ولید بن طلال در بازداشت خانگی است

۱۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۴ کد : ۱۹۷۴۷۲۶ سرخط اخبار

یک منبع آگاه به روزنامه انگلیسی دیلی میل گفت که علیرغم آن که شاهزاده سعودی با وثیقه 6 میلیارد دلاری آزاد شده، اما عملاً در بازداشت خانگی است و اجازه خروج از کشور را ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک منبع نزدیک به ولیعهد عربستان به روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گفت که «ولید بن طلال» شاهزاده میلیاردر سعودی همچنان علیرغم آزاد شدن با وثیقه 6 میلیارد دلاری، عملاً در بازداشت خانگی است و اجازه خروج از کشور را ندارد.

ولید بن طلال روز شنبه هفته جاری بعد از یک توافق مالی افشا نشده با دولت سعودی پس از گذراندن دو ماه در حبس، آزاد شد. ظاهراً مبلغی که برای آزادی اش پرداخت کرده است، معادل 6 میلیارد دلار بوده است.

این شاهزاده 63 ساله سعودی، بعنوان بخشی از برنامه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان برای مبارزه با فساد به همراه تعداد زیادی از شاهزاده های سعودی دستگیر شد و در هتل لوکس «ریتس کارلتون» ریاض محبوس شده بود.

علیرغم آنکه ولیعهد عربستان مدعی است که دستگیری شاهزاده های سعودی با هدف مبارزه با فساد صورت گرفته است اما برخی منابع آگاه معتقدند که این اقدام وی در راستای تحکیم قدرتش بوده است.

دختر ولید بن طلال روز دوشنبه (دیروز)، آزادی پدرش را با توییت کردن تصویری از وی جشن گرفت اما مشخص نیست که آیا تصویر جدید وی منتشر شده است یا اینکه تصویر قدیمی بوده است.

یک منبع نزدیک به محمد بن سلمان به دیلی میل گفته است که الولید همچنان به شدت تحت کنترل است و در حقیقت آزاد نیست.

این منبع در ادامه افزود ولید که ظاهراً یکی از ثروتمندترین مردان خاورمیانه است، در آینده کنترل اندکی بر شرکت سرمایه گذاری خود خواهد داشت.

روز شنبه، رویترز تصاویری را منتشر کرد که الولید را در حال بازجویی در سوئیت هتل ریتس کارلتون نمایش می داد و البته ظاهراً رفتار مناسبی با وی می شد.

این منبع گفت که این تصاویر بعد از آزادی الولید سازماندهی شده بود تا اینگونه نمایش داده شود که با این شاهزاده سعودی رفتار مناسبی می شده است اما این تمام ماجرا نیست.

وی ادامه داد، آزادی ولید موجب شد که ارزش شرکت سرمایه گذاری وی به همان میزان قبل از بازداشتنش افزایش پیدا کند و مشاوران نزدیک به محمد بن سلمان از مستندی که بی بی سی از ولید بن طلال ساخته است و آنها را محکوم کرده، آشفته شده اند.

این منبع گفت: «قرار است وی (بن طلال) تحت حصر خانگی باشد. قرار نیست جایی برود. برنامه این بوده که همه پول وی را بگیرند و سپس او را در حصر خانگی قرار دهند».

ظاهراً محمد بن سلمان از مستند بی بی سی که جزئیات بازداشت الولید را منتشر کرده است، خشمگین است.

این گزارش در خصوص ادعاهای زندانیان در ریاض که بعنوان بخشی از طرح مبارزه با فساد دستگیر و شکنجه شده بودند، تحقیقاتی انجام داده بود.

بی بی سی گزارش کرد که مقامات سعودی به درخواست آنها برای اظهارنظر پاسخ نداده اند.

دیلی میل اوایل ماه جاری میلادی گزارشی را منتشر کرد مبنی بر اینکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ظاهراً با ولیعهد عربستان توافق کرده است تا به وی اجازه دهد که دارایی های شاهزادگان دستگیر شده سعودی در آمریکا را تا زمانیکه این دارایی ها در خاک آمریکا است، تصرف کند.

این منبع آگاه گفت: «من بر اساس حقایقی می دانم که همه پول وی (ولید بن طلال) تحت کنترل محمد بن سلمان است. محمد بن سلمان در تمام جهان به شدت از او انتقاد کرده است و وی را متهم به پولشویی، اخاذی کرده است و تمامی رسوایی های وی را فاش کرده است».

این منبع فاش کرد که الولید احتمالاً نقش خود بعنوان رئیس شرکت چند میلیون دلاری اش را حفظ می کند اما در پشت صحنه، محمد بن سلمان کنترل شرکت وی را برعهده دارد و سودهایش را جمع آوری می کند.

وی ادامه داد: «تنها چیزی که الولید درخواست داده است این است که اجازه داشته باشد همچنان در شرکت سرمایه گذاری اش کار کند، حتی اگر در پشت صحنه محمد بن سلمان، اختیارات را برعهده گرفته باشد. آیا محمد بن سلمان چنین اجازه ای به وی می دهد؟ باید ببینیم چه می شود. وی قطعاً اجازه سفر به وی می دهد. محمد بن سلمان از نزدیک به وی نظارت خواهد داشت».

کلید واژه ها: الولید ولیعهد عربستان ظاهراً که الولید


نظر شما :