پادشاه مراکش: امیر المومنین هستم!

۰۷ آذر ۱۳۹۵ | ۲۱:۴۰ کد : ۱۹۶۵۰۱۴ سرخط اخبار

پادشاه مراکش در واکنش به شایعات مطرح شده درخصوص پروژه هایی که این کشور در ماداگاسکار کلید زده، خود را "امیرالمومنین" خواند و گفت: حضور مراکش در قاره آفریقا برای برخی خوشایند نیست.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه رای الیوم، محمد ششم، پادشاه مراکش در حاشیه سفر رسمی اش به شهر آنتاناناریوو، پایتخت کشور ماداگاسکار اظهار داشت: می دانم که حضور مراکش در قاره سیاه و به شکل خاص سفر کنونی ام برای برخی خوشایند نیست اما همه می دانند که ما منتظر اعلام بازگشت رباط به اتحادیه آفریقا جهت کار و سرمایه گذاری در این قاره نمی مانیم.

محمد ششم در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود از سال ۲۰۰۵ گفت: سفرهای اخیرم به برخی کشورهای آفریقایی و پروژه هایی که در این کشورها کلید زدیم، در راستای به اشتراک گذاری تجربیات بودند. ما به دنبال این هستیم که بدون هیچ گونه حس برتری و خودبزرگ بینی و یا حس استعماری تجربیات خود با دیگران تقسیم کنیم.

پادشاه مراکش افزود: همه کشورهای چه دوستان قدیمی و چه جدید به ویژه در شرق آفریقا همگی در مورد حمایت از عضویت مجدد مراکش در اتحادیه آفریقا اتفاق نظر دارند.

وی  در ادامه ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند نمونه ای از همکاری های قوی و همبستگی میان برخی کشورهای آفریقایی را ایجاد کند.

پادشاه مراکش در ادامه این مصاحبه برخی شایعات مبنی بر اینکه پروژه هایی که در ماداگاسکار آغاز شده تنها به نفع مسلمانان است را تکذیب کرد و گفت: این شایعات بی اساس بوده و پروژه های مذکور طبیعتا برای همه ساکنان ماداگاسکار است.

وی در ادامه تاکید کرد: پادشاه مراکش امیرالمومنین است، مومنان به تمامی ادیان، و مراکش هرگز کمپین تبلیغاتی به راه نینداخته و در راستای تحمیل اسلام تلاش نمی کند.

محمد ششم تاکید کرد: اسلام در مراکش میانه رو و گشاده رو است.

پادشاه مراکش روز دوشنبه گذشته سفر خود به کشور ماداگاسکار را آغاز کرد.

وی در کاخ ریاست جمهوری در آنتاناناریوو با رئیس جمهور این کشور دیدار کرده و دو طرف ۲۲ توافقنامه همکاری های دوجانبه به امضا رساندند.

مشخص نیست این سفر چند روز ادامه خواهد داشت.

محمد ششم در این سفر دو پروژه ساخت بیمارستان کودک و مادر و مرکز آموزش حرفه های حوزه گردشگری، ساخت و ساز و تاسیسات عمومی را آغاز کرد.

کلید واژه ها: مراکش ماداگاسکار آفریقا


نظر شما :