روزشمار سیاست خارجی ایران در سال ۱۳۹۵

تیر؛ مخالفت ایران با کودتا در ترکیه

۰۴ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۶۸۰۰۶ اخبار اصلی اروپا خاورمیانه
محمدجواد ظریف در توییت خود درباره کودتا در ترکیه نوشت: دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخبشان ثابت کرد که کودتا جایی در این منطقه ندارد و محکوم به شکست است.
تیر؛ مخالفت ایران با کودتا در ترکیه

۱۳۹۵/۴/۱

-ابراهیم طاهریان فرد، سفیر ایران در مراسم ضیافت افطار سفارت ایران در آنکارا با صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق جمهوری ترکیه دیدار کرد. (ایسنا)

-مجتبی فردوسی پور، سفیر ایران در اردن با رییس مجلس ملی فلسطین و تنی چند از اعضای آن دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-مجتبی فردوسی پور، سفیر ایران در اردن در حاشیه ضیافت افطار وزارت خارجه این کشور با ناصر جوده، وزیر امورخارجه اردن هاشمی دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای آزادی فلوجه و پیروزی های اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق را به مرجعیت شیعه و مسئولان این کشور تبریک گفتند. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای انجام سفری دو روزه، وارد پاریس، پایتخت فرانسه شد. (ایرنا)

-نشست غیررسمی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نمایندگان رسانه ها و محققان فرانسوی در آکادمی دیپلماتیک بین الملل بدون حضور خبرنگاران ایرانی برگزار شد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۲

-ضیافت افطاری با حضور محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه کشورمان در جمع شخصیت ها و سفرای برخی کشورهای اسلامی و نیز محققانی از این کشورها و اندیشمندانی از فرانسه در محل اقامت سفیر ایران برگزار شد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با ژرار لارشه، رئیس مجلس سنای فرانسه دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با ژان پیر رافارن، رییس کمیسیون امور خارجه، دفاع و نیروهای مسلح سنای فرانسه دیدار کرد. (ایرنا)

-وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه کاری خود در پاریس با رئیس مجلس ملی فرانسه دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در موسسه ملی کشورداری فرانسه ENAدر پاریس سخنرانی کرد. (ایرنا)

-وزیر امور خارجه کشورمان با ژان مارک ایرو همتای فرانسوی خود دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، در بدو ورود به کاخ الیزه، مورد استقبال رسمی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه قرار گرفت و با او دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

-اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در تماس تلفنی با بینالی ییلدیریم، ضمن تبریک به وی به عنوان نخست وزیر جدید ترکیه، ابراز امیدواری کرد شاهد گسترش همکاری و تحکیم مناسبات ایران و ترکیه در همه زمینه ها باشیم. (پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری)

۱۳۹۵/۴/۳

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان سفر به پاریس، وارد آمستردام، پایتخت هلند شد. (ایسنا)

-وزیر امور خارجه کشورمان، در جریان سفر به هلند، با خدیجه عریب، رئیس مجلس مراکشی الاصل و مسلمان این کشور دیدار کرد. (ایسنا)

-وزیر امورخارجه با حضور در محوطه سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در لاهه، با اهدای تاج گل، به یادمان قربانیان سلاح های شیمیایی ادای احترام کرد و با مدیرکل سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با نخست وزیر هلند، با ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور، از مارک روته، نخست وزیر هلند برای انجام سفر رسمی به ایران دعوت کرد. (ایسنا)

-وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با برت کوترس، وزیر خارجه هلند دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-در دیدار وزیر امورخارجه کشورمان و اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان هلند، موضوع برجام، تحولات کشورهای منطقه اعم از عراق و سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف در جریان سفر به هلند با هنک کامپ، وزیر اقتصاد هلند در لاهه ملاقات کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، در اندیشکده کلینخندال لاهه در جمع پژوهشگران هلندی سخنرانی کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۴

-محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از پایان تور اروپایی خود، وارد تاشکند، پایتخت ازبکستان شد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در حاشیه نشست سران ۱۰ کشور عضو و غیرعضو سازمان همکاری شانگهای در پایتخت ازبکستان دیدار و مذاکره کردند. (ایرنا)

-وزیران خارجه ایران و روسیه در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در تاشکند پایتخت ازبکستان، با یکدیگر دیدار کردند. (ایسنا)

-جابری انصاری سخنگوی سابق و معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان، خبر رد درخواست عضویت ایران در سازمان شانگهای و همچنین خروج اعتراض آمیز محمدجواد ظریف از این اجلاس در تاشکند را تکذیب کرد و گفت: ترک جلسه برای ادای نماز بوده است نه اعتراض. (ایسنا)

