مذاکره‌کنندگان به کمک دولت اوباما می‌آیند

لابی سفرای اروپایی برای موافقت کنگره با توافق

اروپایی‌ها یک پیام واضح دارند: توافق ایران یک توافق بین‌المللی است و کاردستی اوباما نیست که مورد تمسخر جمهوری‌خواهان قرار بگیرد.
لابی سفرای اروپایی برای موافقت کنگره با توافق

نویسنده: مایکل کراولی

دیپلماسی ایرانی: یک مرد بریتانیایی، یک فرانسوی شیک و یک آلمانی با موهای مرتب و عینک سیاه کسانی هستند که به کپیتول هیل می روند. در حالی که دولت اوباما در حال ارائه توافق هسته ای با ایران به کپیتول هیل است، از مشاوره سفرای ارشد اروپایی در واشینگتن استقبال می کند.

مقامات دولت اوباما در حالی برای ارائه توافق مشغول تردد به کنگره هستند که به همکاری با سفرای سه کشور اروپایی -بریتانیا، فرانسه و آلمان- که آنها هم توافق را امضا کرده اند می پردازند. این مثلت دیپلماتیک که به «E3» معروف است، برای متقاعد کردن اعضای بدبین کنگره به کمک دولت خواهد آمد. آنها یک پیام واضح دارند: توافق ایران یک توافق بین المللی است و کاردستی اوباما نیست که مورد تمسخر جمهوری خواهان قرار بگیرد.

پیتر وستماکوت، سفیر بریتانیا روز سه شنبه پس از دیدار با سناتورها به پولیتیکو گفت: «ما فکر می کنیم که مهم است افرادی که قصد رای دادن به توافق را دارند، متوجه شوند که این توافق تنها بین دولت آمریکا و ایران نیست. دیگر کشورها هم جزئی از این توافق هستند، کشورهایی که گروه 1+5 نامیده می شوند هم همین دیدگاه را دارند و فکر می کنند که این راه درست است.»

مقامات اروپایی امیدوارند که به اعضای کنگره یادآوری کنند که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه هم از این توافق حمایت می کنند، تا از این طریق بتوانند هرگونه تلاش حزبی برای مخالفت با بزرگترین دستاورد رئیس جمهور باراک اوباما در زمینه سیاست خارجی را خنثی کنند.

مارکوس کناف، سخنگوی سفارتخانه آلمان در واشینگتن در این باره می گوید: «برای این که اظهار نظرهای اعضای جمهوری خواه کنگره مغرضانه و حزبی نباشد، لازم است که دیدگاه های سه کشور اروپایی به اطلاع آنها برسد.» به همین منظور اخیراً پیتر ویتیگ، سفیر آلمان میزبان چند تن از اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان در محل اقامتش بوده است. لیست این میهمانان شامل نمایندگان اریک پائولسن، چارلز بوستانی، مارتا مک سالی و الیس استفانیک می شود.

وستماکوت، ویتیگ و ژرارد آرود، سفیر فرانسه هم دیدار مشترکی با سناتور باب کورکر، ریئس کمیته روابط خارجی سنا داشتند، دیداری که آرورد آن را «ابراز محترمانه عقاید» نامید. وستماکوت پیش بینی کرده است که این ماه با چند تن از دیگر نمایندگان و سناتورها درباره بحث بر سر توافق دیدار کند. منابع می گویند که دیپلمات های مسکو و پکن که روابط خوبی با ایالات متحده ندارند، نقش چندان آشکاری در توضیح توافق ندارند.

اروپایی ها در رقابت با ران درمر، سفیر اسرائیل هستند. درمر دیدارهای متعددی با چندین تن از اعضای مجلس نمایندگان و سنا داشته است و به آنها می گوید که دولت درباره تبعات مخالفت با توافق مبالغه کرده است.

براساس لایحه ای که توسط کنگره در ماه مارس تصویب شد، مجلس نمایندگان و سنا می توانند رای موافقت یا مخالفت به توافق هسته ای بدهند. اگر کنگره رای مخالف به توافق دهد و تحریم های ایالات متحده را حفظ کند، اوباما مطمئناً این لایحه را وتو خواهد کرد. برای شکستن وتوی رئیس جمهور به دو سوم آرای مجلس نمایندگان و سنا نیاز است. دولت خوشبینی محتاطانه ای درباره توانایی خودش در دفاع از توافق دارد، اما مخالفان معتقدند که از شانسی واقعی برای نابودی توافق برخوردارند. رای گیری در این رابطه در اواسط سپتامبر برگزار خواهد شد.

اروپایی ها همکاری نزدیکی با وزارت خارجه آمریکا دارند و بحث آنها هم همانند اوباما و کری بر این موضوع استوار است که هیچ جایگزین واقع گرایانه ای درباره توافق ایران وجود ندارد و تنها جایگزین، مواجهه خطرناک با ایران است. وستماکوت در این باره می گوید: «نکته اصولی که می خواهم به این افراد بگویم این است که توافق توسط شش دولت مورد مذاکره و موافقت قرار گرفته است و ما نباید فکر کنیم که جایگزین بهتری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای وجود دارد.»

منبع: پولیتیکو/ مترجم: حسین هوشمند 

کلید واژه ها: كنگره توافق هسته اي جمهوریخواهان


نظر شما :