روانچی: ما دنبال مخفی کاری و سلاح نیستیم

۳۱ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۱:۵۲ کد : ۱۹۴۶۷۳۹ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما دنبال مخفی کاری و سلاح نیستیم و با چشمان باز در مذاکرات حضور داریم، تصریح کرد: اینکه گفته می شود بعد از ۱۰ سال درباره تحقیق و توسعه مذاکره می کنیم، به هیچ وجه صحت ندارد.

به گزارش فارس، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای امروز (دوشنبه) در نشست «بررسی مذاکرات هسته ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی» با حضور منتقدان و موافقان در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن قدردانی از زحمات تیم مذاکره کننده قبلی، یاد شهدای هسته ای را گرامی داشت و تصریح کرد: ما دنبال مخفی کاری و سلاح نیستیم. در این مذاکرات می خواهیم تحریم های غیرقانونی و ظالمانه برداشته شود.

معاون وزیر خارجه درباره انتقاد مطرح شده مبنی بر اینکه این مذاکرات برد - برد نیست بلکه برد - باخت است با ذکر این نکته که ما در مذاکرات هسته ای در یک فضای بده بستان هستیم، یادآور شد: هنر این است که در چارچوب خطوط قرمز با حفظ منافع و در راستای دستاوردها و خون شهدا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم و این یک مذاکرات برد - برد است.

وی افزود: در یکی دو ماه آینده مذاکرات سخت و پیچیده ای پیش رو داریم. نمی توان قطعی گفت که به توافق می توانیم دست یابیم چون طرف مقابل ممکن است بازی دربیاورد، اما ما چشمانمان باز است و با حمایت های مقام معظم رهبری، مردم و رئیس جمهور حرکت می کنیم.

وی همچنین از منتقدان که در این مدت پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کردند تشکر کرد.

روانچی در واکنش به اینکه گفته می شود بیانیه لوزان زمینه ساز حمله نظامی به ایران است که از سوی یکی از منتقدان بیان شد، خاطرنشان کرد: این کاملا توهین آمیز است و این بیانیه اصلا برخلاف امنیت ملی کشور نیست.  

وی با طرح این سؤال که آیا وزیر امور خارجه کشورمان به دنبال توافقی است که احتمال حمله نظامی به کشور را افزایش دهد؟ گفت: بیایید یک بار دیگر بیانیه را بخوانیم نه فکت شیت آمریکایی را.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا فقط تحریم های هسته ای لغو می شود و تحریم های دیگر باقی می ماند؟ نیز تصریح کرد: در مذاکرات فقط درباره موضوع هسته ای گفت وگو می کنیم و تمامی تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای در صورت حصول توافق لغو خواهد شد. ما از ابتدا هم نمی خواستیم درباره موضوعات دیگر مثل حقوق بشر صحبت کنیم، طبیعی است که تنها در این مذاکرات، تحریم های هسته ای لغو شود.

وی تصریح کرد: ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم مذاکرات وارد مباحث غیر هسته ای شود و در صورت حقوق توافق تمام تحریم های هسته ای آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت لغو می شود.

روانچی همچنین در پاسخ به انتقاد دیگری مبنی بر اینکه به نظر می رسد هدف از مذاکرات تنها دستیابی به توافق است، گفت: واقعاً هدف ما رسیدن به توافق در هر شرایطی نیست. فکر می کنم اگر طرف مقابل زیاده خواهی نکند می توانیم به توافق دست یابیم.

معاون وزیر خارجه در خصوص صدور قطعنامه شورای امنیت تحت فصل ۷ منشور در صورت حصول توافق نیز عنوان کرد: برای لغو قطعنامه های گذشته، باید قطعنامه ای در چارچوب ماده 41 فصل 7 صادر شود و در ماده 41 بحث استفاده از زور مطرح نیست. تصویب این قطعنامه برای این است که اولا قطعنامه های قبلی را لغو کنیم و ثانیا تعهدات طرف مقابل لازم الاجرا باشد و بعد از آن پرونده ایران عادی خواهد شد.

روانچی درباره بحث تحقیق و توسعه R&D و اینکه برخی می گویند بعد از ۱۰ سال باید دوباره درباره تحقیق و توسعه مذاکره کنیم نیز تصریح کرد: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد. اگر به توافق رسیدیم متن آن را منتشر می کنیم. ما با مردم روراست هستیم و همانطور که متن توافقنامه ژنو را منتشر کردیم، متن توافق جامع (برجام) را نیز منتشر خواهیم کرد.

وی گفت: ما بعد از ۱۰ سال درباره تحقیق و توسعه هیچ مذاکره ای نخواهیم داشت.

روانچی در پایان با بیان اینکه از مردم التماس دعا داریم، گفت: امیدواریم هر چه رضای خداست در ادامه مسیر رخ دهد.


نظر شما :