کره شمالی یک زیردریایی اتمی به آب انداخت

۱۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۹:۵۲ کد : ۱۹۴۰۳۶۰ سرخط اخبار

کره شمالی با اصلاح یک زیردریایی قدیمی روسی با قابلیت حمل موشک بالستیک و به آب انداختن آن زنگ خطر را برای ژاپن، کره جنوبی و نیروهای آمریکایی در منطقه به صدا درآورد.

به گزارش تسنیم، خبرگزاری یونهاپ در خبری اعلام کرد کره شمالی یک زیردریایی جدید با قابلیت حمل موشک بالستیک را به ماموریتی دریایی اعزام کرده و بدین ترتیب یک گام دیگر به سوی تولید سلاح هسته ای نزدیکتر شد.

منابع حاضر در دولت کره جنوبی اعلام کردند که کره شمالی یک زیردریایی کلاس گلف مربوط به دوره شوروی را خریداری و اقدام به اصلاح آن کرده است. زیردریایی هایی از این نوع به پروژه 629 نیز مشهور هستند. آنها دارای یک موتور هیبرید دیزل الکتریکی است و قادر به حمل موشکهای بالستیک و اسکاد است. این نوع زیردریایی از 1958 تا 1990 در اختیار سرویس شوروی بود و پس از آن از ناوگان دریایی خارج شد.

این زیردریایی ها هرچند از تکنولوژی های بسیار قدیمی بهره می برند اما تهدیدی بسیاری جدی برای کره جنوبی، ژاپن و نیروهای آمریکایی در منطقه به شمار می روند. گفته می شود که در سال 1993 بسیاری از نهادهای خارجی نسبت به خرید چندین زیردریایی کلاس گلف از روسیه اقدام کردند.

این زیردریایی با 67 متر طول قابلیت حمل موشک های تک مرحله ای با سوخت مایع با کلاهک 1180 کیلوگرمی و برد 1420 کیلومتری را دارد. این درحالی است که کوتاهترین فاصله میان موقعیت این زیردریایی (منطقه سینپو در کره شمالی) و  ژاپن 650 کیلومتر است.

ادعاهایی مبنی بر اصلاح این زیردریایی توسط کره شمالی مطرح شده است. هرچند کره جنوبی مدعی است که پیونگ یانگ فن آوری تولید زیردریایی با قابلیت شلیک موشک بالستیک را ندارد اما اخیرا پیشرفت هایی در این حوزه کسب کرده است.

کلید واژه ها: کره جنوبی


نظر شما :