-وزارت امور خارجه کشورمان درباره اعلام نتایج همه پرسی بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی بیانیه ای صادر و اعلام کرد به رای مردم بریتانیا احترام می گذارد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۵

-وزارت امور خارجه کشورمان در اطلاعیه ای به شهروندان ایرانی که قصد سفر به کشور آفریقایی آنگولا دارند، توصیه کرد قبل از عزیمت به این کشور نسبت به تلقیح واکسن تب زرد در زمان معین اقدام کنند. (ایسنا)

-رییس جمهور در پیامی فرا رسیدن روز ملی جمهوری کرواسی را به خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهوری، دولت و ملت این کشور تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد مناسبات تهران-زاگرب در همه زمینه های مورد علاقه و در راستای منافع دو ملت گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

-رییس جمهور در پیامی فرا رسیدن روز ملی اسلوونی را به بروت پاخور، رییس جمهوری، دولت و ملت این کشور تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد مناسبات دوجانبه و بین المللی میان تهران-لیوبلیانا در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بیش از پیش گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

۱۳۹۵/۴/۶

-حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد در دیدار با حیدر العبادی بر حمایت مردم و دولت ایران از عراق در جنگ علیه تروریست های داعش تاکید کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۷

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقائی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر به بیروت با تمام سلام، نخست وزیر و سپس جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان ملاقات و با آنان درباره روابط تهران و بیروت و تحولات منطقه و لبنان گفت وگو کرد. انصاری همچنین با نبیه بری، رئیس مجلس لبنان نیز دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در مسکو با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه درباره مسائل مختلف از جمله همکاری های تهران و مسکو، اوضاع منطقه ای و سوریه مذاکره کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف، در پیامی به مناسبت بیست و نهمین سالروز بمباران شیمیایی سردشت، با قربانیان و جانبازان این حادثه ابراز همدردی عمیق کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۸

-علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در مسکو با الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور سوریه دیدار و درباره آخرین اوضاع این کشور، منطقه و همکاری های دوجانبه رایزنی کرد. (ایرنا)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقائی وزیر امور خارجه ایران در بیروت با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۹

- سخنگوی وزارت امور خارجه انفجارهای فرودگاه استانبول را که منجر به کشته و زخمی شدن جمعی از مردم بی گناه شد محکوم کرد. در این حادثه یک ایرانی کشته و سه ایرانی، مجروح شدند. (ایرنا)

- رایزن فرهنگی سفارت آنکارا در تهران در اطلاعیه ای ضمن قدردانی از همدردی های انجام شده با قربانیان حادثه تروریستی اخیر، از آغاز به کار فرودگاه های ترکیه خبر داد. (ایسنا)

- کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی با عبدالحلیم فضل الله، رییس مرکز مشورتی مطالعات و اسناد حزب الله لبنان دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

-علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت، طی گفت وگویی با شبکه یک تلویزیون کویت آداب و رسوم متداول در جمهوری اسلامی ایران در ماه مبارک رمضان را تشریح کرد. (ایسنا)

- وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی در صفحه توئیترش، به حملات تروریستی در فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه واکنش نشان داد و نوشت: خشونت افراط گرایانه یک خطر جهانی است. باید باهم با آن مقابله کنیم. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۱۰

- سفارت ایران در آنکارا مجددا در مورد رعایت توصیه های ایمنی سفر و اقامت در ترکیه تاکید کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۱۲

-در پی اقدام تروریستی در بنگلادش، محمدجواد ظریف در حساب توئیتری خود ضمن محکوم کردن این حادثه، بر لزوم اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم تأکید کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۱۳

- محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی با اشاره به اقدامات تروریستی گروه های تکفیری و تروریستی در استانبول، داکا و بغداد نوشت: در مبارزه با تروریسم نباید از پا بنشینیم و نخواهیم نشست. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۱۵

-رئیس جمهور در تماس تلفنی جداگانه، عید سعید فطر را به قربانقلی بردی محمداف، رییس جمهوری ترکمنستان، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تبریک گفت. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

۱۳۹۵/۴/۱۷

- حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان با ارسال پیامی به شیخ صباح احمد الصباح، امیر کویت، عید سعید فطر را به وی و دولت و ملت کویت تبریک گفت. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

۱۳۹۵/۴/۱۸

- ابراهیم طاهریان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در دیدار با محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه ضمن تبریک عید سعید فطر مهم ترین مسائل مورد علاقه میان دو کشور را مورد تبادل نظر قرار داد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۲۰

