دومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا و پیام آن به آمریکا

۰۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۹ کد : ۱۹۷۳۴۳۰ سرخط اخبار

دومین سمینار همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا در حالی روز روز سه شنبه در هتل عباسی اصفهان با حضور مقاماتی از ایران، اتحادیه اروپا، روسیه و چین برگزار شد، که برجام مدتی است از سوی آمریکا به عنوان یکی از طرف های برجام در خطر قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه ریزی انجام شده روز سه شنبه گفت وگوها میان هیات های فنی و حقوقی و سیاسی ایران و اروپا با موضوع «همکاری های هسته ای؛ پیشرفت ها و چشم اندازها» و با حضور هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و بهروز کمالوندی معاون صالحی و سخنگوی سازمان انرژی اتمی برگزار آغاز و تا روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

این گفت وگوها و نشست ها بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه که صبح روز سه شنبه با حضور رسانه های داخلی انجام شد، پشت درهای بسته در نشست عصر ادامه یافت و نشست ها برای روز چهارشنبه نیز  به همین شکل غیررسانه ای پیش خواهد رفت.

این سمینار دومین نشست از گفت وگوهای ایران و اروپا درباره زمینه های همکاری هسته ای است که در چارچوب سومین دور گفت وگوهای سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد.

اولین نشست همکاری های هسته ای ایران و اروپا تحت عنوان "انتظارات و مسوولیت ها سال گذشته در بروکسل برگزار شد.

دومین سمینار همکاری های هسته ای در حالی در ایران برگزار شد که به گفته مقامات ایران، به جز ایران و اروپا، مهمانانی از روسیه و چین نیز حضور داشتند اما خبری از حضور و دعوت مقامات آمریکایی در این نشست نبود.

رییس جمهوری آمریکا مدتی است که در مواضعی مشخص و بدون توجه به تایید پایبندی ایران از سوی آژانس اعلام کرده است پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کند و این مساله ادامه اجرای این توافق مهم بین المللی در ابهام فرو برده است.

عراقچی:

امیدوارم از این توافق مهم هسته ای سود ببریم

در آینده درباره همکاری ها با توتال سمینار برگزار می کنیم

معاون وزیر امور خارجه گفت: پس از برجام ارتباطات ایران و اتحادیه اروپا بسیار توسعه یافته است و با اروپا روابط خوبی در تمام سطوح داریم.

عراقچی که در دومین سمینار همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا خطاب به مهمانان اظهار کرد: به شهر زیبای اصفهان که شهر خودم هست، خوش آمدید. از خانم اشمید دوست قدیمی و خوبم برای سازمان دهی این سمینار و گفت وگوهای مرتبط با  اتحادیه اروپاست تشکر می کنم.

وی افزود: دیروز دور سوم گفت وگوها را با اتحادیه اروپا داشتیم. همچنین بحث کردیم در خصوص بانکداری، سرمایه گذاری و ارتباطات فرهنگی و ارتباطات مردم با مردم و موضوعات مختلف مانند مهاجرت و حقوق بشر.

عراقچی گفت: به بسیاری از موضوعات رسیدیم تا نقشه راه را بیان کند. برجام در آوریل 2013 امضا شد و یکی از مهم ترین زمینه ها بحث انرژی با اروپا است و نفت و گاز این ارتباطات را قوت می بخشد.

عراقچی تصریح کرد: ما قراردادهایی با توتال داریم و همکاری های قابل گسترشی داریم. پس از این، سمیناری در این حوزه برگزار می کنیم.

معاون وزیر خارجه گفت: بحث ایمنی هسته ای یکی از موارد مهم است. پزشکی هسته ای نیز بحث مهمی است. وزارت خارجه از همکاری با اتحادیه اروپا حمایت می کند. ما در سطح متخصصان عالی رتبه بحث می کنیم تا بتوانیم به یک درک صلح آمیز برسیم. 

