حمله سایبری به یک راکتور هسته‌ای

۰۲ دی ۱۳۹۳ | ۲۰:۵۴ کد : ۱۹۴۲۲۲۷ سرخط اخبار

بر اساس اعلام دولت کره جنوبی، سیستم اپراتور یکی از نیروگاه های هسته ای این کشور هک شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت کره جنوبی و شرکت هسته ای هیدرو کره جنوبی (KHNP) رسما هک شدن اپراتور مرکزی یکی از نیروگاه های هسته ای این کشور را تایید کردند.

بنا بر گفته مقامات، طی این اقدام بخشی از اطلاعات موجود در سیستم کامپیوتر این نیروگاه به سرقت رفته است اما هیچگونه خطری تجهیزات هسته ای کره جنوبی که 23 راکتور هسته ای را شامل می شود تهدید نمی کند.

این در حالی است که پیشتر آمریکا، کره شمالی را متهم به حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز کرده بود. کارشناسان هشدار داده اند که کنترل تاسیسات هسته ای در صورتی که مورد حمله سایبری جدی قرار بگیرد خطرناک و بسیار دشوار است.

کیون یول استاد دانشگاه ملی کره جنوبی در این باره به رویترز، گفت: هک شدن بخشی از سیستم این نیروگاه نشان داد که اگر واقعا شخصی قصد ورود به سیستم امنیتی نیروگاه های هسته ای را داشته باشد نمی توان با اطمینان اظهار کرد که چنین عملی غیرممکن است.

او افزود: ورود به سیستم کامپیوتر راکتور هسته ای به این معنی است که کره جنوبی در حال حاضر با یک چالش جدی در زمینه امنیت ملی خود روبرو است.

بر اساس اعلام مقامات، با وجود تحقیقات گسترده دولت کره جنوبی تاکنون شواهدی در مورد مسئول اصلی این اقدام به دست نیامده است.

پیشتر نیز در سال 2013 کره جنوبی، کره شمالی را به انجام تعدادی حملات سایبری به بانک های این کشور متهم کرده بود.

همچنین معاون وزیر انرژی کره جنوبی در گفت وگو با رویترز در این باره اظهار کرد: تا پیش از این اقدام کاملا اطمینان داشتیم که طراحی سیستم کامپیوتری کنترل راکتورهای هسته ای به نحوی است که با انجام هرگونه حملات سایبری نمی توان به آن نفوذ کرد.

یک مقام رسمی شرکت هسته ای هیدرو کره شمالی که وابسته به دولت این کشور است نیز در این باره به رویترز گفت: به نظر می رسد این اقدام توسط کسانی انجام شده است که قصدشان تنها بر هم زدن حس امنیت و آرامش در کره جنوبی بوده است.

او در خصوص خطرات احتمالی که کنترل راکتورهای هسته ای کره را تهدید می کند، گفت: ورود به سیستم کنترل مستقیم راکتورهای هسته ای امری کاملا محال است به این دلیل که سیستم نظارت و کنترل راکتورها کاملا مستقل از سیستم اپراتور نیروگاه هسته ای کار می کنند. 

کلید واژه ها: کره جنوبی رویترز


نظر شما :