- عبادالله مولایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و اکردیته در اسلواکی، در براتیسلاوا با پطر پلگرینی، معاون نخست وزیر اسلواکی در امور سرمایه گذاری دیدار و پیرامون روند جاری و برنامه های در دستور کار روابط ایران و اسلواکی گفتگو کرد. (ایرنا)

- در دیدار رئیس گروه روابط پارلمانی مجلس شورای اسلامی با نماینده پارلمان اروپایی تحولات مربوط به توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا به ویژه پس از برجام بررسی شد. (ایسنا)

- وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق ابراز امیدواری کرد با یاری خداوند و همت دولت و ملت عراق به زودی کار تروریست های تکفیری در عراق یکسره شود. (ایسنا)

- سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون تحولات اخیر عراق و منطقه گفت وگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۱

- مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با لازار کوماتسکو، وزیر امور خارجه رومانی با اشاره به قدمت مناسبات دو کشور، بر توسعه روابط دوجانبه بویژه در بعد اقتصادی ازجمله در زمینه های انرژی، حمل و نقل، کشاورزی و تجارت تاکید کرد. (ایرنا)

- رییس جمهوری در پیامی به رییس جمهوری مغولستان، ضمن تبریک روز ملی این کشور ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- بویکو بوریسف، نخست وزیر بلغارستان، در مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری قرار گرفت. (ایرنا)

- حسن روحانی، رئیس جمهور با سیدعمار حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفتگو کرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- مرتضی سرمدی، قائم مقام وزارت خارجه، در ملاقات خداحافظی سفیر استرالیا در تهران، از تلاش های پاول فولی در مدت تصدی وی به عنوان سفیر استرالیا در تهران در جهت ارتقای روابط دوجانبه تشکر کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه)

- حسن روحانی، رئیس جمهور با بویکو بوریسف، نخست وزیر بلغارستان دیدار و گفتگو کرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق، دیدار و گفتگو کرد. (روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام)

-سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق با حجت الاسلام و المسلمین، سید علی خمینی، یادگار امام راحل دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۲

-علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر انرژی بلغارستان از تبادل تجارب علمی و تحقیقاتی تهران- صوفیه استقبال کرد. (ایرنا)

-علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس مجلس اعلای عراق ضمن اظهار خشنودی از پیروزی های اخیر دولت، ملت و ارتش این کشور، خواستار اتحاد داخلی همه گروه ها و اقوام عراقی برای مبارزه با تروریسم شد. (ایرنا)

- بدنبال برگزاری گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس، ابوالقاسم دلفی، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با فراخواندن سفیر فرانسه در تهران مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به برگزاری تجمع مذکور را به وی ابلاغ کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه)

-مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس و اعضای کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی (ICAPP) ملاقات کرد. (ایسنا)

- محمدجواد ظریف در رأس هیأتی متشکل از مدیران ذی ربط و کارشناسان حقوقی، سیاسی جهت حضور در نشست وزیران خارجه پنج کشور ساحلی خزر به قزاقستان سفر کرد. (ایسنا)

- مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کرد. (ایسنا)

- نخست وزیر بلغارستان و علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۳

- حسن روحانی، رییس جمهوری در پیامی به رییس جمهوری مونته نگرو، ضمن تبریک روز ملی این کشور ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- اعضای هیات رئیسه کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی، با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند. (ایرنا)

- رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان، به دنبال برگزاری گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس و شرکت تعدادی از نمایندگان مجلس مصر در این گردهمآیی، سرپرست دفتر حفاظت منافع مصر در تهران را به وزارت امور خارجه فراخواند. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه)

- دنیس او دونوان، رئیس جدید مجلس سنای ایرلند در جریان دیدار با جواد کچوئیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، بر ضرورت توسعه مناسبات دوبلین و تهران تاکید کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۲۴

-حسن روحانی، رییس جمهوری در پیامی به رییس جمهوری فرانسه، ضمن تبریک روز ملی این کشور ابراز امیدواری کرد، با تشریک مساعی و با استفاده از ظرفیت های بالقوه موجود به خصوص پس از توافق برجام، روابط دو کشور در همه عرصه ها، رشد و توسعه یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

-عبادالله مولایی، سفیر غیرمقیم جمهوری اسلامی ایران در اسلواکی با ایوان کورچو، قائم مقام وزارت امورخارجه و نماینده تام الاختیار دولت این کشور در ریاست دوره ای اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد. (ایرنا)

- سراسقف مارونی های بیروت با محمد فتحعلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

- محمدجواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان، در صفحه شخصی خود در توییتر به مناسبت یک سالگی برجام نوشت: توافق هسته ای پیروزی دیپلماسی بر زور بود. (ایسنا)

-مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با وزیر اقتصادی، توسعه و گردشگری و نیز وزیر انرژی یونان ملاقات کرد. (ایسنا)

