درخواست طالبان پاکستان از مسلمانان میانمار

۱۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۲۰:۴۵ کد : ۱۹۴۸۵۷۴ سرخط اخبار
طالبان پاکستان از مسلمانان میانمار خواست تا قیام کرده و با حاکمان کشورشان مبارزه کنند. آنها همچنین گفته اند که منابع و پایگاه های آموزشی طالبان برای کمک به آنها برای "به دست گرفتن شمشیر" آماده است.

به گزارش ایسنا، احسان الله احسان، سخنگوی جناح تندروی جماعت الاحرار، جنبش تحریک طالبان پاکستان گفت که آنها با مسلمانان گرفتار روهینجا در میانمار ابراز همدردی می کنند. میانمار از به رسمیت شناختن 3 / 1 میلیون روهینجایی به عنوان شهروند خودداری می کند و محدودیت های زیادی از جمله در رابطه با گسترش خانواده، تحرکات و دسترسی به شغل علیه آنها اعمال کرده است.

ایالت فقیر راخین در غرب میانمار به انبار باروت تنش میان اکثریت بودایی و روهینجایی ها تبدیل شده است که بسیاری از آنها در کمپ های آوارگان زندگی می کنند. این اتفاق عمدتا پس از وقوع ناآرامی های مرگبار در سال 2012 رخ داد.

سخنگوی طالبان در پیامی صوتی و با استفاده از نام قدیم میانمار گفت: من به جوانان "برمه" می گویم که شمشیر به دست بگیرید و در راه خدا قیام کنید. هیچ تردیدی نیست که خدا با ماست. مراکز آموزشی ما، منابع، مردم و هر چیز دیگری برای آسانتر کردن کار شما فراهم است.

حدود چهار درصد از جمعیت 51 میلیون نفری میانمار را مسلمانان تشکیل می دهند.

تحریک طالبان پاکستان عامل کشته شدن هزاران تن از مردم در جریان درگیری های خونین علیه این کشور از سال 2007 هستند اما به ندرت برای فعالیت در خارج از مرزها تمایل نشان داده است. اما مساله مسلمانان روهینجا افکار عمومی را در پاکستان تحریک کرده است.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان کمیته ویژه ای را با هدف تبیین این مساله که پاکستان چه کار می تواند برای روهینجایی ها انجام دهد، تشکیل داده است. در جریان تظاهرات روز یکشنبه در مرکز شهر مولتان هم پرچم میانمار سوزانده شد. سخنگوی طالبان پاکستان گفت که "تظاهرات اعتراضی، راهپیمایی و محکوم کردن" تاثیر اندکی دارد و تنها "جهاد" منجر می شود تا حاکمان میانمار به این مساله توجه کنند.

کلید واژه ها: طالبان پاکستان


نظر شما :