روسف معاونش را به کودتا علیه خود متهم کرد

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۵۸۰۵۱ سرخط اخبار

رئیس جمهوری برزیل در آستانه استیضاح در کنگره که برای یکشنبه آتی برنامه ریزی شده، علنا معاون خود را یک "خائن و کودتاچی" توصیف کرد که برای رسیدن به قدرت تلاش می کند. افشای سخنرانی جنجالی معاون روسف که برای بعد از عزل رهبر برازیلیا آماده شده بود، ابعاد تازه ای به بحران سیاسی این کشور داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیلما روسف ، رئیس جمهوری برزیل در سخنرانی تند خود گفت: اگر تاکنون تردیدی وجود داشت که تمام اعتراضات به من یک کودتاست، الان دیگر چنین شکی وجود ندارد.

اشاره روسف به درز سخنان میشل تمر، معاون رئیس جمهوری برزیل بود که در آن وی در حال تمرین کردن یک سخنرانی برای زمانی است که روسف استیضاح شده و از قدرت کنار رفته است.

پیشتر گفته شده بود که اگر روسف از قدرت برکنار شود، معاون وی تا پایان دوره ریاست جمهوری وی قدرت را به دست می گیرد.

روسف عنوان داشت: نقاب توطئه گران افتاده است. ما در زمانی عجیب و نگران کننده زندگی می کنیم؛ زمان طرح ریزی برای کودتا و وانمود کردن و خیانت. الان مشخص شده که دو رهبر کودتا با قصد قبلی با یکدیگر کار می کنند.

گرچه روسف علنا از هیچ فردی نام نبرد اما اشاره وی به میشل تمر و رئیس مجلس سفلی کنگره برزیل بود. تمر به فرض اینکه روسف از قدرت کنار می رود، مشغول آماده کردن متن سخنرانی احتمالی خودش بوده است.

رئیس جمهوری برزیل به سختی برای نجات ریاست جمهوری اش از اتهامات وارده از جمله دستکاری حساب های دولتی برای سرپوش گذاشتن بر روی رکود در دوران انتخابات مجدد سال 2014 تلاش می کند.

روز دوشنبه یک کمیته کنگره برزیل به ادامه روند استیضاح روسف رای مثبت داد و این بدین معناست که یک رای گیری باید در مجلس سفلی انجام شود و اگر نظر آنها هم مثبت بود، رای گیری نهایی در سنا انجام می شود. پس از آن روسف برای یک دوره 180 روزه و با هدف دادگاهی شدن از قدرت عزل می شود و احتمالا معاون وی جانشین خواهد شد.

رای گیری مجلس سفلی قرار است ساعت دو ظهر روز یکشنبه به وقت محلی انجام شود و احتمالا نتایج آن عصر همان روز اعلام می شود. اگر نظر مجلس سفلی مخالف استیضاح باشد، روسف به کار خود ادامه خواهد داد.

کلید واژه ها: روسف برزیل جمهوری برزیل استیضاح


نظر شما :