آنکارا احتمالا پایگاه اینجرلیک را به روی جنگنده‌های روسی باز کند

۲۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۲:۳۴ کد : ۱۹۶۲۳۳۸ سرخط اخبار

برخی از اعضای مجلس علیای دومای روسیه پیش بینی کردند که آنکارا در قالب طرح مبارزه با تروریسم در سوریه به جنگنده های روسی اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک را بدهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری سیریانیوز، ایگور موروزوف، عضو کمیته امور بین الملل مجلس علیای دومای روسیه گفت: ممکن است به دنبال موافقت سوریه و ایران با استفاده جنگنده های روسی از پایگاه هایشان در حمیمیم (سوریه) و همدان (ایران)، آنکارا نیز پایگاه هوایی اینجرلیک را به روی جنگنده های روسی بگشاید.

از سوی دیگر ویکتور اوزروف، رئیس کمیسیون دفاع و امنیت در شورای فدرال روسیه نیز موافقت آنکارا را با این مساله پس از مذاکرات هفته گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه اش بعید ندانست.

اردوغان در این بر دیدار آمادگی آنکارا برای حمایت از مسکو در فعالیت هایش در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه تاکید کرد. از اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ جنگنده های روسیه از پایگاه هوایی حمیمیم واقع در حومه لاذقیه به عنوان مرکز عملیات نظامی خود علیه داعش در سوریه استفاده می کنند.

ایران نیز به تازگی برای اولین بار در اقدامی بی سابقه با استفاده جنگنده های روسی از پایگاه هوایی همدان موافقت کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز فاش کرد، جنگنده های روسی برای شرکت در عملیات بمباران مواضع تروریست ها در سوریه به پایگاه هوایی همدان در ایران ارسال شده اند.

ار سوی دیگر، برخی گزارش های رسانه ای حاکی از همکاری نظامی میان آنکارا و مسکو در مورد سوریه است.

میخائیل بوگدانف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا نیز اعلام کرد، مسکو از اعلام آمادگی آنکارا برای بررسی عملیات مشترک علیه داعش استقبال می کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که آنکارا آماده بررسی امکان آغاز عملیات نظامی مشترکی با روسیه علیه داعش است.

ترکیه تا این لحظه علاوه بر آمریکا به جنگنده های آلمانی، انگلیسی، قطری و عربستانی اجازه استفاده از پایگاه اینجرلیک را داده است.

کلید واژه ها: جنگنده های روسی


( ۱ )

نظر شما :