ترامپ: نگفتم حمله به سوریه کی انجام می‌شود

۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | ۰۰:۲۷ کد : ۱۹۷۵۹۸۰ سرخط اخبار

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می گوید زمان حمله احتمالی آمریکا به مواضع دولت سوریه، به تلافی حمله شیمیایی ادعایی در دوما، روشن نیست.
ترامپ در توییتر خود نوشته است: «اصلا نگفتم حمله به سوریه چه موقع انجام می شود، ممکن است خیلی زود باشد، شاید هم نه چندان زود!»
«در هر صورت ایالات متحده، در دوران دولت من، کاری عالی برای خلاص کردن منطقه از داعش انجام داده. چرا کسی نمی گوید آمریکا متشکریم؟»
به گزارش بی بی سی، ترامپ روز چهارشنبه از تصمیم برای حمله موشکی به مواضعی در سوریه خبر داد، اما مقام های آمریکایی پس از آن گفتند که موضوع در دست بررسی است.
سخنگوی کاخ سفید گفته است: «رئیس جمهور جدول زمانی نداده و هنوز چند گزینه داریم، چندین گزینه را بررسی می کنیم و تصمیم نهایی هنوز گرفته نشده است.»
سازمان بهداشت جهانی می گوید در حدود ۵۰۰ نفر از کسانی که پس از حمله یکشنبه در دوما به بیمارستان برده شدند، عوارض حمله شیمیایی دیده می شود. بر همین مبنا ٧٠ نفر در این حمله کشته شدند.
قدرت های غربی و مخالفان مسلح بشار اسد در سوریه او و متحدانش را عامل حمله می دانند، اما سوریه، روسیه و ایران می گویند در حالی که شورشیان در حال تخلیه دوما بودند، نیروهای بشار اسد دلیلی برای این حمله نداشتند.
امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته است شواهدی دارد که ثابت می کند دولت سوریه در دوما از تسلیحات شیمیایی، «حداقل گاز کلر» استفاده کرده است.
در حالی که آمریکا از قصد خود برای حمله به مواضعی در سوریه گفته است، بریتانیا و فرانسه نیز برای مشارکت در اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد اعلام آمادگی کرده اند.
این در حالی است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، می گوید آلمان در اقدام نظامی احتمالی علیه دولت سوریه مشارکت نخواهد کرد. مرکل روز پنجشنبه گفته است که از اقداماتی که نشان دهند استفاده از تسلیحات شیمیایی قابل قبول نیست حمایت می کند، اما بخشی از حمله نظامی نخواهد بود.
سال گذشته پس از یک حمله شیمیایی ادعایی دولت سوریه، آمریکا یک پایگاه هوایی سوریه را هدف قرار داد. ناظران حمله به پایگاه هایی هوایی دولت سوریه را یکی از گزینه های اقدام نظامی احتمالی آمریکا و متحدانش می دانند.
فرانسه می گوید در حمله احتمالی باید توانایی های شیمیایی دولت سوریه را هدف گرفت.
روسیه درباره عواقب حمله به مواضع حکومت سوریه هشدار داده است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم پیش از این گفته است موضع دونالد ترامپ «ریاکارانه» است و «تهدیدهای او برای تکرار اقدامات تجاوزکارانه نابخردانه، نشانگر سیاست آمریکا در حمایت از افراط گرایان است.»
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از همه طرف ها خواسته است که مانع از تشدید تنش شوند.

کلید واژه ها: دوما حمله شیمیایی سوریه ترامپ


نظر شما :