پشت پرده آزادی میلیاردر سعودی

۲۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۹ کد : ۱۹۷۵۶۵۸ سرخط اخبار

تاجر میلیاردر سعودی که چندی پیش به بهانه مبارزه ولیعهد عربستان با فساد، دستگیر شده بود، در مصاحبه با بلومبرگ از توافق با ریاض در قبال آزادی اش خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شاهزاده «ولید بن طلال» تاجر میلیاردر سعودی که چندی پیش به بهانه طرح جدید عربستان برای مبارزه با فساد دستگیر و شکنجه شده بود و بعد از مدتی آزاد شد، در اولین مصاحبه خود با شبکه «بلومبرگ» بعد از آزادی گفت که برای به دست آوردن آزادی اش با دولت کشورش توافق کرده است.

در حالیکه این شاهزاده سعودی حاضر نشد شروط آزادی خود را تشریح کند به گفتن این جمله بسنده کرد که با مقامات سعودی به یک «درک مورد تأیید» رسیده است و امضا کردن این سند موجب شد تا آزادانه بتواند «بدون هرگونه شرایط» و «بدون هرگونه جرمی» به فعالیت تجاری خود ادامه دهد.

پیش از این نیز، یک منبع نزدیک به ولیعهد عربستان به روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گفت که «ولید بن طلال» شاهزاده میلیاردر سعودی همچنان علیرغم آزاد شدن با وثیقه 6 میلیارد دلاری، عملاً در بازداشت خانگی است و اجازه خروج از کشور را ندارد.

علیرغم آنکه طلال جزئیاتی از توافقی که با دولت برای آزادی اش کرده است را فاش نکرد، گفت که همچنان 95 درصد از سهام خود در شرکت سرمایه گذاری جهانی اش را حفظ کرده است.

رسانه ها چندی پیش گزارش کردند که ولید بن طلال  بعد از یک توافق مالی افشا نشده با دولت سعودی پس از گذراندن دو ماه در حبس، آزاد شد. ظاهراً مبلغی که برای آزادی اش پرداخت کرده است، معادل 6 میلیارد دلار بوده است.

این شاهزاده 63 ساله سعودی، بعنوان بخشی از برنامه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان برای مبارزه با فساد به همراه تعداد زیادی از شاهزاده های سعودی دستگیر شد و در هتل لوکس «ریتس کارلتون» ریاض محبوس شده بود.

علیرغم آنکه ولیعهد عربستان مدعی است که دستگیری شاهزاده های سعودی با هدف مبارزه با فساد صورت گرفته است اما برخی منابع آگاه معتقدند که این اقدام وی در راستای تحکیم قدرتش بوده است.

دیلی میل نیز گزارشی را منتشر کرده بود مبنی بر اینکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ظاهراً با ولیعهد عربستان توافق کرده است تا به وی اجازه دهد که دارایی های شاهزادگان دستگیر شده سعودی در آمریکا را تا زمانیکه این دارایی ها در خاک آمریکا است، تصرف کند.

کلید واژه ها: ولیعهد عربستان آزادی اش


نظر شما :