دلایل مخالفت ایران با اجازه ورود به احمد شهید

۲۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۲ کد : ۱۹۳۹۶۷۲ سرخط اخبار
رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به تشریح دلایل جلوگیری از ورود گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به ایران از سوی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: «احمد شهید» به یک هنرپیشه تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی تبدیل شده است.
 
به گزارش ایرنا، «محمد جواد لاریجانی» که پنج شنبه شب در برنامه دیروز،امروز،فردا شبکه سه سیما سخن می گفت، افزود: جمهوری اسلامی موردی برای لاپوشانی و پنهانکاری ندارد و ضمن استقبال از سفر گزارشگر حقوق بشر به کشورمان، آمادگی فراهم کردن زمینه برای بررسی و بازدید وی از زندانها را نیز دارد .
 
وی با طرح این سووال که چرا گزارشگر ویژه برای ایران انتخاب شده در حالی که جمهوری اسلامی، دموکرات ترین کشور منطقه است، تصریح کرد: معمولا گزارشگران سازمان ملل به صورت نوبه ای در هر چهار سال تغییر می کنند اما در چند سال گذشته شاهد این تغییر در مورد ایران نبوده ایم.
 
لاریجانی افزود: گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران به درخواست کشورهایی همچون انگلیس، آمریکا و کانادا تعیین شده در حالی که وضعیت حقوق بشر در خود این کشورها مفتضح است.
 
معاون بین الملل قوه قضاییه خاطرنشان کرد: احمد شهید با جمع آوری اطلاعات غلط از سایت های ضد انقلاب، علیه جمهوری اسلامی بیانیه صادر می کند و این در حالی است که ما به طور منظم ،مکتوب و قلم به قلم با استدلال به توضیح موارد مطرح شده پرداخته ایم.
 
وی با بیان اینکه گزارشگر باید متدولوژی داشته باشد، گفت: آقای شهید با وصله و پینه کردن مطالب کذب به اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی می پردازد و این درحالی است که ما می گوییم اتهام وجود دارد اما اتهام غربال شده ای در این زمینه موجود نیست.
 
لاریجانی، احمد شهید را مدافع سرسخت تروریسم در کشورمان دانست و اظهارداشت: ایشان کسانی را که در عملیاتهای تروریستی شرکت داشته و از منازلشان بمب،آر.پی .جی و اسلحه کشف شده و دست به ترور زده اند را مدافع حقوق بشر می خواند.
 
وی دلیل دیگری را که موجب ممانعت از ورود احمد شهید به کشورمان شده است، مخالفت و توهین وی به احکام اسلام اعلام کرد و افزود: ایشان حکم قصاص را که بر اساس موازین اسلامی است، درست نمی داند در صورتی که به ایشان ارتباطی ندارد .
 
حضور جمهوری اسلامی در قوی ترین نقطه اوج
 
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تاکید کرد: جمهوری اسلامی امروز از نظر حقوق بشر در قوی ترین نقطه تاریخ قرار دارد.
 
لاریجانی با بیان اینکه در ابتدای کار که چهره انقلاب و جمهوری اسلامی آشکار نبود، افرادی سووال می کردند مگر اسلام می تواند دموکراسی داشته باشد، گفت: بعد از گذشت 35 سال همگان متوجه شده اند که بزرگترین دموکراسی منطقه در ایران وجود دارد.
 
معاون بین الملل قوه قضاییه بر سیطره حکومت ها بر زندگی مردم در غرب اشاره کرد و گفت: تمامی فعالیت های روزمره مردم در غرب زیر ذره بین حکومت ها است.
 
وی عنوان حقوق بشر را یک پرچم جاده صاف کن برای غرب به منظور تعرض آن به کشورها دانست و گفت: غرب از این حربه با مکانیسم هایی همچون سازمان ملل استفاده می کند.
 
رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه گفت: استفاده از مکانیسم های ذهن سازی که شامل رسانه ها، لابی ها و تماس ها است، دومین حربه غرب به شمار می رود.
 
وی خاطرنشان کرد: مکانیسم محاصره ای نیز به عنوان یکی دیگر از حربه های غرب است که با توجیه آن، استفاده از زور برای دفاع از حقوق بشر را مشروعیت می بخشد.
 
لاریجانی، متوسل شدن به این مکانیسمها را ظلمی بزرگ به حقوق بشر دانست و گفت: حقوق بشر و مکانیسم های به کار گرفته شده برای آن، تامین کننده سیطره غربی ها است.
 
وی تحمیل کردن مدل زندگی غربی را مهمترین خواسته همراه با اجبار غربی ها از کشورهایی همچون ایران اعلام کرد و گفت: غربی ها می گویند مدل زندگی معاصر غرب را تجربه کنید در صورتیکه این تضییع حق به شمار می رود.
 
رسانه ها عامل سوءاستفاده دشمن نشوند
 
محمدجواد لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مستمسک قرار گرفتن برخی مطالب که در رسانه ها انتشار پیدا می کند از سوی غربیها گفت: یکی از استناداتی که برای اتهام زنی از سوی غربی ها استفاده می شود مطالبی است که در روزنامه ها و رسانه های داخلی منتشر می شود چراکه آنان اعلام می کنند این مطالب در روزنامه های خودشان چاپ شده است.
 
