ترفند داعش برای رشد در اروپا

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۸ کد : ۱۹۷۴۸۴۴ سرخط اخبار

براساس گزارش های تازه منتشر شده، داعشی های برخاسته از کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه بیش از آنکه انگیزه های ایدئولوژیک داشته باشند، برآمده از محله های جرم خیز و حلقه های مجرمان و جنایتکاران هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی حملات تروریستی نوامبر 2015 در شهر پاریس، بارزترین مثالی است که نشان از تلاقی جرم و جنایت با اقدامات تروریستی دارد.

او از سوی دستگاه قضایی فرانسه به همراه برادرش به معامله موادمخدر در مغازه مشروب فروشی خود، متهم شده بود.

عبدالسلام بازمانده گروه 10 نفره داعشی است که در نوامبر 2015 حملات تروریستی در پاریس که 130 کشته برجای گذاشت، به راه انداختند.

صلاح عبدالسلام قرار است روز دوشنبه در زادگاهش یعنی شهر بروکسل در ارتباط با درگیری با پلیس نیز محاکمه شود.

فرار صلاح عبدالسلام، زیاد طول نکشید و در 18 مارس 2016 در همان محله ای که خودش و بسیاری از همکاران شبه نظامی داعشی اش بزرگ شدند، دستگیر شد. چهار روز بعد عوامل انتحاری داعش حمله دیگری این بار در فرودگاه و متروی بروکسل انجام دادند.

در مجموع این شبکه پراکنده شبه نظامیان داعش 162 نفر را در این دو شهر اروپایی کشتند.

اکثر این افراط گران فرانسوی زبان هایی بودند که بزرگ شده یکی از شهرهای هدف حمله خود بودند و این توطئه، یک حمله موفق داعش با استفاده از پیوند دادن جرم و جنایت و مذهب بود.

محاکمه سه متهم به دادن پناهگاه امن به عوامل این حملات می تواند جوانبی از تلاقی جرم و جنایت و مذهب را در داعش که تسهیل کننده این حملات تروریستی مرگبار در اروپا بود، فاش کند.

فرمانده عملیاتی این گروه شخصی به نام عبدالحمید اباعود بود که یک مجرم سابقه دار است. او از فضای محله زادگاهش یعنی منطقه مولنبک شهر بروکسل استفاده می کرد تا نیروهای جدید جذب داعش کند.

اباعود حتی اقدام به جذب برادر 14 ساله خود به داعش کرده بود.

بسیاری از جوانانی که پیرو اقدامات او جذب داعش شدند، خود جزو مجرمین بودند و این بخشی از یکسری تلاش های عمدی این سازمان افراط گر بوده تا از "مهارت های" آنها نظیر دسترسی به بازار سیاه سلاح، جعل اسناد و مدیریت محرمانه خدمات لجستیکی استفاده کند.

هنگامی که کشتار در شب 13 نوامبر 2015 در پاریس پایان یافت آخر سر هفت عامل حمله کشته شدند و سه نفر فرار کردند شامل عبدالسلام، اباعود و یک ساکن دیگر محله مولنبک به نام شکیب اکروه.

عبدالسلام ظاهرا بعد از این اتفاقات به دوستانش در بروکسل زنگ زد تا با ماشین به دنبال او آمده و سوارش کند.

اباعود حتی با دخترعمویش به نام "حسنا آیت بلقاسم" که ساکن حومه پاریس بوده و در زندگی اش در عین روی آوردن به افراط گری، به شکل گسترده از موادمخدر استفاده می کرد، تماس گرفت.

او از اینکه بتواند به او کمک کند اظهار خرسندی کرد و بعد از آن با مواد فروش خود تماس گرفت تا به آنها کمک کند.

کلید واژه ها: عبدالسلام بروکسل پاریس


نظر شما :