عراقچی افزود: تشکر می کنم از مواضع اروپایی ها در برجام. امیدوارم از این توافق مهم سود ببریم. ایران به آن وفادار است و پایبند مانده و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام را تایید کرده است. اروپا و ایران می توانند روابط خود را افزایش دهند.

مدیر کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا: ایران به صورت کامل تعهدات خود را اجرا کرده است

دومینیک ریستوری، اظهار کرد: امیدواریم گام های بعدی نشان دهنده تداوم همکاری ما باشد. عزم جهانی بر این است که ابتدا از برجام حمایت کند و ثانیا برای افزایش همکاری ها در زمینه انرژی هسته ای و به صورت کلی در زمینه انرژی جلسات بسیار خوبی در تهران داشته ایم.

وی در خصوص اجرای کامل برجام و نقش مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس متعهد است که بر روی اجرای برجام نظارت کند و خیلی خوشحالم بگویم تا کنون آژانس گفته است ایران به صورت کامل تعهدات خود را اجرایی کرده است. در ملاقات با آقای آمانو ایشان به من گفت ایران به صورت کامل به تعهدات خود عمل کرده است.

مدیر کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا هم چنین افزود: به خاطر اینکه پیوست 3 برجام اجرایش برای ایران مهم است، امیدوارم ایران آن را درست اجرا کند. ایران به تعهدات خود پایبند است می تواند به صورت داوطلبانه قسمت هایی از این پیوست را اجرایی کند اما این ضمانت ما را در زمینه کنترل موادی که استفاده دوگانه دارند بیشتر می کند.

ریستوری خاطرنشان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده و این بسیار عالی و ضروری است و ایران نیز به جهان اثبات کرده که متعهد به تعهداتش است.

وی ادامه داد: فرانسه در اتحادیه اروپا بزرگ ترین استفاده کننده از انرژی هسته ای است. 120 هزار مگاوات انرژی از نیروگاه هسته ای تولید می کنیم. اتحادیه اروپا سعی می کند تمام استانداردهای ایمنی را رعایت کند. هم چنین در فرآیند غنی سازی فرانسه جزو نخستین کشورهایی است که تکنولوژی در زمینه غنی سازی را اجرایی کرد و در این زمینه تجارب بسیار ارزشمندی داریم.

مدیر کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا با بیان اینکه امروز انرژی هسته ای 26 درصد برق اتحادیه اروپا را تامین می کند، گفت: اتحادیه اروپا پیشگام استفاده از انرژی تجدید پذیر است و 56 درصد انرژی خود را از این طریق تامین می کند و این امر در کاهش گازهای گلخانه ای بسیار موثر است.

ریستوری خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا پیشرفته ترین تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری را در بخش ایمنی در تاسیسات هسته ای را دارد و ما در این زمینه گام های بسیار مهمی را برداشته ایم و سعی می کنیم تجربه خود را به دیگران منتقل کنیم تا بهترین و بالاترین استاندارد در این زمینه اجرایی شود.

وی با بیان این که اتحادیه اروپا در زمینه پسماندهای سوخت هسته ای نیز فعال بوده است، اظهار کرد: این یک گام رو به جلو است، زیرا یک چهارچوب قانونی می تواند در ارتقا استانداردهای ایمنی هسته ای کمک کننده باشد. این موضوع برای اتحادیه اروپا بسیار ارزشمند است و  خوشبختانه همکاری ها در این زمینه میان اتحادیه اروپا و ایران هم رو به گسترش است و با تمام توان تجربه خود را به این کشور منتقل خواهیم کرد.

مدیر کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا با تاکید بر این که اتحادیه اروپا متعهد است تجربه خود در زمینه ایمنی هسته ای را به ایران منتقل کند افزود: متخصصان ایرانی از تاسیسات هسته ای هلند و بلژیک بازدید کردند و در اتحادیه اروپا به روی این کشور باز است و امیدواریم بتوانیم با انتقال تجربیات ایمنی هسته ای را بیش از پیش ارتقا دهیم.

