عربستان: ما نیز مثل ایران خواستار غنی‌سازی اورانیوم هستیم

۰۲ دی ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۱ کد : ۱۹۷۳۹۱۲ سرخط اخبار

سفیر پیشین عربستان در آمریکا می گوید که غنی سازی اورانیوم حق مسلم این کشور است و عربستان مثل ایران می تواند غنی سازی اورانیوم را برای برنامه صلح آمیز خود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، ترکی الفیصل سفیر پیشین عربستان سعودی در آمریکا و رییس اسبق دستگاه اطلاعاتی این کشور در گفت وگویی با رویترز، گفت: این موضوع مربوط به استقلال است. اگر به توافق هسته ای ایران نگاه کنید این قرارداد به ایران حق غنی سازی اورانیوم را داده است.

به گزارش ایسنا، قرار است به زودی آمریکا و عربستان مذاکراتی را در مورد امضای توافق همکاری هسته ای صلح آمیز انجام دهند. عربستان قرار است در سال آینده قرارداد ساخت نیروگاه هسته ای خود را از طریق مناقصه به شرکت های خارجی واگذار کند.

پیشتر برخی مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که ریاض به واشنگتن اعلام کرده است که می خواهد تا خودش غنی سازی اورانیوم را انجام دهد، جلسه هسته ای نیز با حضور برخی مقامات کاخ سفید برای توضیح به قانونگذاران آمریکایی هفته گذشته در کمیته روابط خارجی سنا برگزار شد.

فیصل افزود: جامعه جهانی از توافق هسته ای میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ که به ایران مجوز غنی سازی می دهد حمایت می کنند، معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای نیز به ما می گوید که می توانیم غنی سازی انجام دهیم. بنابراین عربستان مثل کشورهای دیگر عضو NPT از جمله ایران حق غنی سازی را دارد.

عربستان سعودی قصد دارد تا سال ۲۰۳۲، ۱۶ راکتور هسته ای را با ظرفیت ۱۷.۶ گیگاوات برق راه اندازی کند.

کلید واژه ها: غنی سازی اورانیوم


نظر شما :