آیا آلمان برای فرانسه صبر می‌کند؟

معمای ائتلاف مرکل و آینده اروپا

۰۸ مهر ۱۳۹۶ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۷۲۱۰۳ اخبار اصلی اروپا
با این حال لیبرال‌های طرفدار کسب و کار یا FDP شک‌هایی جدی در مورد منطقه یورو دارند. رهبر FDP کریستین لیندر مخالفت آشکار خود را اینطور اعلام کرد: «60میلیادر یورو برای فرانسه و ایتالیا؟ غیرقابل تصور است!»
معمای ائتلاف مرکل و آینده اروپا

نویسنده: ناتالی نوگایرده

دیپلماسی ایرانی: انتخابات اخیر آلمان نه تنها برای این کشور بلکه برای کل اروپا مهم و تاثیرگذار است. نتایج آن و آنچه حاصل شده است می تواند برای پروژه قدیمی و 60 ساله اروپا مهم باشد. پروژه ای که در چند سال اخیر به نظر به مشکل خورده است. ورود راست افراطی به پارلمان آلمان نگران کننده است و این خطرها فراتر از آلمان نیز مورد توجه قرار می گیرد به این ترتیب که ممکن است تاثیرات این نتایج کل اروپا را دربرگیرد و بر آرای آلمان نسبت به اروپا تاثیر بگذارد.

اول اینکه ویژگیهای AFD با راست میانه آلمان در تضاد است. آنگلا مرکل دوباره انتخاب شده است پس از اینکه بیشتر از یک میلیون مهاجر به کشور آمده اند. آنچه مرکل درباره اش صحبت می کند ثبات و انعطاف پذیری است. به یاد داشته باشید که لوپن در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به 21 درصد آرا دست پیدا کرد آن هم در کشوری که تنها سهم اندکی از مهاجران به اروپا را در سال 2015-2016 به دست آورد. داستان کلیدی انتخابات آلمان هنوز مورد توجه قرار نگرفته است: مرکل دوره دیگری را سپری خواهد کرد درحالی که راست میانه به دنبال ائتلاف جدیدی است. بحث بر سر خروجی تاثیرات انتخابات آلمان درحالی در حول و حوش AFD می گردد که در واقع دموکراسی لیبرال غرب تا حد زیادی به پویایی ائتلاف جدید در آلمان وابسته است.

اگر به مانند من معتقد باشید که در دوران دونالد ترامپ، اروپا نقش کلیدی را در حفظ نظم بین المللی لیبرال بازی می کند و اگر متوجه باشید که در قلب تاریخ اروپا آنچه موتور آلمانی ـ فرانسوی خوانده می شود مرکز ثقل است، آن گاه نتیجه گیری ساده خواهد بود: ضروری است که مرکل و امانوئل ماکرون مسیری مشترک را در پیش بگیرند؛ آنچه بازسازی یا رنسانس پروژه اروپایی نامیده می شود. در مرکز این تلاش نیاز به اصلاح حکومت منطقه یورو قرار دارد. برای اینکه درباره اهمیت این واحد پولی متقاعد شوید به یاد بیاورید که در ریشه صحبت های پوپولیستی، رهبران این جناح ها بحران های اروپا را به چه زمانی ارجاع می دادند. برای اولین بار در انتخابات پارلمان اروپا 2014 احزاب ضد استعمار و ضد اتحادیه اروپا ظهور کردند. این مساله پیش از زمانی بود که بحران مهاجرت به اوج خود برسد.

