با وجود تیرگی روابط آنکارا با اروپایی ها

صعود راست گرایان در اروپا ربطی به اردوغان ندارد

۰۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۶۷۹۹۵ اخبار اصلی اروپا
اشتباه است هر کس گمان کند که بحرانی که در روابط اروپا با ترکیه به وجود آمده باعث صعود قدرت های راست گرای اروپایی خواهد شد.
صعود راست گرایان در اروپا ربطی به اردوغان ندارد

دیپلماسی ایرانی: اشتباه است هر کس گمان کند که بحرانی که در روابط اروپا با ترکیه به وجود آمده باعث صعود قدرت های راست گرای اروپایی خواهد شد. دلایلی که باعث قدرت گرفتن جریان های راست گرا در اروپا و عموما در سطح جهانی می شود، چیز دیگری است. عواملی پیچیده است که در راس آنها شکست جهانی سازی در حل مشکلات بی کاری و اقتصاد قرار دارد. صعود موج ملی گرایی اروپایی ها تاثیرگذار هست اما به معنای این نیست که باعث راست اروپایی ضعیف بوده و حالا با تحولات پیش آمده قدرتمند می شود، راست گرایان همواره در نقشه سیاسی همه کشورهای اروپایی بوده اند دلیل این ادعا حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است که بر آمده از نیروهای راست میانه است، با این حال او نیز موضعی ضد اردوغان اتخاذ کرده برای این که از با اتهاماتی از سوی دشمنانش قبل از انتخابات رو به رو است، چرا که تمایلاتی به چپ دارد در عین حالی که متمایل به راست است، مرکل نمی خواهد همه رای مردمی را از دست بدهد. برای همین ملی گرایان در همه اروپا در حال صعود هستند و این به معنای تقویت راست گرایان است، آنها اگر هم به قدرت نرسند بر عرصه تصمیم گیری سیاسی مسلط خواهند شد. در فرانسه مارین لوپن و جبهه ملی در حل صعود است و در هلند خرت ویلدرز، رئیس حزب راست هلند تا مرتبه دوم از مرتبه سوم که در دور پیش داشت، بالا می رود، و در اتریش محافظه کاران و در ایتالیا و بریتانیا این راست گرایان هستند که صعود می کنند. راست گرایان تندرو در بریتانیا نیز بر تصمیمات سیاسی تاثیر مستقیم می گذارند اگر چه هنوز قدرت را قبضه نکرده اند، حزب استقلال بریتانیا هنوز قدرت را به دست نگرفته است با این وجود تا همین جای کار نیز محافظه کاران میانه رو گروگان دست آنها هستند. رفراندوم برای برگزیت که به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا انجامید به خوبی نشان داد که محافظه کاران تا چه اندازه در قدرت نفوذ دارند و بر ارکان تصمیم گیر کشور سوار هستند.

خطرناک تر از همه این موضوع است که ترکیه و رئیس جمهوری آن، رجب طیب اردوغان در برابر اروپا ایستاده اند و آن را متهم به نازیسم و تروریسم می کنند، در حالی که خود رئیس جمهوری ترکیه دستش به خون مشارکت کنندگان در کودتا آلوده است، و سیلی از افراد از نظامیان گرفته تا قضات و خبرنگاران را به زندان انداخته، عاملی که سبب شده است که اروپا در برابر آن بایستد.

راست گرایان اگر در اروپا صعود می کنند، حمایت مردمی دارند، همان طور که در ایالات متحده امریکا مردم باعث صعود راست افراطی شدند، مساله ای که می تواند به ساخت نظام جهانی جدیدی منجر شود، شاید این تحول باعث تغییر شگرف در تسلط سازمان های جامعه مدنی و تجمعات بین المللی مسلط بر اتحادیه اروپا و پیمان ناتو شود.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: راست گرایان اروپا اتحادیه اروپا رجب طیب اردوغان


نظر شما :