حضور پوتین و اولاند در مراسم یادبود کشتار ارامنه

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۵:۱۵ کد : ۱۹۴۶۹۱۷ سرخط اخبار
مراسم یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی در ارمنستان با حضور سران و مقام های کشورهای مختلف جهان در ایروان، پایتخت این کشور برگزار شده است. 

در این مراسم روسای جمهوری فرانسه، روسیه، قبرس و صربستان و هیات هایی از کشورهای دیگر حضور داشتند.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان در مراسم امروز گفت: "شناسایی نسل کشی، ادای دین به مردم ارمنستان و شهیدان ما نیست. شناسایی نسل کشی پیروزی وجدان انسانی و عدالت بر نفرت و نامداراگری است." 
 
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در این مراسم گفته است که کشتار ارامنه باید به عنوان 'نسل کشی' ارامنه مورد شناسایی قرار گیرد. 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز گفت جهان باید هر کاری بکند تا مانع از تکرار رویدادهای فاجعه بار سال ۱۹۱۵ شود. آقای پوتین افزود کشورش عزادار قربانیان "نسل کشی" ارامنه است و گفت "هیچ توجیهی برای کشتار جمعی انسان ها وجود ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد." 

روسیه و فرانسه از جمله کشورهایی هستند که کشتار ارامنه را به عنوان نسل کشی پذیرفته اند. 
 
ارمنستان می گوید حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند. 

ارمنستان خواهان شناسایی رسمی این کشتار به عنوان نسل کشی است اما ترکیه اتهام نسل کشی و کشتار برنامه ریزی شده صدها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را نمی پذیرد. 

ترکیه کشته شدن این تعداد ارمنی را رد می کند و می گوید گروهی از ارامنه و ترک ها در شرایط بحرانی ناشی از جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند. 
 
طی روزهای اخیر شماری از کشورها و نهادها این کشتار را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته اند. پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در مراسمی در واتیکان با استفاده از عبارت نسل کشی باعث خشم ترکیه شد. 

نمایندگان مجلس اتریش در قطعنامه مشترکی، کشتارهای سال ۱۹۱۵ را 'نسل کشی' خوانده و یک دقیقه به یاد کشته شدگان سکوت کردند. 

یوآخیم گاوک رئیس جمهوری آلمان نیز کشتار ارامنه به دست ترک های عثمانی را "نسل کشی" توصیف کرده است. آلمان و اتریش در زمان جنگ جهانی اول از متحدان امپراتوری عثمانی بودند و این برای اولین بار است که این دو کشور از این واژه استفاده می کنند. 
 
مجلس بلغارستان، نیز برای اولین بار امروز در قطعنامه ای کشتارهای سال ۱۹۱۵ را "کشتار جمعی" خوانده است. 

در نقاط مختلف جهان مراسمی برای بزرگداشت کشته شدگان برگزار شده است. در ایران در شهرهای تهران، اصفهان و تبریز مراسمی در این خصوص برگزار شد. در تهران، در برابر سفارت ترکیه در ایران، تجمعی برگزار شده است. 

در ترکیه نیز چندین مراسم برگزار خواهد شد. در یکی از این مراسم ولکان بوزکر، وزیر اتحادیه اروپای ترکیه در مراسم یادبود کلیسای حضرت مریم استانبول شرکت کرد. 
 
روز ۲۴ آوریل سال ١٩١٥ چند صد تن از اعضای برجسته جامعه ارامنه ساکن قسطنطنیه (استانبول امروز)، پایتخت امپراتوری عثمانی، بازداشت شدند و بسیاری از آنان به قتل رسیدند. ارامنه این روز را آغاز نسل کشی ارامنه می دانند و هر ساله، مراسمی را به یادبود آن برگزار می کنند. 

دولت ترکیه می گوید در جریان درگیری ها و جنگ داخلی صد سال پیش، بین سیصد تا پانصد هزار ارمنی و دست کم به همین تعداد ترک جان خود را از دست داده اند، اما این وقایع ارتباطی به وابستگی دینی و نژادی آنان نداشته است. 
 
همزمان با مراسم یادبود کشتار ارامنه، دولت ترکیه هم امروز جمعه مراسمی را به مناسبت یکصدمین سالگرد آغاز نبرد گالیپولی برگزار می کند. قرار است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و تعدادی از مقامات خارجی از جمله ولیعهد بریتانیا، روسای جمهوری چند کشور منطقه و نخست وزیران استرالیا و زلاندنو در این مراسم شرکت کنند. 

نبرد گالیپولی در روز ٢٥ آوریل سال ١٩١٥ با حمله مشترک نیروی دریایی روسیه، فرانسه و بریتانیا به شبه جزیره گالیپولی در شمال تنگه داردانل آغاز شد و هدف از آن، تسلط بر این تنگه و پیشروی و تصرف پایتخت امپراتوری عثمانی بود. 

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان ترکیه را متهم کرده که برای "منحرف کردن توجه جهانی" از سالگرد کشتار ارامنه، مراسم نبرد گالیپولی را امروز برگزار کرده است.

کلید واژه ها: ارامنه نسل کشی عثمانی کشتار ارامنه امپراتوری عثمانی گالیپولی ارمنستان


( ۱ )

نظر شما :