پشت پرده جنگ تازه سعودی ها علیه ایران در فضای مجازی

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۰:۲۱ کد : ۱۹۵۹۴۱۴ سرخط اخبار
جدا از ابعاد فنی وقوع حملات متعدد و متقابل هکرهای عربستانی و ایرانی به برخی پایگاه های اینترنتی همدیگر، دلایل پشت پرده چنین رویدادهایی در چارچوب دانش ژئوپلیتیک  فضای مجازی قابل تفسیر است. چرا که امروزه و با پیشرفت تکنولوژی برخی کشورها به دنبال آن هستند تا با دست اندازی به فضای مجازی تحت حاکمیت رقبا، آنها را با چالش های جدیدی روبه رو کنند.
 
به گزارش «تابناک» در روزهای اخیر هکرهایی منتسب به کشور و دولت عربستان اقدام به نفوذ و دست اندازی در برخی پایگاه های اینترنتی و دولتی ایران از قبیل وبسایت مرکز آمار، قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد کشور کردند و از سوی دیگر نیز هکرهای ایرانی در مقام پاسخ  اقدام به دست اندازی در برخی پایگاه های اینترنتی و دولتی عربستان از قبیل سازمان آمار کل عربستان و دانشگاه ملک عبدالعزیز کردند. 
 
فارغ از ابعاد فنی این اتفاق ها و پاسخ به چگونگی وقوع چنین رویدادهایی که در توانایی و حیطه وظایف دانش هایی نظیر مهندسی سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات است؛ اما یکی از دانش هایی که قادر است به چرایی وقوع این رویداد پاسخ دهد، دانش ژئوپلیتیک فضای مجازی است. چرا که در  این اقدامات و رقابت های مجازی، دو کشور به نوعی به دنبال یک رقابت و جنگ ژئوپلیتکی هستند که نشانه های آن را به خوبی در قالب دانش ژئوپلیتیک فضای مجازی می توان مشاهده و دنبال کرد.
 
همانند گذشته که تسلط بر دریاها و خشکی ها اهمیت فوق العاده ای داشت، امروز نیز تسلط بر امواج، کنترل شبکه های اینترنتی، جاسوسی و نفوذ در پایگاه های اینترنتی و... می تواند علاوه بر تسلط سیاسی و اقتصادی به نوعی تسلط فرهنگی نیز منجر شود و از این رو هر اقدامی که در راستای حمله و نفوذ در پایگاه های اینترنتی بازیگران سیاسی رقیب رخ دهد به نوعی آغازی بر رقابت ژئوپلیتیک مجازی میان کشورهاست.
 
به بیان بهتر امروزه و با پیشرفت تکنولوژی مفهوم قدرت و عناصر تشکیل دهنده آن را می توان به عنوان ابزار و هدف اساسی در عملکردهای سیاسی جوامع و کشورها دانست که به نسبت زیادی در ارتباط  مستقیم با میزان توسعه و پیشرفت کشورها در زمینه فناوری های الکترونیکی و فضای مجازی نمود و بروز عملی یافته است. امروزه شبکه اینترنت و فضای مجازی شاخص و انعکاس قدرت برتر کشورهایی است که  آن را به وجود آورده اند  و آن را مدیریت می کنند. زیرا بدون دانش، علم  و فناوری و نیز توان اقتصادی امکان چنین اقداماتی وجود ندارد. 
 
نکته ای که در رابطه با رقابت های بازیگران سیاسی بین المللی در چارچوب ژئوپلیتیک فضای مجازی قابل اشاره است، آن است که در عصر فناوری اطلاعات و در جنگ نرم سایبری کشورهای مختلف تلاش می کنند با استفاده از فناوری های مبتنی بر اینترنت مانند ایمیل، وبلاگ، وب سایت و شبکه های اجتماعی و با توانمندی هایی نظیر هک و نفوذ، خرابکاری و اختلال در پایگاه های اطلاع رسانی و اطلاعاتی رقبای ژئوپلیتیکی به نوعی برتری جویی خود را  نسبت به دشمن یا رقبای ژئوپلیتیکی به تصویر بکشند. 
 
در همین رابطه «جوزف نای» دانشمند و تحلیل گر سرشناس آمریکایی که اصطلاح «قدرت نرم» به نام او به ثبت رسیده است، معتقد است: «قدرت در عصر اطلاعات جهانی به یک بازی شطرنچ پیچیده شباهت دارد. در رأس آن قدرت نظامی است. در میانه ی آن قدرت اقتصادی قرار دارد و در انتهای آن نیز که بازیگران متنوع و فرامرزی وجود دارند، قدرت نرم و سایبری وجود دارد که از جمله بازیگران آن راهزنان و هکرهای اینترنتی هستند. کسانی که هدف اصلی آنها آن است که عملیات های اینترنتی رقبا را مختل می کنند.»
 
اکنون با وقوع چندین حمله متقابل هکرهای ایرانی و عربستانی به پایگاه های اینترنتی دولتی یکدیگر و با علم بر اینکه دو قدرت منطقه ای خاورمیانه یعنی  ایران و عربستان در بهترین شرایط رقیب ژئوپلیتیکی یکدیگر هستند، می توان ادعا کرد که حمله هکرهای عربستانی به پایگاه های اینترنتی و دولتی ایران و اقدام متقابل هکرهای ایرانی دقیقاً در چارچوب جنگ نرم و رقابت ژئوپلیتیک فضای مجازی قابل تفسیر و تبیین است. 
 
به دیگر سخن هکرهای منتسب به دولت و کشور عربستان در اقدام خرابکارانه خود به نوعی اهداف اصلی و پشت پرده دیگری نظیر به رخ کشیدن توانمندی علمی، تکنولوژیکی و اقتصادی خود را داشتند و این اقدام آنها نیز در کنار سایر اقدامات ضد ایرانی آنها در فضای واقعی در راستای ایجاد چالش های جدید برای دولت و ملت ایران قابل تفسیر است.
 
نکته دیگری نیز که در رابطه با رقابت های فضای مجازی ایران و عربستان می توان به آن اشاره کرد آن است که رقابت های پیشین این دو کشور در عرصه های سیاسی، نظامی و... که با آفرینش چالش های عدیده ای از سوی عربستان برای ایران در فضاهای جغرافیایی مختلف نظیر شرق دریای مدیترانه، جنوب شرق ایران، خلیج فارس و... ادامه دارد و اخیراً نیز در رابطه با مناسک حج نیز نمود و بروز یافت، این بار توسط حاکمان آل سعود در چارچوب جنگ سایبری به رخ کشیدن قدرت نرم پدیدار شد. 
 
عربستانی ها با این اقدام خود به دنبال آن بودند، تا به جامعه جهانی بگویند ما در عرصه تکنولوژی و دانش های جدید نیز  توانمندی های بالایی داریم و نسبت به ایران از دست برتر برخوردار هسیتم. موضوعی که البته با حملات به هنگام و هوشمندانه سایبری برخی فعالان فضای مجازی ایران که  به هک شدن پایگاه های اینترنتی مهم و دولتی عربستان نظیر مرکز آمار و دانشگاه عبدالعزیز منجر شد، پاسخ داده شد و مانند بسیاری از چالش آفرینی های ضد ایرانی عربستان عقیم ماند.

کلید واژه ها: فضای مجازی پایگاه های اینترنتی ژئوپلیتیک و دولتی ژئوپلیتیک فضای ژئوپلیتیک فضای مجازی


نظر شما :