جابری انصاری: مسیر حل بحران وقت‌ خواهد گرفت

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۲:۵۱ کد : ۱۹۶۷۱۸۳ سرخط اخبار

معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه روند مذاکرات صلح سوریه در آستانه ۲ پیشرفت محسوسی داشت، گفت: امیدواریم در قالب روند آستانه و با اراده جدی ایران، روسیه و ترکیه امکان پایان بخشیدن هر چه سریع تر به بحران فراهم شود.

به گزارش فارس، حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان و سرپرست هیأت ایرانی مذاکرات صلح سوریه امروز (شنبه) پیش از ترک آلماتی در تشریح مذاکرات آستانه 2 عنوان کرد: به طور کلی روند مذاکرات پیشرفت محسوسی داشته است.

وی گفت: برای بار دوم بعد از چند سال امکان کنار هم نشستن هیأت  تعدادی از گروه های مسلح سوری با هیأت اعزامی دولت سوریه به همراه سه کشور ضامن در قالب نشست عمومی اجلاس آستانه 2 فراهم شد.

جابری انصاری یادآور شد: فضای نشست عمومی به نسبت نشست نخست (آستانه یک) کمی آرام تر و آشتی جویانه تر بود، بخصوص در ادبیات و نحوه برخورد هیأت های سوری.

معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه مسیر حل بحران سوریه وقت خواهد گرفت، اظهار داشت: ولی امیدواریم در قالب روند آستانه که روند جدیدی است و با استفاده از امکانات سه کشوری که در صحنه سوریه بیشترین تاثیرگذاری را دارند و با اراده جدی که هر سه کشور از خودشان نشان خواهند داد، امکان پایان بخشیدن هر چه سریع تر به بحران سوریه فراهم شود.

سرپرست هیأت ایرانی شرکت کننده در این مذاکرات خاطرنشان کرد: ایران از ابتدای بحران معتقد بود که این بحران راه حل سیاسی دارد و می بایست توافق سوری - سوری ایجاد شود.

وی افزود: امیدواریم با فهم مشترکی که بین بازیگران مختلف و به ویژه این سه کشور اساسی موثر در صحنه سوریه فراهم می شود - در قالب روند آستانه - علی رغم هم مشکلات و اختلاف نظرهایی که هست که در آستانه 2 هم وجود داشت و شاید منجر به تاخیر در برگزاری نشست عمومی اجلاس شد، این اراده جدی و فهم مشترک مبنای تغییر روندها در صحنه سوریه شود و امکان پایان بخشیدن به فاجعه انسانی و بحرانی که کشور و مردم سوریه بیشترین خسارت ها را در قالب آن دادند، فراهم شود.

به گزارش فارس، جابری انصاری که با خبرگزاری صدا و سیما گفت وگو می کرد، افزود: ایران و هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران با تمام توان خودش در این مسیر تلاش کرد، ناملایمات، مشکلات و اختلافاتی که بود را کنار گذاشت، نه به این معنا که فراموش کرد، بلکه به این معنا که برای تحقق هدف بزرگ تری تلاش کردیم با گشایش در دید و با روی باز با مسائل مواجه شویم و امکان حرکت به سمت جلو را فراهم کنیم.

مذاکرات آستانه ۲ به منظور حل بحران سوریه و به مدت دو روز در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.


نظر شما :