دلایل افزایش جمعیت طرفداران پوپولیستی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در آلمان تقسیم غربی ـ شرقی به شاخصی خاص برای این موضوع تبدیل شد اما فارغ از این مسائل با بهبود شاخص های اقتصادی منطقه یورو و یکسان بودن سیاست گذاری ها بسیار دشوار است که در مورد سوء مدیریت، ساختارهای نامناسب و سیاست های نادرست منطقه یورو بحث کرد. بنابراین در اروپا و در منطقه یورو دو وزنه سنگین وجود دارد اما فرانسه و آلمان چطور می خواهند چشم در چشم هم ادامه دهند؟ ماکرون خواستار ایجاد وزارت اقتصاد و مالیه منطقه یورو و بودجه ویژه است. آلمان نسبت به ایده فرانسه در این زمینه مشکوک است. در میان احزاب سیاسی آلمان هم در این رابطه اختلاف وجود دارد و اینکه مرکل قصد داشته باشد با چه حزبی ائتلاف تشکیل دهد و چه نوع توافقی داخلی ایجاد شود بسیار مهم خواهد بود و در آینده اروپا تاثیرگذار است. زمانی که پای طرح ماکرون وسط باشد، سوسیال دموکرات های آلمان از این طرح حمایت می کنند اما آنها تا کنون با آنچه «ائتلاف بزرگ با مرکل» در آلمان نامیده می شود فاصله زیادی دارند. سبزها که به احتمال زیاد بخشی از ائتلاف با مرکل را تشکیل می دهند از طرح های ماکرون حمایت می کنند و در میان برخی از آنها حتی صداهایی مشتاق وجود دارد که معتقدند آلمان نیاز به صبر کردن دارد تا اصلاحات داخلی فرانسه انجام شود و حرکت رو به جلو در این کشور به تقویت پولی و مالی اتحادیه اروپا منجر شود.

با این حال لیبرال های طرفدار کسب و کار یا FDP شک هایی جدی در مورد منطقه یورو دارند. رهبر FDP کریستین لیندر مخالفت آشکار خود را این طور اعلام کرد: «60 میلیادر یورو برای فرانسه و ایتالیا؟ غیرقابل تصور است!» از نظر FDP این مساله کمکی نمی کند و اگر این حزب وارد دولت شود در برابر ایده فرانسه برای وزارت اقتصاد و مالیه خواهد ایستاد. بخشی از اعضای خود حزب مرکل نیز شک هایی درباره خواسته های فرانسه دارند و آنچه ماکرون به دنبال آن است را «یک دوستی پرهزینه» نام نهاده اند.

انتخابات آلمان حالا با فاصله مهم ترین اتفاق سیاسی است که از زمان رئیس جمهور شدن ماکرون برای فرانسه اتفاق افتاده است. ماکرون پس از رای گیری آلمان به دوستانش گفت: «اگر لیبرال های آلمان وارد دولت شوند کار من سخت خواهد بود.» رئیس جمهور فرانسه نیاز دارد تا به رای دهندگان فرانسوی نشان دهد که آلمان ها با آرزوها و رویکرد او در قبال اتحادیه اروپا موافق هستند.

مرکل به خوبی از اوضاع آگاه است. از نظر او موفقیت ماکرون برای نجات پروژه اروپا و اطمینان از آینده این اتحادیه حیاتی است. این همان میراثی است که در زمانی که خودش به صدارت رسید با آن مواجه بود. مرکل یک بازیگر سیاسی بسیار دقیق است اما فضا برای مانور او کاهش یافته است. در انتخابات آلمان اشاره های کمی به اتحادیه اروپا شد اما این انتخابات به همان اندازه که برای آلمان مهم بود برای اروپا نیز اهمیت داشت. روز سه شنبه ماکرون سخنرانی ای در سوربن درباره اتحادیه اروپا انجام داد. او به زمانه ای دشوار اشاره کرد که نیاز است در آن تعادل مناسبی ایجاد شود. حفظ منطقه یورو و برقراری این تعادل مساله ای است که کار را برای مرکل در جهت ساختن ائتلافی مناسب تر مشکل می کند. جزئیات سیاست داخلی آلمان هرگز تا این حد برای کل قاره مهم نبوده اما هم اکنون به جای وسواس در مورد ظهور راست افراطی نیاز است که به بررسی دقیق تر شکل ائتلاف در آلمان بپردازیم.

منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: مرکل ماکرون اتحادیه اروپا فرانسه آلمان


نظر شما :