو به جلو ادامه پیدا کند و به حل هر چه زودتر مشکلات سوریه کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که برخی از تحلیلگران معتقدند خروج آمریکا از برجام ممکن است باعث انزوای ایران در عرصه بین المللی شود و کار ایران در این عرصه سخت تر خواهد شد، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام همانطور که بسیاری از شخصیت های مطرح بین المللی اعلام کرده اند منجر به انزوای بیشتر آمریکا در عرصه جهانی می شود، کشوری که بدعهد است و به تعهدات خود پایبند نیست.

وی با بیان اینکه در صورتی که آنها از برجام خارج شوند در شرایط سختی قرار می گیرند، اظهار کرد: ایران چندین دهه است که با کینه توزی های آمریکا و برخی دیگر از هم پیمانانش آشناست و با تحریم های آنها روبرو بوده است. وضعیت امروز جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از حوزه ها نسبت به گذشته بهتر است و ما با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی شاید بتوانیم بیشتر از گذشته به دستاوردهایی در راستای پیشرفت کشور دست پیدا کنیم.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اخبار مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی به صورت میدانی در جنگ عربستان علیه یمن حضور دارند، تصریح کرد: من اطلاع میدانی از این موضوع ندارم ولی آنچه که روشن است این است که یمن مورد تجاوز ائتلافی به رهبری عربستان قرار گرفته است و برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در جهت تسلیح کردن این متجاوزان بر آمده اند و آنها نقش بسزایی در این زمینه دارند.

وی ادامه داد: باید تلاش شود که هر چه سریعتر این بحران پایان پیدا کند و متجاوزان از این تجاوز نابخردانه دست بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با دیدگاه این وزارتخانه در مورد اصلاح طرح مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین نظرات موافق و مخالفی که در این ارتباط در مجلس مطرح شده است، تصریح کرد: متولی این داستان وزارت اقتصاد است و در حوزه سیاست خارجی نیز یکسری ارتباط هایی با این موضوع وجود دارد که مورد پیگیری قرار می گیرد ولی همانطور که گفتم متولی اصلی آن وزارت اقتصاد است.

وی ادامه داد: طبیعی است که طبق معمول در مورد یک موضوع نظرات مخالف و موافقی وجود داشته باشد و در همین چارچوب باید صبر کرد و دید که مجلس به چه نتیجه ای می رسد و شاید ما در آن هنگام بتوانیم نگاه خودمان را در این ارتباط بیشتر توضیح دهیم.

قاسمی با بیان اینکه در مرحله کنونی باید صبر کنیم تا مجلس کار خود را انجام دهد و وزارت اقتصاد نیز مسئولیت خود را در این زمینه به پیش ببرد، خاطرنشان کرد: اما این نکته بسیار مهم است که موافقان و مخالفان برداشت صحیحی از این موضوع داشته باشند و به سمت فهمی نادرست و ناقص در این ارتباط حرکت نکنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد کارنامه عملکرد معاونت اقتصادی وزارت خارجه که چند ماهی است شکل گرفته است، تصریح کرد: از شروع کار این معاونت عمر زیادی نمی گذرد و با توجه به این زمان کوتاه نمی توان در مورد عملکرد آن صحبت کرد.

وی با بیان اینکه این معاونت با تمام توان در حال انجام مسئولیت های خود است و در تلاش است که روابط خود را با سایر بخش های اقتصادی کشور تنظیم کند، ادامه داد: امیدواریم طی ماه های آینده بتوانیم کارنامه مشخصی را از عملکرد این معاونت اعلام کنیم.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در مورد برخی از اخبار مبنی بر اضافه شدن برخی از کشورهای جدید از جمله فرانسه به روند آستانه، تصریح کرد: روند آستانه در حال حاضر متشکل از سه کشور است و برای ورود عضو جدید به این روند باید بین این سه کشور اجماع صورت بگیرد. از سوی برخی از اعضا معتقد هستند که اگر کشور دیگری بخواهد به این روند اضافه شود می تواند دستاوردهای کنونی این روند را با کندی مواجه کند بنابراین اجماع در مورد افزودن عضو جدید در روند آستانه وجود ندارد.

وی افزود: ما آمادگی داریم که مقامات سه کشور عضو آستانه با سایر کشورهای خارج از روند آستانه گفت وگوها و رایزنی هایی را در این ارتباط داشته باشند.

قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا گزینه برجام بدون آمریکا می تواند یکی از سناریوهای ایران در صورت خروج آمریکا از برجام باشد؟ تصریح کرد:  ممکن است عده ای معتقد باشند که آمریکای بدون برجام امکان پذیر است. من نظر خاصی در این ارتباط ندارم و صحبتی نمی کنم.

وی ادامه داد: طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، طرف های اروپایی و همچنین آمریکا متعهد هستند که به تعهدات خود در برجام عمل کنند که ما متاسفانه در این زمینه شاهد بدعهدی هایی هستیم. آمریکایی ها باید از طرق مختلف مجاب شوند که تعهدات خود را اجرا کنند و این خواسته ای است که ما بر آن پافشاری می کنیم. این موضوع را با طرف های اروپایی نیز مطرح کردیم و خواهان این هستیم که طرف های اروپایی با جدیت بیشتری از آمریکا بخواهند که به تعهدات خود در برجام عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که نظر ایران در مورد حمایت قطر از اقدام مراکش در قطع رابطه با ایران چیست، با توجه به اینکه در هنگامی که ائتلاف سعودی قطر را مورد تحریم قرار داده بود، ایران از قطر حمایت کرد، تصریح کرد: باید به این نکته توجه کرد که هیچ دو کشوری در مورد تمام مسائل و موضوعات از یک موضع واحد برخوردار نیستند و یک نوع رفتار نمی کنند. ممکن است یک کشور با کشوری دیگر در مورد خیلی از مسائل اشتراک نظر داشته باشد ولی در مسائلی نیز اختلاف نظر داشته باشند.

قاسمی همچنین به سیاست اصولی ایران در ارتباط با تعامل با همسایگانش اشاره کرد و گفت: ما بر اساس این سیاست اصولی تلاش داریم روابط مطلوبی با همسایگان خود داشته باشیم و بر ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاکید داریم و این موضوع را نیز باید شما مدنظر قرار دهید که الزاما با هیچ کشوری صددرصد در تمام مسائل یکسان نمی اندیشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست خبری کشته شدن شش خبرنگار در افغانستان را تسلیت گفت و همچنین فرا رسیدن روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را نیز گرامی داشت.

کلید واژه ها: مراکش


نظر شما :