- علیرضا عنایتی، سفیر ایران در کویت، با ناصر احمد الصباح، معاون وزیر خارجه این کشور دیدار گفت وگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۵

-عبدالله مولایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین که به دعوت مقامات استان بورگن لند اتریش، با مقامات ارشد سیاسی، اقتصادی و پارلمانی این استان دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۴/۲۶

- سفیر ایران در آنکارا با حضور در محل اقامتگاه احمد داوود اغلو، نماینده مردم قونیه در مجلس و نخست وزیر سابق ترکیه در خصوص مسائل دوجانبه با وی گفت وگو کرد. (ایسنا)

- در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه وزیر امور خارجه کشورمان پیامی در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. محمدجواد ظریف نوشت نسبت به بحرانی که در ترکیه روی داده، عمیقاً نگران است و خاطرنشان کرد که ثبات، دموکراسی و امنیت مردم ترکیه مسائلی اساسی هستند. (ایسنا)

- محمدجواد ظریف در توییت دیگر خود درباره کودتا در ترکیه، نوشت: دفاع شجاعانه مردم ترکیه از دموکراسی و دولت منتخبشان ثابت کرد که کودتا جایی در این منطقه ندارد و محکوم به شکست است. (ایسنا)

- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در تماس هایی تلفنی با مولود چاووش اغلو، همتای ترک خود، درباره آخرین اوضاع ترکیه و تحولات آن کسب اطلاع کرده است. (ایسنا)

-در پی کودتا در ترکیه، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت کشورمان در ترکیه از گردشگران ایرانی در ترکیه خواست محل اقامتشان را ترک نکنند. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۷

- محمدجواد ظریف با ماساهیسا ساتو، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی مجلس نمایندگان ژاپن دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

- وزارت امور خارجه در واکنش به انحلال جمعیت الوفاق بحرین، اعلام کرد این گونه رفتارها راه را برای کسانی که به دنبال رویکردهای غیرمسالمت آمیز هستند، باز خواهد کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه)

- سفارت ایران در ترکیه اعلام کرد با توجه به باز شدن مرزهای زمینی و هوایی این کشور امکان خروج از ترکیه فراهم شده است و هموطنان ما می توانند در اسرع وقت به وطن بازگردند. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۲۸

- حسن روحانی، رئیس جمهوری در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود کودتای نافرجام اخیر در ترکیه را محکوم کرد و گفت ما در کنار دولت قانونی و ملت ترکیه بوده و خواهیم ماند. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی تلفنی با اسماعیل قهرمان، همتای ترکیه ای خود با بیان اینکه کودتای نافرجام ترکیه اقدامی اشتباه بود که جمهوری اسلامی ایران از همان ساعات اولیه آن را محکوم کرد، گفت دوره نظامی گری و کودتا در منطقه سپری شده است. (ایرنا)

- محمدحسن فدائی فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با سفر به ایالت گالیسیا (شمال غرب) با مقامات این ایالت دیدار و در مورد افق های اقتصادی و تجاری کشورمان با آنها گفت و گو کرد. (ایرنا)

- در ملاقات مرتضی درزی رامندی، سفیر کشورمان با وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی، ضمن مرور مناسبات فی مابین اعلام شد که کاردار موقت اسلوونی جهت بازگشایی سفارت این کشور عازم تهران خواهد شد. (ایسنا)

- چهارمین کمیسیون مشترک برجام میان ایران و ۱+5 در سطح مدیران کل و معاونان وزیران خارجه این کشورها به سرپرستی هلگا اشمید، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیات ایرانی به سرپرستی سید عباس عراقچی در هتل کوبورگ وین برگزار شد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۳۰

- علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با داتو سری عنیفه امان، وزیر امور خارجه مالزی دیدار و در خصوص توسعه روابط به بحث و تبادل نظر پرداخت. (ایسنا)

- وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود با اشاره به اتفاقات بحرین نوشت از تحولاتی که در بحرین در حال رخ دادن است، نگران شده ام. (ایسنا)

۱۳۹۵/۴/۳۱

- سفارت ایران در ترکیه در اطلاعیه ای به هموطنانمان توصیه کرد که لازم است به دنبال تمدید سه ماهه حالت فوق العاده در این کشور حتما به اطلاعیه های مقامات امنیتی ترکیه توجه کنند. (ایسنا)

-محمد منیری نیک، سفیرجمهوری اسلامی ایران در ماداگاسگار، با راکوت مانانا، رئیس مجلس سنا این کشور دیدار و رایزنی کرد. (ایسنا)


تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: ظریف ایران و ترکیه کودتای ترکیه


نظر شما :