ریستوری با بیان این که اتحادیه اروپا به ایران برای پیوستن به جامعه بین المللی هسته ای کمک می کند، تصریح کرد: مدیریت پسماند هسته ای بسیار مهم است و توصیه می کنیم ایران نیز در این زمینه فعالیت کند. ایمنی در انرژی هسته ای حرف اول را می زند و اتحادیه اروپا ایران را برای رسیدن به این هدف همه جانبه حمایت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت در زمینه انرژی هسته ای به تخصص زیادی احتیاج دارد و به رفرنس های زیادی در زمینه امنیت و ایمنی نیاز است. در ایران همه از برنامه جامع هسته ای حمایت می کنند و علاوه بر این به دنبال ایمنی هستند و این سمینار یک فال نیک و یک گام عملی است.

این مقام اتحادیه اروپا اظهار کرد: سال گذشته بیش ترین میزان سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر در سراسر دنیا صورت گرفت. سرمایه گذاری در نفت و گاز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که از آن می توان به عنوان رابط دیگر ایران و اروپا اشاره کرد ما در این زمینه هم همکاری خواهیم کرد و همکاری های ما هیچ محدودیتی ندارد.

کمالوندی: چشم انداز همکاری با اروپا با حفظ برجام محقق می شود

معاون امور بین الملل و حقوقی سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکا سیاست انکار را در پیش گرفته است و در نتیجه امتناع از قوانین بین المللی در حال به وجود آوردن سرنوشتی شوم است که جهان را نا امن می کند.

بهروز کمالوندی اظهار کرد: نظرات دو طرف در اتحادیه اروپا مطرح شد و پیشنهاد این سمینار به میان آمد و از سوی دو طرف تایید شد. این سمینار می خواهد چشم انداز همکاری های هسته ای را مرور کند چراکه همواره باید نگاهی به برجام داشته باشیم. یک برجام موفق از فرآیندی عبور می کند که همه در آن همکاری کنند. تصویری روشن از ایران و جهان ما را قادر می سازد تا به چشم انداز مشخصی برسیم.

معاون امور بین الملل و حقوقی سازمان انرژی اتمی با اعلام ایجاد دو کارگروه در زمینه ایمنی هسته ای اظهار کرد: باید در ایمنی تاسیسات هسته ای توجه شود. رویه های فنی میان دو طرف در حال مذاکره است و اتحادیه اروپا و ایران در این زمینه کار می کنند.

وی تصریح کرد: به دومین کارگروه تکلیف شده است که همکاری های ایران و اروپا را پیش ببرد. خوشبختم که از طریق همکارانم بیان کنم که تعامل خوبی میان ایران و اروپا برقرار شده است. در این دو روز علاوه بر همکاری ها با اتحادیه اروپا با طرف های دیگر هم همکاری داریم. ساخت دو سایت مهم در بوشهر و طراحی مجدد راکتورهای کاربردی با همکاری چین و تعمیر و نگهداری سایت ها از جمله همکاری ها است.

کمالوندی تاکید کرد: تکرار می کنم که نخستین اولویت دو طرف باید ماندگاری برجام باشد. تعامل به وجود آمده میان ایران و اروپا در حوزه هسته ای به دشواری به دست آمده پس ضروری است که برجام حفظ شود و همه به آن متعهد باشیم، در این صورت ما هم به برجام متعهد خواهیم بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: متاسفانه رفتارهای آمریکا و سیاست تقابل صهیونیست ها و عربستان به تشنج در منطقه دامن می زند. آمریکا سیاست انکار را در پیش گرفته است و در نتیجه امتناع از قوانین بین المللی در حال به وجود آوردن سرنوشتی شوم است که جهان را ناامن می کند.

