سناریوی کوبا تکرار می‌شود

حلب، نقطه آغاز جنگ سرد امریکا و روسیه

۲۱ مهر ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۳۷۷۷ اخبار اصلی خاورمیانه
ناظران بر این اعتقادند که جنگ در حلب شبیه بحران کوبا است، در هر دو بحران، مسکو تلاش می‌کند که نفوذ خود را در برابر غرب افزایش دهد.
حلب، نقطه آغاز جنگ سرد امریکا و روسیه

دیپلماسی ایرانی: شهر حلب به مرکز درگیری های جدید قدرت ها در سوریه تبدیل شده است. شهری که می رود جنگ سرد جدیدی را میان روسیه با ایالات متحده امریکا رقم بزند. دو قدرتی که به طور بی سابقه ای از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی تا کنون به سمت رویارویی با یکدیگر پیش رفته اند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، وزرات امور خارجه روسیه هفته پیش در حساب توئیتری خود نوشت که یکی از سامانه های سپر دفاع موشکی خود از نوع اس 300 را در خاک سوریه مستقر کرده است. این پیامی بود که روسیه در حقیقت به جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید می داد که بعد از تعلیق مذاکرات روسیه و امریکا بر سر سوریه بعد از شکست آتش بس سوریه، تهدید کرده بود که واشنگتن همه گزینه ها را در سوریه در نظر می گیرد.  

در توئیت دیگری وزارت امور خارجه روسیه نوشت: «روسیه همه تدابیر لازم برای حمایت از سربازانش در سوریه در برابر هر گونه حمله احتمالی را در نظر می گیرد برای این که می دانیم امروزه تندروها کمک های خود را از کجا دریافت می کنند.»

در همین راستا روسیه موشک های بالستیک اسکندر را که توانایی حمل کلاهک های هسته ای دارند در کالینگراد، نزدیکترین استان روسیه به لهستان و لیتوانی مستقر کرد. این دو کشور از اعضای پیمان ناتو هستند که روسیه عضویت آنها را در ناتو تهدیدی برای خود می بیند.

کرملین همچنین متهم شده که در حملات اینترنتی ضد حزب دموکرات در ایالات متحده دست داشته است. اتهاماتی که کرملین با بیان "اتهامات بی سابقه هیستریک علیه روسیه" به کاخ سفید واکنش نشان داده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می گوید که ایالات متحده اقدامات خصمانه علیه امنیت ملی روسیه انجام داده است.

با تشدید تنش ها در روابط ایالات متحده امریکا و روسیه، فرانک والتر اشتانمایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت: «این بزرگترین اشتباه است اگر تصور کنیم آن چه امروز شاهدیم جنگ سرد است. امروز با دیروز متفاوت و خطرناک تر است.»

روسیه همچنین در حال بررسی چگونگی بازگشایی پایگاه های نظامی خود در فیلیپین و کوبا است. فیلیپین کشور متحد استراتژیک امریکا بوده که با آمدن رئیس جمهوری جدید در این کشور روابطش با مانیل به سردی گراییده است. کوبا نیز تنها یک صد مایل از ایالات کالیفرنیای امریکا فاصله دارد.

ناظران بر این اعتقادند که جنگ در حلب شبیه بحران کوبا است، در هر دو بحران، مسکو تلاش می کند که نفوذ خود را در برابر غرب افزایش دهد. مساله ای که می تواند به رویارویی روسیه با کل جامعه جهانی منجر شود. جنگ سوریه، اولین عملیات نظامی است که نیروهای روسیه در خارج از خاک روسیه از زمان سقوط حکومت اتحاد جماهیر شوروی در ابتدایی دهه نود از قرن بیستم تا کنون در آن وارد جنگ می شوند.

با وجود ضعفی که دولت باراک اوباما در عرصه جهانی از خود نشان داده است اما غرب همچنان آمادگی ندارد به روسیه اجازه دهد که از نیروی نظامی در خارج از مرزهایش استفاده کند و دایره نفوذ خود را به فراتر از محیط قفقاز گسترش دهد.

هفته گذشته مجلس دومای روسیه به استقرار نیروهای نظامی روسی در سوریه رای داد. این رای سبب شد تا پوتین خیزی بلند برای انجام عملیات گسترده نظامی در سوریه بردارد. ولادیمیر پوتین تلاش دارد قبل از آغاز به کار دولت جدید امریکا تا ابتدای سال آینده میلادی شهر حلب را به طور کامل پس بگیرد.  

کر گیلس، پژوهشگر مرکز پادشاهی بریتانیا در این باره می گوید: «در روسیه احساسی وجود دارد که باید هر چه سریع تر در سوریه کار را تمام کرد. روس ها می دانند که رئیس جمهوری بعدی امریکا تا اندازه اوباما بی تفاوت نخواهد بود، برای همین از هر فرصتی که در برابرشان وجود داشته باشد نهایت استفاده را می برند.»

الکساندر شومولین، پژوهشگر مرکز روسی خاورمیانه در این باره می گوید: «اسد از روسیه کمک خواسته است تا بتواند همه سرزمین سوریه را به طور کامل پس بگیرد، اما پوتین برای این کار آماده نیست.»

این در حالی است که تشدید تنش های دیپلماتیک میان روسیه و امریکا فضا را بیش از پیش نظامی کرده است. شومولین در این باره می گوید: «ژنرال های روسی و سوری در حال حاضر فرش را از زیر پای دیپلمات ها کشیده اند.»

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: سوریه حلب روسیه امریکا جنگ سرد


نظر شما :