قصه آزادی گروگان‌ها

عبادی توطئه قطری‌ها را ناکام گذاشت

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۸۵۴۳ اخبار اصلی خاورمیانه
منابع آگاه دولتی همچنین می‌گویند که حیدر العبادی مذاکره‌کنندگان قطری را در کاخ الضیافه در منطقه سبز میزبانی کرد و از آنها خواست صبر پیشه کنند و با طرف‌هایی که دولت عراق نمی‌شناسد، وارد مذاکره نشوند.
عبادی توطئه قطری‌ها را ناکام گذاشت

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه در دولت عراق به روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش دادند که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق خود شخصا در تخریب نقشه قطری ها در عراق دخالت کرده است. به گفته این مقامات دوحه قصد داشت با قضیه گروگان های قطری در عراق نیروهای داوطلب مردمی یا همان حشد الشعبی را تحت فشار بگذارد که با دخالت حیدر العبادی در انجام این کار ناکام ماند.

گروگان های قطری افرادی بودند که در دسامبر 2015 از جنوب عراق و از مرز عربستان سعودی به طور غیرقانونی و مرموز در حالی که با خود سلاح گرم داشتند در قالب صیاد ماهیگیری، وارد این کشور شدند که در حدود یکصد کیلومتری جنوب عراق توسط یکی از گروه های وابسته به داوطلب مردمی در اطراف دریاچه نجف دستگیر شدند.

منابع آگاه دولتی همچنین می گویند که حیدر العبادی مذاکره کنندگان قطری را در کاخ الضیافه در منطقه سبز میزبانی کرد و از آنها خواست صبر پیشه کنند و با طرف هایی که دولت عراق نمی شناسد، وارد مذاکره نشوند.

ابومهدی المهندس و هادی العامری از فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی که از افراد نزدیک به ایران محسوب می شوند با عبادی وارد گفت وگو شدند و از او خواستند که در روند مذاکره با طرف قطری در عین نرمش قاطعیت نشان دهد و تلویحا گفتند که هر کسی که دستورالعملی غیر عراقی در خاک عراق پیش ببرد را محاکمه خواهند کرد.

این منابع همچنین گفتند که طرف هایی از ایران و سوریه وارد خط مذاکره با عبادی برای راضی کردن او به آزادی گروگان های قطری شدند. همچنین میانجی هایی لبنانی با هماهنگی کویت زیر نظر دولت عراق وارد عمل شدند و بعد از آن که عملیات آزادسازی هزاران نفر در شهرهای تحت محاصره در سوریه که گفته می شود در میان آنها عناصر حزب الله لبنان حضور داشند، آزاد شدند گروگان های قطری نیز آزاد شدند. برخی منابع عراقی ادعا می کنند که در پی این توافق اجازه داده شد که برخی مبارزان وابسته به حزب الله لبنان در دو منطقه کفریا و الفوعه که تحت محاصره تروریست ها در سوریه بودند، آزاد شوند.

العرب به نقل از منابع آگاه خود می نویسد که دوشنبه هفته گذشته گروگان های قطری بعد از انتقالشان از منطقه ای نامعلوم در مرزهای عراق و ایران به منطقه الیوسفیه در جنوب بغداد منتقل شدند. این انتقال در پی آزادی شماری از نیروهای مبارز وابسته به حکومت سوریه در کفریا و الفوعا انجام شد که در پی آن گروگان های قطری نیز بعد از آن که به بغداد منتقل شدند به "مرکز الضیافه" در منطقه سبز بغداد زیر نظر حیدر العبادی، نخست وزیر و قاسم الاعرجی، وزیر کشور انتقال یافتند.

منابع آگاه همچنین به العرب خبر دادند که سفیر کویت در بغداد، سالم غصاب الزمانان، به طور کامل در جریان انتقال گروگان های قطری بوده است. او همچنین در جریان بوده که این افراد تحت مراقبت نیروهای امنیتی عراق به فرودگاه بغداد منتقل شوند و از آن جا هواپیمایی وابسته به خطوط هوایی قطر که از پنج روز قبل در آن جا منتظر بوده تا این گروگان ها را سوار کند، آنها را به قطر منتقل کرده است.

منابع آگاه همچنین گفتند که «میانجی اصلی در این توافق عباس ابراهیم، مدیرکل سازمان امنیت لبنان بوده که مسئولیت هماهنگی با مقامات قطری و گروگان گیرها از طریق حزب الله را بر عهده داشته است.»

به گفته این منابع در توافق آزادی گروگان های قطری، 98 نفر از مبارزان حزب الله لبنان با اتوبوس از کفریا و الفوعا به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه در شهر حلب منتقل شدند.

العرب همچنین گزارش می دهد که آزادی گروگان های قطری با 25 روز تاخیر انجام شد که دلیل آن مطالبات مالی طرف ها بود. یکی از شیوخ قطری یک میلیون دلار به یکی از شرکت های امریکایی پول داد تا سلامت یکی از نزدیکانش که جزء گروگان ها در عراق بود، تضمین شود. فرایند این جابه جایی پولی توسط یکی از اسناد وابسته به وزارت دادگستری امریکا فاش شد. امریکایی ها با تمرکز بر یک سری ارتباطات کدگذاری شده از طریق اینترنت دریافتند که وعده های چند میلیون دلاری در پی آزادی این گروگان ها داده شده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: گروگان های قطری حیدر العبادی عراق قطر


نظر شما :