ماتیس از استراتژی جدید نظامی آمریکا رونمایی کرد

۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۶ کد : ۱۹۷۴۵۰۰ سرخط اخبار

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اینکه برتری نظامی آمریکا در حال نابود شدن است، اعلام کرد، در استراتژی جدید نظامی رقابت با قدرت های بزرگ به جای مقابله با تروریسم محور توجه آمریکا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری ای.بی.سی، برای بیش از دو دهه است که تمرکز نظامی آمریکا به مقابله با تروریسم و کمپین مقابله با شبه نظامیان در افغانستان، سوریه و عراق معطوف است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اقدامات دولت این کشور در مقابله با تروریسم در دو دهه گذشته و دستاوردهای موجود، از استراتژی نوین ایالات متحده پرده برداشت اما هشدار داد که تمامی جنبه های رقابتی در امر مقابله با تروریسم در حال محو شدن هستند.

وی همچنین گفت، تشکیل نیرویی که بتواند قدرت های نظامی ایجاد شده و در حال ظهور در پکن و مسکو و دشمنان آمریکا چون کره شمالی و ایران را بازدارد، نیازمند سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد ارتشی بسیار کشنده تر، سریع و آماده برای حمله است.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه صحبت هایش گفت: ما با افزایش تهدیدهایی از جانب "قدرت های تجددگرا" چون چین و روسیه روبرو هستیم که به دنبال ایجاد جهانی براساس روش های خودکامه و مستبد خود هستند. رقابت با این دشمنان برتری ارتش آمریکا را در سطح جهانی تهدید کرده است. ما به کمپین خود علیه تروریسم ادامه می دهیم اما رقابت با قدرت های بزرگ هم اکنون تمرکز اصلی امنیت ملی آمریکاست.

ژنرال ماتیس درباره چین هم گفت که این کشور تهدیدی بزرگ برای منافع آمریکا به حساب می آید. او خاطرنشان کرد که چین با به کارگیری "اقتصاد غارتگرانه" همسایگانش را مورد ارعاب قرار می دهد.

به گفته ماتیس این کشور در دریای جنوبی چین با بسیاری از کشورهای آسیایی اختلافات ارضی دارد و سیاست نظامی گیری در پیش گرفته است.

وی ادامه داد: داعش به صورت فیزیکی در عراق و سوریه شکست خورده اما القاعده و سایر افراط گرایان هنوز تهدیدی علیه جهان محسوب می شوند.

وزیر دفاع آمریکا بار دیگر بر این مساله تاکید کرد که آمریکا باید از نزدیک با متحدان و شرکایش همکاری کند و ادامه داد که آمریکا و متحدانش با یکدیگر قدرتمند هستند.

برتری نظامی آمریکا در حال نابود شدن است

وی اشاره کرد، برتری نظامی آمریکا در هوا، زمین، دریا، فضا و فضای مجازی در حال نابود شدن است و آمریکا با تهدیدات مختلفی نظیر چین و روسیه روبه رو است.

ماتیس ادامه داد، واشنگتن قصد دارد در زمینه های دفاع هسته ای، فضایی و موشکی سرمایه گذاری کند و این استراتژی اولویت را به آمادگی برای جنگ می دهد.

وی تاکید کرد، کشورش همچنین ائتلاف های متعارف را با ایجاد مشارکت های جدید با دیگر کشورها تقویت خواهد بخشید.

جیمز ماتیس با اشاره به استراتژی جدید نظامی آمریکا متعهد شد: ما اقدامات مدیریتی منسوخ و از رده خارج شده و زیرساخت های فرسوده را از میان بر می داریم و در عین حال، به دنبال یکپارچه سازی بینش و درک از نوآوری های تجاری هستیم. پنتاگون به دنبال خرید کالاها، خدمات و استفاده از ارتباطات ساده است. وزارت دفاع آمریکا به دنبال کاهش تعداد کارمندان، کاستن یا حذف سیستم های تکراری با هدف رسیدگی به اموری چون حمل و نقل، سلامت یا تامین مالی است تا دیگر فروش املاک و زیرساخت های نظامی برای تامین هزینه ها لازم نباشد.

براساس نسخه غیرمحرمانه ۱۱ صفحه ای استراتژی جدید نظامی آمریکا، موضوع اصلی در این استراتژی برای آمریکا به دست آوردن مجدد حس رقابت با چین و روسیه است.

این نسخه ۱۱ صفحه ای بازتاب نگرانی های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی، فعالیت هایش در بسط نفوذ سیاسی، اقتصادی و کمپین سیستماتیک پکن در حملات سایبری و سرقت داده ها از آژانس های دولتی و کمپانی های بخش خصوصی آمریکاست.

این استراتژی جدید همچنین به نگرانی های گسترده آمریکا درباره روسیه می پردازد که از اشغال شبه جزیره کریمه اوکراین در ۲۰۱۴ تا دخالت در جنگ داخلی سوریه و ادعای دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را شامل می شود.

دورنمای این استراتژی بر حفظ توازن مورد قبول قدرت در منطقه هند-آرام، اروپا، خاورمیانه و همچنین در آفریقا اشاره دارد.

در استراتژی جدید نظامی آمریکا که نخستین بار از ۲۰۰۸ محسوب می شود، آمده است: رقابت استراتژیک نه تروریسم هم اکنون اولویت اصلی امنیت ملی آمریکاست.

در این استراتژی، آمده است: برای چندین دهه، ایالات متحده از برتری بلامنازع خود در هر حوزه عملیاتی بهره مندی کامل را برده است. ما نیروهای خود را در هر زمان و هر مکانی که می خواستیم، مستقر کردیم و هر طور که خواستیم، دست به عملیات زدیم. امروز این نفوذ و تسلط رو به افول است.

در استراتژی جدید نظامی آمریکا مدرن کردن زرادخانه اتمی نیروهای استراتژیک آمریکا و همچنین سیستم های سایبری و دفاع موشکی این کشور آمده است.

کولبی، معاون وزیر دفاع آمریکا که در امور استراتژیک  پنتاگون فعال است هم تاکید می کند که استراتژی جدید برای جلوگیری از تحلیل رفتن برتری نظامی ایالات متحده طراحی شده است.

او خاطرنشان می کند که روسیه و چین سال هاست که برای توسعه ظرفیت و توان نظامی خود فعالیت کرده اند تا در رقابت تسلیحاتی از آمریکا جلو بزنند.

کولبی تصریح می کند که استراتژی دفاعی پنتاگون برای مقابله و رویارویی با روسیه و چین تنظیم نشده اما به گفته او باید این واقعیت را پذیرفت که رقابت تسلیحاتی با چین و روسیه افزایش پیدا کرده است. 

لزوم افزایش بودجه دفاعی کشورهای ناتو 

در استراتژی دفاعی پنتاگون درباره افزیش بودجه نظامی متحدان این کشور هم صحبت می شود. ترامپ بارها از کشورهای هم پیمان خود در ناتو خواسته است که دو درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را به بودجه دفاعی اختصاص دهند.

جمیس ماتیس هم در این ارتباط گفت که آمریکا از کشورهای اروپایی و هم پیمان خود انتظار دارد که به تعهدات خود در امور دفاعی و مدرنیزه کردن (ارتش خود) عمل کنند. به گفته وزیر دفاع آمریکا این امر باعث تقویت ناتو خواهد شد.

کلید واژه ها: ماتیس استراتژی جدید نظامی استراتژی جدید نظامی آمریکا مقابله با تروریسم وزیر دفاع آمریکا چین و روسیه پنتاگون


( ۱ )

نظر شما :