وی ادامه داد: برای درک واضح تر نقش ایران در منطقه باید گفت که ایران با تروریست ها مقابله می کند و در منطقه و جهان تدبیر دارد. ایران تهدیدات منطقه ای را از بین برده است. ایران هراسی تنها هیزم بر آتش می ریزد. افکار عمومی ایران از فقدان اعتماد رنج برده است و هرگونه صدمه به توافق هسته ای قابل قبول نیست. در خاتمه باید بگویم که چشم انداز همکاری با اروپا با حفظ برجام محقق می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: حضور تعداد زیادی از اعضای اتحادیه اروپا، چین و روسیه در سمینار سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا پیام روشنی به سیاست های آمریکا دارد.

بنا بر گزارش ایسنا، کمالوندی در نشست خبری پس از کنفرانس همکاری های سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا که صبح روز سه شنبه در اصفهان برگزار شد اظهار کرد: این دومین نشستی است که پس از نشست بروکسل برگزار می شود و در همان جا پس از مشخص شدن برنامه ها دو طرف اعلام کردند که چه چشم اندازهایی برای انرژی هسته ای صلح آمیز میان ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد.

وی افزود: موضوعاتی که در این سمینار مطرح کردیم تمام زمینه های هسته ای از قبیل ایمنی، امنیت، پزشکی، ایزوتوپ پایدار و گداخت را شامل می شود و دقیقا مشخص می شود که ایران و اتحادیه اروپا در چه زمینه هایی می توانند همکاری داشته باشند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حال حاضر به نتایج خوبی با اتحادیه اروپا دست یافته ایم و در حوزه ایمنی و تست های "استرس" نیروگاه بوشهر همکاری های جدی و مهمی داشته ایم و مبلغ 20 میلیون یورو هم در این زمینه قرارداد بسته ایم تا بتوانیم در بحث پایداری و امنیت همکاری بسیار خوبی داشته باشیم.

کمالوندی تصریح کرد: اهمیت حفظ برجام بسیار مهم است و در این سمینار هر دو طرف پیام هایی فرستادند برای دولت جدید آمریکا که سیاست هایش به نتیجه منجر نخواهد شد. آمریکایی ها با این سیاست در انزوا قرار می گیرند هر چند پایبندی ما به پایبندی طرف های مقابل بستگی دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم آمریکا پیام این نشست را به خوبی دریافت کند و متوجه شود که سیاست هایی که امروز در پیش گرفته است در انزوا قرار دارد و بعید است که بتوانند با این سیاست ها به نتیجه برسند. این جلسه که تعداد زیادی از اتحادیه اروپا، چین و روسیه در آن حضور داشتند پیام کاملا روشنی به طرف های برجام داشتند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در زمینه برجام مباحث روشن است و پروژه ها مشخص است به خصوص پروژه هایی که ما در این سمینار بر روی آن تمرکز می کنیم کاربرد پرتوها و همکاری ایران در این زمینه با اتحادیه اروپا است. همچنین موضوع ایمنی که همواره و به صورت دائم در حال افزایش ایمنی نیروگاه های خود هستیم.

کمالوندی گفت: ما سعی داریم در این سمینار از تجربه های طرف مقابل استفاده کنیم و به خصوص در حوزه گداخت بتوانیم همکاری خوبی داشته باشیم. ما از همه طرف های حاضر در این سمینار می خواهیم که ایران را فقط با ظرفیت غنی سازی نشناسند و متوجه باشند که در حوزه های دیگر و صنایع دیگر اتمی همچون رادیوداروها توانایی و تجربه های خوبی داریم.

وی ادامه داد: برجام فقط متعلق به ایران نیست و اینکه یک کشور بخواهد به تنهایی این جریان را عوض کند نمی تواند چنین حرکتی انجام دهد، چراکه تعداد زیادی از دولت ها و کشورها مسوولیت آن را پذیرفته اند و آنچه در صحنه بین المللی می بینیم جایگاه دولت ها و کشورهاست و نه افراد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فرستادن پیام در این مقطع به صورت متحدانه از همه طرف های برجام نشان می دهد که آمریکا باید در برخی سیاست هایش تجدیدنظر داشته باشد.

