هنیه: به دنبال روابط ثابت با عربستان هستیم

۰۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۴۳۵۵۶ سرخط اخبار

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد این جنبش دنبال روابط دائمی و ثابت با تمامی دولت های عربی و در رأس آن، عربستان سعودی است.

به گزارش فارس، «اسماعیل هنیه» معاون ریاست دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» اعلام کرد این جنبش به دنبال روابط دائمی و ثابت با عربستان سعودی است.

هنیه در ادامه اظهارات خود که پایگاه «البیان» نزدیک به حماس آن را منتشر کرد،  افزود حماس درگذشت «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان را در چهارچوب آنچه روابط طبیعی و وظیفه انسانی و اسلامی خواند، تسلیت گفت. وی ادامه داد: به دنبال روابط دائمی و ثابت با تمامی دولت های عربی و در رأس آنها عربستان هستیم.

معاون ریاست دفتر سیاسی تصریح کرد: روابط میان ملت فلسطین و حماس از یک جهت و عربستان سعودی از جهت دیگر عمیق و طولانی مدت است.

روابط میان حماس و سعودی کمی قبل از انقلاب های عربی به سردی گرایید زیرا حماس به سمت «محور بازدارنده» متشکل از ایران، سوریه و حزب الله لبنان رفت و در مقابل از آنچه «محور اعتدال» خوانده شد، یعنی متشکل از عربستان، امارات، اردن و مصر (در دوره «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق که در سال 2011 خلع شد) بود، دور شد. علاوه بر این، عربستان سعودی به حماس به عنوان امتداد جماعت «اخوان المسلمین» می نگریست.

«عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سابق عربستان، روز جمعه 23 ژانویه (3 بهمن) در سن 91 سالگی به دلیل کهولت سن و بیماری تنفسی، پس از سه هفته بستری شدن در بیمارستان، در ریاض درگذشت.

طبق گزارش دیوان سلطنتی این کشور، وی بامداد جمعه درگذشت و ولی عهد او «سلمان بن عبدالعزیز» شاه شد و «مقرن بن عبدالعزیز» به ولی عهدی رسید.

کلید واژه ها: حماس


نظر شما :