لاریجانی با بیان اینکه تجربه ملت در جمهوری اسلامی بنای یک نظام مدنی و سیاسی جامع بر اساس عقلانیت اسلامی است، تصریح کرد: فعل 'گفتن' یا بیان مانند افعال دیگر است و در عقلانیت اسلامی هر فعلی باید در چارچوب باشد و نمی توان گفت چون می نویسیم هرچیزی را می توانیم بنویسیم.
 
وی افزود: در عقلانیت اسلامی باید قول سدید باشد که در همین رابطه علمای ما سه شاخصه گذاشته اند که اولین آن نیت خوب و حق است.
 
معاون بین الملل قوه قضاییه در توضیح دومین و سومین شاخصه گفت: مطلب ارایه شده باید حق باشد و اینکه مطلبی که گفته می شود برای حق فایده دارد یا نه.
 
لاریجانی ادامه داد: افرادی که قلم در دست دارند در مقابل افعالشان مسوول هستند و نباید هر آن چیزی را که به ذهنشان می آید بنویسند .
 
وی گفت: فرض کنیم که رسانه ای از یک موضوعی آگاه شد. باید نسبت به بیان این مطلب، حساب شده عمل کنیم و در صورتی که امکان سوء استفاده دشمن وجود دارد به انتشار آن نپردازیم و گرنه تبدیل به گوشی هایی برای غرب می شویم.
 
قوه قضاییه نقدپذیر است
 
محمدجواد لاریجانی در مورد نقد پذیری قوه قضاییه گفت: در هر دستگاهی مشکلاتی وجود دارد اما اگر فردی در دستگاهی مشکلی دارد نباید آن را به کل آن دستگاه تعمیم داد.
 
وی با بیان اینکه آیت الله آملی لاریجانی انسانی علاقه مند به بحث و انتقاد پذیر است، افزود: قوه قضاییه از نقد سازنده استقبال می کند اما نباید حیثیت یک قوه مورد هتک قرار گیرد.
 
اعدام آیت الله نمر ضد موازین اسلام است
 
لاریجانی در مورد صدور حکم اعدام برای آیت الله نمر از سوی دادگاهی در عربستان سعودی گفت: صدور چنین حکمی بسیار خطرناک و در عین حال، ضد موازین اسلام و شرع است.
 
وی افزود: عربستان که خود را کشوری اسلامی می داند نباید اقدام به صدور چنین احکامی کند .
 
معاون بین الملل قوه قضاییه با بیان اینکه آیت الله نمر خواستار حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان شده است، گفت: این اقدام ایشان شایسته تقدیر است و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی صدور حکم اعدام را به شدت محکوم می کند.
 
رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه همچنین در مورد ظهور گروه های تروریستی همچون داعش گفت: عاملی که سبب سوق یافتن آمریکاییها به سمت تولید گروه های تروریستی با گرایش های اسلامی شده، جلوگیری از گسترش انقلاب اسلامی در منطقه است .
 
لاریجانی، غرب را از گسترش اسلام و انقلابی که در جمهوری اسلامی پدید آمده است وحشت زده دانست و افزود: غرب برای جلوگیری از این گسترش اقدام به تولید گروه های تروریستی با ریشه اسلام سلفی همچون طالبان ،القاعده و داعش می کند.
 
وی با اشاره به تحولات و بیداری اسلامی در مصر گفت: مردم در کشور مصر به دنبال اسلام بودند اما متاسفانه با دو الگوی اسلام سلفی و سکولاریسم از سوی اخوان المسلمین مواجه شدند که همین مورد باعث شکست انقلابشان شد.
 
لاریجانی همچنین در مورد تحولات یمن گفت: این تحولات نشان داد که وقتی خواسته مردم مشترک باشد شیعه و سنی در کنار هم برای دستیابی به آن خواسته متحد می شود و هیچ قدرتی نمی تواند در آن خللی ایجاد کند.
 
معاون بین الملل قوه قضاییه در مورد مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 نیز گفت: همانطور که رییس جمهوری اعلام کردند امیدواریهای زیادی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود دارد اما من اعتقادی به این گونه مذاکره ندارم.
 
وی افزود: باید از دولت حمایت کرد و با تمام قدرت از تیم مذاکره کننده حمایت به عمل آورد تا به نتیجه دلخواه برسیم.
 
لاریجانی گفت: آمریکاییها نیازمند سطحی از توفیق در مذاکرات هستند اما بعید است در فاصله کوتاه باقیمانده به این سطح از توفیق راضی شوند.
 
وی تئوری تمدید زمان مذاکرات را نادرست خواند و گفت: همانطور که دولت نیز از تمدید مذاکرات برای زمان طولانی رضایت ندارد به نظر من هم تمدید مذاکرات درست نیست.
 
محمدجواد لاریجانی همچنین از سخنان اخیر رییس جمهوری که همه افراد و جناحهای سیاسی را به رعایت قاعده بازی سیاسی فراخواند، حمایت کرد و گفت: این سخن آقای روحانی، حرف حق و درستی است چون بازی سیاسی قواعدی دارد و باید رعایت شود و در همین چارچوب، دولت نیز باید پذیرای نقد سازنده باشد.

کلید واژه ها: قوه قضاییه حقوق بشر قوه قضاییه


نظر شما :