کمالوندی به مراسم گودبرداری دو نیروگاه جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر صدها هزار متر مکعب خاک برداری انجام شده و با توجه به زمان قرارداد که از آن 9 ماه می گذرد در مرحله خوبی هستیم و در واقع جلوتر از زمان مشخص شده حرکت کردیم. قرار است این دو نیروگاه 80 ماهه تکمیل شود که با این روند احتمالا زودتر آماده می شود و هر دو با هم دو هزار و 150 مگاوات برق تولید می کنند که اگر آن را به اضافه نیروگاه فعلی کنیم طی این هشت سال سه هزار و 200 مگاوات برق اتمی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: این میزان تولید برق اتمی جایگاه نسبتا خوبی دارد اما با توجه به ظرفیت های ایران باید جایگاه بهتری پیدا کنیم. در این خصوص مذاکراتی با روس ها داشتیم و سعی می کنیم که در خصوص نیروگاه های بیشتری مذاکره کنیم. نیروه های اتمی 100 سال عمر دارند و نسبت به نیروگاه هایی با سوخت های فسیلی ارزان تر هستند به شکلی که می توان گفت سالانه 500 میلیون دلار تفاوت قیمت دارند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ایمنی در نیروگاه بسیار مهم است همان طور که در هواپیما بسیار مهم است. امروز همه در دنیا تبادلات خود را به گونه ای انجام می دهند که ضریب ایمنی نیروگاه های خود را افزایش دهند. در کشور ما نیروگاه های اتمی نسل به اضافه سه هستند که بر اساس تجربیات فوکوشیما بهبود یافته اند و می توان گفت از نظر نیروگاهی وضعیت مطلوبی داریم و نیروگاه بوشهر یکی از ایمن ترین ها در دنیاست اما هیچ موقع نباید خود را در وضعیت مطلوب نگه داریم و همواره باید برای ایمنی تلاش کنیم. در بررسی های دوره ای ایمنی تاسیسات و نیروگاه های هسته ای ایران یکی از ایمن ترین نیروگاه های هسته ای را در دست دارد.

هم چنین در ادامه استاندار اصفهان گفت: بدون شک برگزاری سمینار اصفهان، گواه دیگر خلاقیت های علمی و نبوغ دانشمندان هسته ای است.

محسن مهرعلیزاده در دومین سمینار سطح بالای همکاری های بین المللی ایران و اتحادیه و اتحادیه اروپا ، گفت: اصفهان با هفت هزار سال سابقه دارای 22 هزار جاذبه طبیعی، مذهبی و گردشگری و هفت اثر میراث ملموس جهانی است در این شهر اقلیت های مذهبی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در کنار هم ز ندگی می کنند.

وی افزود: این شهر از دیرباز تا کنون عظمت، شکوه و فرهنگ خود را مدیون دانشمندان و علمایی مانند ابوعلی سینا، ملاصدرا، میرفندرسکی و .... و وفاق و همزیستی بی مانند ادیان توحیدی بوده است.

استاندار اصفهان با برگزاری سمینارهایی از این دست با تکیه بر دستاوردها از یک سو و گشایش افق های نوید بخش حاصل از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک به عنوان سند معتبر بین المللی و یک توافق تعهدآور از سوی دیگر می توان سر فصل جدیدی را در توسعه همه جانبه بشری و احترام به حقوق ملت ها در استفاده از حقوق هسته ای با پرهیز از افراط و استفاده از ادبیات مذاکره به جای زبان  زور ترسیم کرد.

وی ادامه داد: امید دارم که اهداف عالی این سمینار با اتحادیه اروپا و کشورهای میهمان بیش از پیش محقق شود.

کلید واژه ها: ایران و اتحادیه اروپا


نظر شما :