کاخ سفید در تلاش برای جلب حمایت دموکرات‌ها از توافق

در جلسه خصوصی اوباما با نمایندگان چه گذشت؟

اوباما در جبهه‌های مختلف در حال فشار آوردن به دموکرات‌ها است: فرستادگانی را برای ارائه گزارش به کپیتول هیل می‌فرستد، قانونگذاران را برای بازی گلف دعوت می‌کند و شخصاً چندین ساعت را صرف تماس تلفنی و دیدار با قانونگذاران می‌کند.
در جلسه خصوصی اوباما با نمایندگان چه گذشت؟

نویسنده: لورن فرنچ

دیپلماسی ایرانی: بیست نماینده دموکرات مجلس نمایندگان که چهارشنبه شب در اتاق آبی کاخ سفید با رئیس جمهور باراک اوباما ملاقات کردند، چهره ای از اوباما دیدند که تا حالا آن را مشاهده نکرده بودند: متعهد، رک و کمی شخصی. اوباما در زمینه توافق هسته ای با ایران به سوالات تند و تیز قانونگذاران پاسخ می داد. اما برای رئیس جمهوری که به سختی می تواند در زمین سیاسی بازی کند، دفاع از بزرگترین دستاورد سیاست خارجی اش بسیار حیاتی است.

براساس گفته های چندین نفر از قانونگذارانی که در این جلسه حضور داشتند، اوباما به نمایندگان گفته است در رابطه با حمایت از این توافق خلع سلاح، «مدیون من» هستید. وی در این دیدار گفته که خواهان حمایت آنها از توافق ایران است.

نماینده پیتر ولش که حامی توافق است در این باره می گوید: «این مشتاقانه ترین حالتی بود که از رئیس جمهور تاکنون دیده بودم.» نماینده جرود نادلر (دموکرات از نیویورک) هم می گوید که اوباما به قانونگذاران گفته است: «این بسیار مهم است که شما براساس اعتقاد راسختان و نه سیاست به این توافق رای بدهید.»

تمرکز رئیس جمهور این است که بتواند آرای مورد نیاز دموکرات ها برای حفظ حق وتوی خودش را کسب کند.  وی شب بخیر گفتن به دخترانش، ساشا و مالیا را به خاطر جلسه با قانونگذاران و پرسش و پاسخ درباره توافق به تعویق انداخت. اکثریت دموکرات های مجلس نمایندگان چهارشنبه گذشته به کاخ سفید رفتند، اما حدود 20 نفر مجدداً برای شنیدن سخنان اوباما و اعضای کابینه به کاخ سفید بازگشتند.

قانونگذاران می گویند در طول هفت سال ریاست جمهوری اوباما سابقه نداشته است وی درباره پیروزی در مساله ای سیاسی چنان به قانونگذاران اولویت بدهد. اوباما در جبهه های مختلف در حال فشار آوردن به دموکرات ها است: فرستادگانی را برای ارائه گزارش به کپیتول هیل می فرستد، قانونگذاران را برای بازی گلف دعوت می کند و شخصاً چندین ساعت را صرف تماس تلفنی و دیدار با قانونگذاران می کند تا به سوالات آنها در خصوص توافق پاسخ دهد.

نماینده جکی اسپییر در این رابطه می گوید: «وی در رابطه با این موضوع بسیار فعال است و احتمالاً این یکی از مهمترین لحظاتی است که من در کنگره داشته ام. ما در اتاق آبی نشسته بودیم و رئیس جمهور حدوداً دو ساعت برای ما وقت گذاشت و به تمام سوالات ما با جزئیات، وضوح و ترغیب پاسخ گفت.»

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان که حامی قاطع توافق است، نشست چهارشنبه شب در کاخ سفید را ترتیب داده بود. این اتفاق در شبی رخ داد که قانونگذاران برای سپری کردن تعطیلات تابستانی طولانی واشینگتن را ترک می کنند و در این زمان با فشار بسیاری زیادی برای مخالفت با توافق روبه رو خواهند شد.

یکی از دموکرات ها در این رابطه می گوید: «این کاخ سفید متفاوتی است. اوباما در این زمینه به طور متفاوتی در حال کار کردن است که پیش از این ندیده بودم.» اوباما از دموکرات ها خواسته است تا حمایتشان از توافق را به صورت علنی اعلام کنند. تعدادی از آنها هم این نصیحت را گوش دادند. نماینده دن کیلدی از میشیگان که در جلسه کاخ سفید حضور داشت روز پنجشنبه اعلام کرد که به توافق رای مثبت خواهد داد.

اما در مقابل جمهوری خواهان زمانی که ماه سپتامبر از تعطیلات تابستانی برگردند، به طور متحد رای منفی به توافق خواهند داد. به همین دلیل اوباما نیاز به رای دموکرات های مجلس نمایندگان دارد تا رای وتویش حفظ شود. پلوسی روز پنجشنبه اعلام کرد که «من به خاطر ماهیت توافق مطمئنم که آرای کافی را در اختیار داریم.»

اوباما در دیدار خصوصی که با دموکرات های مجلس نمایندگان در کاخ سفید داشت به آنها توصیه کرد تا تحت تاثیر فشارهای سیاسی قرار نگیرند. این درحالی است که گروه های مخالف توافق قصد دارند در جریان تعطیلات ماه آگوست، 40 میلیون دلار از طریق تبلیغات تلویزیونی برای مخالفت با توافق هزینه کنند. این پول و فشار سیاسی گروه هایی همچون آیپک، قانونگذاران را تحت فشار قرار می دهد.

منبع: پولیتیکو/ مترجم: حسین هوشمند  

کلید واژه ها: باراك اوباما كنگره توافق هسته اي دموكرات


نظر شما :