نخست‌وزیر فنلاند خانه‌اش را به پناهجویان می‌دهد

۱۵ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۲ کد : ۱۹۵۱۶۸۰ سرخط اخبار

نخست وزیر فنلاند در اقدامی بی سابقه اعلام کرد که خانه شخصی اش را آماده سکونت پناهجویان می کند. یوحا سیپیلا گفت مایل بود سهم خود را در کمک به آوارگان ادا کند. او مردم کشورش را نیز به پیروی از این روش فراخواند.
 
به گزارش دویچه وله، رئیس دولت فنلاند روز شنبه (پنجم سپتامبر/۱۴ شهریور) در گفت وگو با شبکه تلویزیونی این کشور از تصمیم خود برای اسکان پناهجویان در خانه شخصی اش خبر داد. یوحا سیپیلا گفت هر کس باید سهمی در کمک رسانی به آوارگان ادا کند.

خانه نخست وزیر فنلاند در شمال این کشور قرار دارد. سیپیلا گفته که از این خانه در حال حاضر استفاده چندانی نمی کند زیرا به دلیل وظایف دولتی، اغلب به همراه خانواده در هلسینکی به سر می برد. آماده سازی این خانه برای سکونت پناهجویان، تا آخر سال میلادی (سه ماه دیگر) انجام می شود.

سیپیلا ۵۵ سال دارد و از ماه مه سال ۲۰۱۵ به مقام نخست وزیر فنلاند رسیده است. دولت ائتلافی فنلاند از حزب لیبرال، متعلق به سیپیلا و حزب عوام گرای «فنلاندی ها» تشکیل شده است.

سیپیلا با اشاره به آن که فنلاند کشوری چند فرهنگی است، فنلاندی ها را به حمایت از پناهجویان فراخواند. او ابراز امیدواری کرد که کلیسا و نهادهای داوطلب و افتخاری نیز به کمک آوارگان بشتابند.

نخست وزیر فنلاند در واکنش به درخواست اتحادیه اروپا برای تقسیم متوازن پناهجویان در کشورهای عضو نیز بیانیه ای داده و بر انجام داوطلبانه این دعوت تاکید ورزیده است.

از چند هفته پیش تا کنون، کشورهای عضو اتحادیه اروپا درگیر کشمکش بر سر پذیرش پناهجو در خاک خود و سهمیه بندی شمار آوارگان هستند. قرار است وزیران خارجه اتحادیه روز شنبه در لوگزامبورگ جلسه ای ویژه به این منظور برگزار کنند. انتظار نمی رود این نشست نتیجه ای در بر داشته باشد.

بر همین اساس، درخواست تشکیل اجلاس ویژه ای در سطح سران کشورهای اتحادیه برای رسیدگی به بحران پناهجویی پیوسته رساتر می شود.

فنلاند در سال گذشته تنها ۳۶۲۰ مورد تقاضای پناهندگی داشته است. این رقم در مقایسه با کشور همسایه یعنی سوئد با ۸۰ هزار تقاضا، بسیار ناچیز به نظر می رسد. دولت فنلاند حساب می کند که تعداد متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۵ در این کشور به ۳۰هزار نفر برسد.

کلید واژه ها: فنلاند سیپیلا


نظر شما :